DABBE

Pek çoğumuz Dabbe filmi vizyona girmeden evvel belkide “dabbe” kelimesini bile bilmiyordu. Bunun nedeni halk olarak Kuranı bilmememizdir. Kuran bizde bohçalara sarılıp üst raflara konan, ölümlerde yada ramazanlarda tozlu raflardan indirilip arasıra arapçası okunan ve genellikle hafızlardan dinlenen adeta bir dinleti kitabıdır. Oysa, Allah onun içinde bizler için bir çok mesaj ve uyulması gereken kurallar söylemiştir, bunun yanısıra ahiret için ne yapmamız gerektiği ve ahirete yakın dünyada ne gibi olaylar olacağını bildirmiştir. İşte dabbe de onlardan biridir. Kuran`da iki ayette dabbe kelimesi geçmektedir. Neml 82de”O söz tepelerine indiğinde, yeryüzünden onlar için bir dabbe/debelenir gibi yürüyen bir canlı çıkarırız da o onlara, insanların bizim ayetlerimize gereğince inanmadıklarını söyler. “Sebe 14te”Sonunda, Süleyman için ölüm hükmünü verdiğimizde, onun ölümünü, değneğini yiyen dabedül arzdan/ağaç kurtçuğundan başkasıonlara göstermedi… “Kuran`dan anladığımız kadarıyla dabbe kıyamet saatine yakın ortaya çıkacaktır, dabbe ile ilgili başka ayetler olmadığından, bizler sadece bazı tahminlerde bulunabiliriz; örneğin kimine göre aids, kimine göre bilgisayar ki Kuran`ın 19 mucizesinin ortaya çıkmasınada yaramıştır. Ancak tabiiki hiçbiri Kuran gibi Allah sözü olmadığından tartışmaya açıktır. Dabbe ile ilgili bir sürü hadiste vardır ki hepsi birbirinden komiktir. Örneğin bir hadise göre dabbenin başı öküz gibi, kulağı fil kulağı gibi, gözü domuz gözü gibi, , boynu deve kuşunun boynu gibi, göğsü aslan göğsü gibi, ayakları deve ayağı gibi, kuyruğu koç kuyruğu gibi… bir diğer garip hadise görede dabbenin başı gökte, kuyruğu kutupta, ayakları arabistan yarım adasındadır. Her olayda olduğu gibi bundada Allah`ın bize ulaştırmadığı bilgi için şudur yada budur diye sanki Allah`ın sözüymüş gibi kesin birşey söyleyemeyiz. Belki bu film bize ders olur ve biraz olsun Kuran`da neler yazıyor diye arasıra açıp onu okuruz, bu sayede yaratıcımızın aslında bizden neler istediğinide öğrenebiliriz.

Yazar : enis sertel


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (6)
 • Avatar

  seda Jun 7 2012 - 15:45 Reply

  DABBEYE her zaman inanırım. birkaç arkadaşıma söyledim yalan diyorlar onlara bu siteyi göstereceğim . unutmayın ! kuranda yazan herşey gerçektir paylaşım için teşekkkürler

 • Avatar

  ayşenur Jul 23 2012 - 16:39 Reply

  bu çok büyük bir bilgiydi teşekkürler

 • Avatar

  Alperen Yıldız Aug 9 2012 - 20:39 Reply

  Benim Hep Ruyalarımra Giren Dabbe ve Cin Karabasan vb. Dabbeyi 3 sene önce izledm ama
  Hala Rüyalarıma Giriyor.Abim O Dabbe Kıyamet Gününden Önce Çıkacagını Söyledi O Yüzden
  Araştırıyorum.

 • Avatar

  simsek Jan 2 2013 - 12:13 Reply

  sevgili arkadaşlar
  “dabbetül arz” konusunda mehmet OKUYAN hocanın videosu var.bunu seyretmenizi tavsiye ediyorum.

 • Avatar

  hikmet Nov 6 2014 - 11:53 Reply

  Ayetin başına dikkat edin ‘o söz başlarına gelince diyor. Olay kıyameten sonra yaşanan bir sahne. Abuk sabuk bilimkurgu hikayeleri uyduranlar büyük yanlış içinde. Mehmet OKUYAN hocayı dinleyin.

 • Avatar

  meryem Apr 22 2015 - 10:21 Reply

  grçektnn sağln bu bilgiler bnm çok işime yaradı

Leave a reply

Name (required)

Website