DİNDE ZORLAMA YOKTUR AMA TEBLİĞ VARDIR

Bizim halkta klasikleşmiş bazı söylemler vardır,bunlardan bazıları;”benim kalbim temiz bu yeter,ibadete gerek yok”.”Ben senin günahını da taşırım merak etme”.”Bu Kuran o devre aittir”.”Abdestin nedeni arap insanının pisliğinden inmiştir,şimdi herkes temiz abdeste gerek yok”.

Son zamanlarda bu deli zırvalarına yeni birşey daha eklenmiş;”Allah ile kulun arasına girilmez bundan dolayı dinle ilgili konuşulmaz”.”Sen beni zorlayamazsın”.Zaten kimsenin kimseyi zorladığı yok,ayrıca dinde zorlamanın olmadığı Kuran`da geçiyor.Ancak Kuran`da bilenlerin bilmeyenlere öğüt vermesi geçiyor.Bu nedemek ;insanlara Kuran`la ilgili bilgiler verin ,onları uyarın .Kuran`ı ilk öğrenen insan olan Peygamberimiz H.z.Muhammed`de öyle yapmamış mı?İnsanlara Kuran`ı tebliğ etmiş,O`na uymalarını istemiş.Allah`la insanlar arsına girmiş ve öğütleri ve emirleri aktarmış.
İnsanlar, her zaman ki gibi dinden kaçmak için, kendi kendilerine ürettikleri vecizelerle sizi ve kendilerini kandıracaklarını zannediyor.Bizi kandıramazsınız da ,acaba kendinizi nereye kadar kandırabilirsiniz.Allah ,Kuran`da insanların öğüt alabilecek kadar yaşatıldığına dikkat çektiğine göre,insanlar din konularında birbirlerine Kuran baz alınarak öğütler verebilirler.Bunda nasıl bir zorlama vardır ki?Dini bir konuyu açmadan, insan birine nasıl öğüt verebilir.Sen dini konunun açılmasını istemeyip din Allah`la kulu arasındadır deyip işin içinden çıkamazsın.
İbedette ,dinde zorlama yoktur ama bu tebliğ yapılmasıda dinde yoktur demek değildir.

Yazar : AŞKIN

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
  • Avatar

    Gökhan Apr 21 2012 - 10:32 Reply

    Teşekkürler bende buna benzer şeyler duymuştum tıpkı yabancıları İslamdan uzaklaştırdıkları gibi biz Türkleri de Arapların kötü örneklerini göstererek ve bir takım yorumlar ile İslamdan uzak kendileri gibi hür(kural tanımaz) ve cehennemlik yapmak istiyorlar. Temizlensin, arınsın demek bedenen ve inanç olarak iki şekilde. Sarımsak, soğan yiyene kokmaz bunlar da o hesap biz temiziz diyorlar. Bize düşen sabretmek ve güzellik ile en güzel yol ile mücadele ederek kişilere doğruyu söylemek..

Leave a reply

Name (required)

Website