KENDİMİZİ KİME BEĞENDİRELİM?

İnsanoğlunun en önemli özelliklerinden biri, kendini bir başkasına beğendirme hissidir. Birçoğumuz hayatımız boyunca kendimizi; ailemize, çevremize, öğretmenimize, patronumuza, üstümüze, arkadaşımıza, eşimize beğendirme yarışı içindeyiz. Bunların içinden hangisinin sizi daha çok beğenmesini istersiniz? Ya da hepsi sizi beğense hatta tanımadıklarınız dahi sizi beğense, yaptıklarınıza saygı duysa, biraz daha ütopik olucak ama bütün dünya sizi beğense, takdir etse, saygı duysa, Dünyanın en sevilen insanı olsanız ne olur. Belki bu dünyada kısacık hayatınızda mutlu bir şekilde yaşarsınız. Peki herkes sizi beğenirken, Allah sizi beğenmezse ne olur haliniz, hiç düşündünüz mü? İnsan için en önemli olan, birincil olan, kendini yaratanına beğendirmek değil midir? Dünyada bizi hiç kimse beğenmese de, bir tek Allah beğense yetmez mi? Dünyanın, din gününün ve ahiretin sahibine kendini beğendiremedikten sonra diğerlerinin ne önemi var ki?

Bunun için insan hayatı boyunca, ilk olarak kendini Allah`a beğendirmeye çalışmalı. Bunu kendine amaç edinen insanlar gerçek müslüman olurlar, hayatlarının ve yaratılışlarının nedenini kavrarlar.

Yazar : GÜLÇİN BİBER

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (2)
 • Avatar

  TekGemidenGelenler Feb 19 2012 - 14:02 Reply

  Hazcılık anlayışı aslında gerçek sorunumuzdur. İrili ufaklı davranışlardır. Temeli, hayattan zevk almaktır bu uğurda din ertelenir, hükümler göz ardı edilir, Allah af eder denilir. Elbette yaş, cinsiyet, coğrafi konum, meteorolojik durum gibi çok çeşitli bahaneleri de vardır.

  Açık giysi giymek, açığa bakmak günümüzün hazcılık eserleridir. Güçlünün yanında olmak, güzeli kabul buyurmak, her türlü haksızlık ve ayrımcılıkta hazcılık yani Nefs’e uyma Nefsçilik vardır. Ülkemiz gayet hoşgörülüdür inanç özgürlüğü olduğu gibi, belirli bir haddi aşma çizgisi de vardır elbette. Ne de olsa kişilerin özgürlükleri başkalarınınkine engel oluncaya kadar sürer.

  Nefs’e uymayalım boş işlerle uğraşmayalım ki, gözlerimizi koruyalım bu her şeye çözüm getirecektir düşüncesindeyim bizim irademizi bir şey zorlamak isterse muhakkak bizimde yaptığımız bir hata olabilir.

  Allah kalplerde olanları en iyi bilir yakındır..

 • Avatar

  mert May 22 2013 - 21:22 Reply

  yanlız hazcılık felsefesinde sadece iç güdüsel hazlar yoktur, bir insan ahlaki hazları iç güdüsel hazlara tercih edebilir ki zaten bu da onun karakteridir. Hazcılık felsefesi hepsini içine alır.

Leave a reply

Name (required)

Website