Dikkat! Kameralar 24 Saat kayıtta…

 

Son yıllarda büyük şehirlerin ana caddeleri olsun, siteler olsun, banka önleri olsun, trafik ışıkları olsun hepsinde 24 saat kayıt yapan kameralar var. Her hareket kayıt altında. O kadar ki polisler bile suçluları yakalamak için çevredeki kameralara başvurmak zorunda kalıyor. Kısaca kameraların olduğu bölgeler birer BBG evi konumunda.

Kameraların varlığını bildiğimiz yerlerde biz de gayri ihtiyari olarak hareketlerimizi düzenliyoruz. Örneğin trafik kameralarının olduğu yerlerde kırmızı ışıkta geçmek ne kelime, daha turuncu yandığında bile frene basıyoruz. Yani birilerinin bizi izlediğini bilince hareketlerimize çeki düzen veriyor, kuralları çiğnememeye çalışıyor ve iyi vatandaş gibi gözükmek için uğraşıyoruz.

 

Peki, tüm hayatımızın Allah tarafından seyredildiğini, yaptıklarımızın  kaydedildiğini bilen bizler bunu neden  unutuyor ve aslında her hareketimizin ve hatta her niyetimizin bile  kayıt altında olduğunu dikkate almadan yaşıyoruz. Bu ne cesaret!

 

Yemin olsun ki, insanı biz yarattık. Nefsinin ona neler fısıldadığını da biz biliriz. Biz ona şah damarından daha yakınız. Sağında ve solunda oturmuş iki görevli kayıt yapmaktadır.
Kaf Suresi, 16,17

 

Yanlış bir hareket yaptığımız zaman kameralara yakalanmama ihtimalimiz olduğu halde Allah katında yaptığımız yanlışların yakalanmama ihtimali yok. Devletin polisinden, mahkemesinden ödü kopan, yanlış bir hareket yaptığında yakalanmamak için elinden geleni yapan insanlar Allah’ın her hareketi gördüğünü ve hayatın sonunda bunlara göre ödüllendirilip ya da cezalandırılacağımızı göz ardı etmektedir. Yaptığımız ve hatta yapmaya niyetlendiğimiz her hareketin hesabını vermeye hazır olmalıyız. Zaten bu duruma ulaştığımız zaman ne devletin polisine ne de mahkemesine bu oranda ihtiyaç olacaktır. Allah korkusu, Allah’a gereği gibi kul olma çabası bu tür sorunların üstesinden gelebilecek bir yaklaşımdır.

 

Görmez misin ki Allah, göklerde olanları da yeryüzünde olanları da bilir. Üç kişi, aralarında fısıldaşmaya görsün, dördüncüleri O’dur; beş kişi fısıldaşmaya görsün altıncıları O’dur. Bundan az da olsalar çok da olsalar, O mutlaka onlarla beraberdir; nerede bulunurlarsa bulunsunlar. Sonra onlara, yapıp ettiklerini kıyamet günü haber verecektir. Allah her şeyi bilmektedir.
Mücadele Suresi,7

 

Bu cahil cesareti değil de nedir?


About the Author
Author

Feryal

Comments (2)
Leave a reply

Name (required)

Website