Emanete Sahip Çıkalım

41. İnsanların kendi işledikleri (kötülükler) sebebiyle karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için Allah, yaptıklarının bazı (kötü) sonuçlarını (dünyada) onlara tattıracaktır.

(30/Rum)

Yeryüzü, üzerinde taşıdığı sayısız nimetler ve güzelliklerle insana emanet edilmiştir. Bu emanete, ancak onun tabii dengesini koruyarak riâyet edilebilir. Halbuki insan eliyle yeryüzünün tabii dengesi bozulmaya başlamıştır. Teknolojik gelişmelerin ortaya çıkardığı çevre sorunları, sanayi atıkları ekolojik dengeyi bozmaktadır. Bunun sonucunda toprak, su ve hava kirlenmekte ve zehirlenmekte, nice hayvan ve bitki türleri yok olup gitmektedir. Hatta bu bozulmanın genetik bozulmaya bile yol açması söz konusudur. Buna bir de sosyal hayattaki bozulma eklenince insanın, Allah’ın koyduğu değerleri dikkate almamasının acı faturası ortaya çıkmaktadır. Âyette yeryüzünün bu şekilde bozulmasına sebeb olan insanın, bunun acı sonuçlarının bir kısmını dünyada tadacağına, asıl cezasının ise ahirette olacağına işaret edilmektedir. İnsanın yapıp ettikleri sonucu karada ve denizlerde ortaya çıkan bu bozulmaya asırlarca önce işaret edilmiş olması dikkat çekici değil midir?

Peki ya bizler yeryüzünü bozmamak, korumak amacıyla neler yapıyoruz. Gelin bir uygulama deneyelim. Bundan böyle gereksiz yere harcanan,israf edilen; ışıkları, muslukları, cihazları kapalı tutalım. Kullandıklarımız sonucunda oluşan atıklarımızı elimizden geldiğince geri dönüşüm kutularına veya çöp kutularına atalım. Çevreye ve kişiye zarar veren sigara,alkol,uyuşturucu gibi zararlı maddelerden yalnızca uzak durmakla kalmayıp; uzak tutalım. Ve yapacaklarımızla daha temiz bir dünya umalım…

Yazar : Sinan

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Leave a reply

Name (required)

Website