Adem ve Eşinin Cennetten Kovulması

Selam aleyküm. Kuranda hz adem in cennetten kovulduğunu hepimiz bilmekteyiz fakat burda bir incelik dikkatinizi çekti mi?

Allah ın müslümanlara vadettiği cennet sonsuzdur, orda yasaklanan meyva yoktur, orda sınava tabi tutulma yoktur ve oraya şeytan da giremeyecektir değil mi?
Hepimiz bu soruya evet diyoruz lakin Hz adem in cennette eşiyle sınava tabi tutulması, şeytanın onlara vesvese vermesi, orda yasak meyvanın bulunması ve sonunda hz adem ve eşinin cennetten kovulması…

Burda sizce bir çelişme yok mudur? Cevap veriyorum evet çelişme yoktur. Çünkü Hz adem in sınava tabi tutulduğu cennetle Allah ın müslümanlara vadettiği cennet bir değildir. çünkü kıyamet zamanı gerçekleşecek olaylarda bu çok açık bir biçimde gerçekleşmektedir. şu ayetlerde bu gerçeği görelim:

Ve cennet yaklaştırıldığı zaman(Tekvir 13).

Ayrıca hz adem in kovulduğu cennetin dünya da yüksekçe bir yerde olduğuyla ilgili yorumlar vardır. En doğrusunu Allah bilir…

Yazar : Gökhan ÖNKOL

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
  • Avatar

    Nagehan Su Jul 25 2012 - 22:12 Reply

    BU CENNET AHİRETTEKİ CENNET DEĞİL KUR’AN YERYÜZÜ İÇİNDEKİ MUHTEŞEM DOĞAL GÜZELLİĞİN OLDUĞU YERLEREDE CENNET DER ZİRAAT YAPILAN YEMYEŞİL YERLEREDE BU İFADE KULLANILIR ADEM VE HAVVA’NIN BULUNDUĞU CENNET MEKKENİN OLDUĞU İLK KABENİN BULUNDUĞU AĞAÇ YAPRAKLARINDAN İBADETHANE YAPTIKLARI ARABİSTAN YARIMADASIYDI NE ZAMAN Kİ EMRE İTAAT ETMEDİLER ALLAH CEZA OLARAK ARABİSTANI ÇÖLE ÇEVİRDİ,KURAK YAPTI İŞTE CENNETTEN KOVULMA BUDUR.AHİRETTEKİ CENNET KIYAMETTEDİR VE ORADA CEHENNEME GİDECEĞİ KESİN OLAN İBLİSİN NE İŞİ VARDIR KISACASI AHİRETTEKİ CENNETLE,BU DÜNYADAKİ CENNET OLARAK TANIMLANAN MUHTEŞEM DOĞAL GÜZELLİĞİN OLDUĞU, KAVRAMLARI KARIŞTIRMAMAK GEREKİR DERİM.HERŞEYİN DOĞRUSUNU ALLAH BİLİR.

Leave a reply

Name (required)

Website