ALLAH’A ORTAK KOŞMAK (ŞİRK) NE DEMEK?

ALLAH’A ORTAK KOŞMAK (ŞİRK) NE DEMEK?

Allah Kuran’da her türlü günahı dilerse affedeceğini söylerken, affetmeyeceği tek günahın ona ortak koşulması olduğunu söyler.

Bu yüzden bu konu belki de bizim hayatımızdaki en önemli konudur. Çünkü Allah korusun, böyle bir durum her insanın başına gelebilecek en büyük felakettir.

Ortak koşmak demek, Allah’a birilerini eş tutmak, onun yanında başka tanrılar olduğunu söylemek, yaratıcının olmadığını savunmak, inançsızlık, puta tapmak, onun indirdiği kitabın yanına başkalarını katmaktır. Ortak koşmanın çok büyük ve affedilmez bir günah olduğunu bildiğimizden dolayı herhangi birine sen ortak koşuyorsun diyemeyiz. Belki bu durumda, Allah katında iftiracı bile olabiliriz.

İşi var diye namaz kılmayana, eğlenceyi ibadete tercih edene, hatta Allah’ın haram kıldığı şeyleri yapana bile sadece günahkâr diyebiliriz. Bu çok önemli bir ayrıntıdır, gözden kaçırmayalım günahkâr farklı bir şeydir, ortak koşan farklı bir şey. Haşa kendimizi Allah’ın takdirinin yerine karar verici olarak görmeyelim.

Yazar : Birol


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (26)
 • Avatar

  Çağrı Apr 9 2012 - 09:47 Reply

  Teşekkürler.

 • Avatar

  ryt Sep 5 2012 - 17:26 Reply

  Allah razı olsun

 • Avatar

  emre Oct 19 2012 - 19:00 Reply

  ALLAHA şirk koşmak ile ALLAHın varlığından şüphe etmek aynı şeymidir

  • Avatar

   Ersin Çoban Jun 26 2016 - 10:49 Reply

   hayır değildir. açıklamasını bakara 260. surede ibrahim peygamberin olayından bulabilirsin. ibrahim peygamber bile allahın mucizesine inandığı halde tam olarak iman etmek için görmek istiyor. yani bir peygamber bile şüpheye düşüyorsa bizim düşmemiz çok normal. şüpheye düşmeyecek olsak akıl ve irademiz olmaması lazımdı. kitap indirismesine gerek olmazdı. zaten ilk emir inan itaat et namaz kıl değil oku dur. ilk önce oku düşün ondan sonra iman et. bu noktada iman ile inanç arasındaki fark ortaya çıkıyor kardeşim.

   • Avatar

    Batuhan Jan 13 2017 - 08:41 Reply

    Bakara 260.Ayet: İbrahim Rabbine: Ey Rabbim! Ölüyü nasıl dirilttiğini bana göster, demişti. Rabbi ona: Yoksa inanmadın mı? dedi. İbrahim: Hayır! İnandım, fakat kalbimin mutmain olması için (görmek istedim), dedi. Bunun üzerine Allah: Öyleyse dört tane kuş yakala, onları yanına al, sonra (kesip parçala), her dağın başına onlardan bir parça koy. Sonra da onları kendine çağır; koşarak sana gelirler. Bil ki Allah azîzdir, hakîmdir, buyurdu. Ayetide yazki kardesim yanlis anlasilmasin arkadasin dedigi ayet budur RABBIMIZIM KELAMI da hic bir peygamber ALLAH c.c varligindan suphe duymazki senin duyman ne kadar gunah deil orasini bilmem

 • Avatar

  enes Nov 12 2012 - 17:38 Reply

  evet ikiside aynı şeyyy .

 • Avatar

  musa Mar 14 2013 - 22:01 Reply

  allah razı olsun…

 • Avatar

  esra May 13 2013 - 13:50 Reply

  allah razı olsun çok işime yaradı çokkkkkkkkkk teşekkürler

 • Avatar

  elif Jul 21 2013 - 07:59 Reply

  aslında benimde işime yaradı filim izlemiştimde ondan acaba o filimdekiler gerçekmi herkez gerçek diyorda

 • Avatar

  azime Dec 10 2013 - 14:07 Reply

  allah razı olsun ya ne kadar bilmediğimiz seyler var rabbım herkeze hayırlı seyler nasıp etsin aminnnnnnn

 • Avatar

  azime Dec 10 2013 - 14:12 Reply

  ya insan rabbine nasıl karsi gelir anlamıyorum ordan geldik oraya gidecez bunu unutmayalım şirk kosmak ta nedir haşa .rabbim sen bütün müslümanlara hayırlı rızklar ve hayırlı kullar nasip etsin biz neyiz ki ya biz kimiz ki rabbim kimseyi oyle br druma getirmesn rabbim kimseyı yoldan cıkarmasınnnnnnnnnnnnnnn AMİN.

 • Avatar

  halime Dec 26 2013 - 14:27 Reply

  Allahtan birdilek isteyipte olursa 3 gün oruç tutacam demek şirk midir lütfen cvp yazın çok merak ediyorum yoksa bilmeden şirkmi koştum yıllarca

  • Avatar

   atahan Oct 14 2014 - 20:05 Reply

   Dinde yanlislikla/bilmeden islenen gunah ve yanlislar affedilebilir diye biliyorum.

  • Avatar

   Sultan Jun 1 2016 - 20:14 Reply

   Üzerinden yıllar geçmiş ama yorum yazmadan edemedim belki başkasının işine yarar senin o söylediğin adaktır kardeşim . Allah ım su isim olursa 3 gün oruç tutacam diyerek adak adamış oluyorsun

 • Avatar

  Mustafa Mar 14 2014 - 11:17 Reply

  allah razi olsun

 • Avatar

  reyan Apr 11 2014 - 11:38 Reply

  Ben bunu unutmuş tum hatırladım çok kötü bir şey imiş

 • Avatar

  sena Jun 5 2014 - 10:10 Reply

  halime arkadaşıma katılıyorum mesela istediğim şey olursa iyiylik yapacağım demek te şirke giriyormu lütfen yardım edin çok merak ediyorum

 • Avatar

  sonerizgi Jun 8 2014 - 22:06 Reply

  Halime ve Sena kardeş acizane cevap vermek istedim.
  7. Sure (A’râf Suresi), 55. Ayet
  Rabbinize alçak gönüllüce ve için için dua edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez.
  17. Sure (İsrâ Suresi), 11. Ayet
  İnsan hayra dua eder gibi şerre dua eder. İnsan çok acelecidir.

  Nasıl dua etmemiz gerektiğini Kuran dan iyi öğrenmemiz gerekiyor. Dünyalık dua larımız kabul olduktan sonra Allah’a şükretmeyi unutmamamız gerekiyor. Ya da verdiğimiz sözleri unutmamamız gerekiyor.

  29. Sure (Ankebût Suresi), 65. Ayet
  Gemiye bindikleri zaman dini Allah’a has kılarak O’na dua ederler. Onları kurtarıp karaya çıkardığı zaman ise bir de bakarsın ki, Allah’a ortak koşuyorlar.
  10. Sure (Yûnus Suresi), 12. Ayet
  İnsana bir sıkıntı dokundu mu, gerek yan üstü yatarken, gerek otururken, gerekse ayakta iken bize dua eder. Ama biz onun bu sıkıntısını ondan kaldırdık mı, sanki kendisine dokunan bir sıkıntı için bize hiç yalvarmamış gibi geçer gider. İşte o haddi aşanlara, yapmakta oldukları şeyler, böylece süslenmiştir.

  Yani yaptığınız şeyin şirkle alakası yok. Önemli olan Allah sıkıntılarımızı ortadan kaldırdığı zaman O’na şükretmek hamd etmek birde önemlisi sadece dünyalık değil ahiretlik dua etmek.

  18. Sure (Kehf Suresi), 28. Ayet
  Sabah akşam Rablerine, O’nun rızasını dileyerek dua edenlerle birlikte ol. Dünya hayatının zînetini arzu edip de gözlerini onlardan ayırma. Kalbini bizi anmaktan gafil kıldığımız, boş arzularına uymuş ve işi hep aşırılık olmuş kimselere boyun eğme.
  28. Sure (Kasas Suresi), 60. Ayet
  Size verilen her şey, dünya hayatının geçimliği ve süsüdür. Allah’ın katındaki ise daha hayırlı ve daha kalıcıdır. Hâlâ aklınızı kullanmıyor musunuz?

  Selamun Aleyküm…

 • Avatar

  Zhr Jul 8 2014 - 11:34 Reply

  Allah sizden razı olsun :)
  Her ne günah yaparsa yapalım ama yeterki tövbe edelim arkadaşlar :)

 • Avatar

  halil yilmaz Jul 13 2014 - 15:15 Reply

  Tsk ederim arkadaslar kafama takildi bu soru baktim ogrendim. İns. Bpyle bosey yapan v
  arsa togbe eder

 • Avatar

  ferhat Sep 3 2014 - 12:47 Reply

  cok Teşekkürler

 • Avatar

  Sengin Apr 14 2016 - 06:21 Reply

  Hakkimda hayirsizsa hayirliya cevir demek allah a sirk kosmak mi

 • Avatar

  yüksel Öztürk Jun 24 2016 - 23:40 Reply

  Bu yaşıma kadar(53)edindiğim kadarıyla…
  1-Kitabımızda şu zamandan bu zamana kadar geçerliliği olduğu söylenmemiştir.Yani Peygamberimiz zamanından taa bu günlere ve Allahın uygun gördüğü kimbilir binlerce yıl sonralarına kadar geçerlidir.
  2-Zamanımızda hiç kimse aya, güneşe ,yıldıza ,ağaçtan kilden put yapıp karşısına geçip de
  (anladığımız şekliyle) tapınma yapmaz.Yani Şirk koşmaz.
  3-En azından biz müslüman kimseler yapmayız.E bunca zamandır müslümanız gidip te Buda ya tapacak halimiz yok.Zaten bu kitap biz müslümanlara sesleniyor BUDİSTlere değil.
  4-E ,o halde Cenabı Allah ,(bizim anladığımız şekliyle) şirke düşmemizden korkusu niçin
  bu kadar çok?
  5-Ya yarattığından emin değil(Haşa)yada şirkin ne anlama geldiğini nasıl anlamamız gerektiği konusuna sürekli bizim dikkatimizi çekmek istiyor.
  Bence zamanımızın şirki Dolar TL Euro .

  Kabul edin onsuz yapamıyoruz.
  Elinizi vicdanınıza koyup bir an düşünün.Cuma namazını bile (Gerçi Allahın Cuma dan kastını da bilmiyoruz ama)ticaretimize devam için bir an önce kaçıyoruz.Ula nireye ?
  Niye ilahımızdan vazgeçemediğimizden.Gerisini siz bulun.Benden bu kadar.

 • Avatar

  Elif Sep 18 2016 - 20:32 Reply

  Kur’an-ı Kerîm müslümanlara değil irade sahibi olan tüm alemlere gönderilmiştir; sadece inananlar üzerine alınır o ayrı. Yani şirk koşmayın denirken tüm insanlık ikaz edilmektedir.

 • Avatar

  Melis May 10 2018 - 04:12 Reply

  Arkadaşlar ben şimdi kitap okuyordum birden nedense aklıma o adaya dua etsinler.O adaya dua etseler ne olur ki gibi şeyler geldi ben de huzursuz oldum hemen düzelttim kendime Allah disinda bir şeye dua edilmez dedim.Ya ben şirk mi koştum

  • Avatar

   Osman Jun 18 2018 - 00:13 Reply

   Hayır, Şirk koşman için Allah’tan başka ilah(haşa) olduğunu kabul edip ona tapman gerekir.

Leave a reply

Name (required)

Website