Dini Anlamak

Bakıldığı zaman dinini bilerek ve onu özümseyerek yaşayan her insan mutluluğu ve huzuru kısa yoldan elde ettiğini görürüz. Yol gösterici Kur’a-nın emir ve yasaklarına uyarak huzurun ve doğru insan olmanın yolunu elde etmiş oluruz. Burada tek önemli olan irade ve bu iradenin devamlılığıdır.  İnsan düşünmeyi ve kendiyle empati kurmayı deneyebilse aslında Kur’a-nın ve peygamberlerin neden bu dünyaya geldiğini anlamakta zorluk çekmeyecektir. Kendisinde var olanın ve bu dünyadan sonra ne olacağının keşfini daha kısa ve kolay bir yoldan elde etme sağlayabilecektir.

Empati kurmak ve anlamak insana bir takım özellikler getirir. Esasen dinimizde de bu birçok olay karşısında bunu ister, “Sorgula ve Cevapla”. İnsan ilk önce kendini anlamalı ki sonra diğer şeyleri yapabilsin, insan ilk önce dinini özümsesin ki sonra bir nesle bunu aktarabilsin. Her şey onun yaratılışında yatan ve onu diğer canlılardan ayıran düşünme eyleminin sürekli tekrarlanmasında bitiyor.

Dinimizde de bir hata yaptığımızda karşımızdakini suçlamadan önce hatanın kendimizde aranması yatar. Eğer fevri davranıp, ben bildiğimi okurum şeklinde davranırsak; karşımızdakini kırabilir ve onun hakkına girebiliriz. Bu da çok büyük günah ve günahın dışında insani ilişkilerin, insani değerlerin ayaklar altına alınmasıdır. Kırmak ve üzmek insansal bir şeydir; fakat insan eğer haksız yere düşünmeden ve tartmadan bunu yaparsa bunun sonucunda kendisini zamanla diğer insanlardan soyutlanmış olarak bulur.

Kur’an-ı anlayan, onu okuyan her insan bir olay karşında karşındakini kırmamayı bilir. Yani ilk önce kendisiyle empati yapar. Hatayı tartmayı ve sağduyulu olmayı bilir. Bu Kur’an-ı’nın ona verdiği bir kazanımdır.

Kur’an veya diğer ibadetler insanlar bir yol gösterir. Onlara olması gerekeni; nasıl insanların ilk kez yapacağı bir işi yapmadan önce, daha önceden insanların bu işi nasıl yaptıklarına  bakarak, öykünme yapması gibi. Yani Buna usta-çırak ilişkisi de diyebiliriz. Usta olmak için, ustaların yaptıklarını yapmalıyız. Bu yüzden ibadetlerimizin ne anlama geldiğini bilmeliyiz, bize ne kazandırdığını bilmeliyiz. Unutmamalıyız ki ibadetlerimizi ne kadar doğru ve eksiksiz yaparsak; insan olma yolunda hem bu dünyada hem de öteki dünyada kazanımlara sahip oluruz…


About the Author
Author

sosyal_kafa

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website