İMTİHANSIZ BİR HAYAT OH NE RAHAT !

İnsanlar inanmakla, ibadetlerini yerine getirmekle, herşeyin iyi gideceğini, hayatlarında pürüz olmaycağını mı zannediyor? Öyle olsaydı herkes inanırdı ya da inanıyormuş gibi yapardı. Müslüman birisi de hasta olabilir, iflas edebilir, çoluğunu çocuğunu kaybedebilir, acı çekebilir. Geçenlerde bir yerde şöyle diyorlardı; adam o kadar iyi müslümandı ama yine de battı. Allah`ın müslümanlara bu dünyada hiç zarar gelmeyecek diye bir vaadi yok. Kimse de böyle bir beklenti içerisine girmesin, sonra büyük hayal kırıklığına uğrayabilir. Allah herkesi bu dünyada imtihan edeceğini söylüyor. Bizler de görüyoruz ki herkesin imtihanı farklı oluyor. Allah, canlardan, mallardan eksiltmeyle de imtihana tutulucağımızı ama sabretmemiz gerektiğini söylüyor. Kuran`da bunlarla ilgili çok ayet görebiliriz. Bakara 214`te “Yoksa siz, sizden önce gelip geçmiş olanların karşılaştıkları başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlara şiddetler, belalar ve zorluklar gelip çattı, sarsıldılar…. “der.

Allah`ın bizi imtihan ettiği zamanlarda bir müslümana yakışacak şekilde davranalım, O`na isyan etmeyelim,  sabredelim, dua edelim. Allah ettiğimiz duaları hayırlıysa kabul etsin. Allah`ın her duaya cevap verdiğini de unutmayalım.

Yazar : SELİM ÇELİKSOY

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
  • Avatar

    Gökhan Feb 24 2012 - 21:08 Reply

    Çok şükür Allah’a o günlerden birisini yaşadım, cami hocasına sizin önde namaz kılmak için ayrıcalığınız ne dedim cevap veremedi gerçekten cevap veremedi. + Kuranda namaz olduğundan haberi yok. + Camiye seccade ile gitmemi ve buna karşılık Allah aklını kullanmayanı pislik içinde bırakır dememi bir garip karşıladı ve beni hadislere inanmam için ikna etmeye çalıştı (adamlarla) daha doğrusu bir anda öyle bir ortam oluverdi fakat ben inanmadım ve onlar bana hatırlat dediler Ayetleri göster (cami hocası) bende akşama kadar onlara gösterebileceğimi söyleyip gösterdim yüz çevirdiler şöyle oldu ; ben anlattım konuyu değiştirdiler ben birisine bir şey anlatırken diğeri araya girdi. Daha sonra ise kısaca dedim kısaca Allah’ın Ayetlerinden başka hüküm var mı? Cevap vermediler kısaca hep konu değişti.. Allah’ım artık o cami ve o kişiler ile namaz bana göre değil anladım ki , ancak Allah dileğine doğru yolu gösterir..

    Düşündüm ki Peygamberimize de Allah böyle bir sabır vermiş olabilirdi mükemmel bir his..

Leave a reply

Name (required)

Website