Allah İnsanları Niçin Yaratmıştır ?

Allah insanları kendisine kulluk etsinler diye yarattığını söylemektedir. Var olmak yok olmaktan daha iyi ve güzeldir. Allah insana ahirette sonsuz bir varlık vermek istemekte bu yüzen de bu dünyada var edip imtihana tabi tutmaktadır. Kulluk etmek çok geniş anlam taşımaktadır. Bu ifade insanın Allah’a teslimiyet için yaratıldığını, insanın varlık sebebinin Allah için olduğunu ifade etmektedir. Yani kulluk kelimesinin sadece namaz, oruç gibi ibadetler için kullanılması hatalıdır. Bu kelime daha geniş anlamlar ifade etmektedir. Evrendeki düzeni incelediğimizde bunun tesadüfen oluşmasının mümkün olmadığını anlarız. Her şey Allah tarafından mükemmel bir şekilde yaratılmıştır, bu yüzden her şey Allah için var olmak zorundadır. Kulluk ifadesi bizim Allah için var olduğumuzu ifade eder. Allah bizi yaratırken bizim şimdilik bilemeyeceğimiz maksatları da var olabilir. Fakat mademki bizi Allah yaratmıştır biz ancak Allah’a bakan bir yönle var olmamız gerektiğini (kulluk için) biliyoruz. Allah’ın yaratışındaki tüm hikmetleri bilemesek de…

İnsanın yaratıldığı çok açıktır. Evrendeki tüm oluşumlar ve kendi varlığımız bunun delilidir. Allah tarafından yaratılmış olduğumuz fikrini anlamayanlar veya itiraz edenler olabilir. Fakat hiç kimsenin bu fikre karşı getirebileceği tutarlı ve anlamlı alternatif bir düşüncesi bulunmamaktadır. Yani bu görüş anlaşılması zor gözükse de alternatifsizdir. Çünkü gerek bedenimiz gerekse evrendeki mikro oluşumlardan makro seviyedeki oluşumlara kadar tüm varlık alemi tesadüflerle açıklanamayacak kadar mükemmel ve eşsizdir.

Ben, insanları ve cinleri bana kulluk etmeleri için yarattım.
Zariyat Suresi Ayet 56

Allah’ın tüm işleri hikmetlidir. Yoktan var etme gücü ve sanatı sadece Allah’a mahsustur. Allah’ın bizler yok iken bizi varlık alanına çıkarması engin lutfunun bir sonucudur. Sağlıklı bir zihin yapısına sahip olan kişilerin yok olmak istemedikleri hatta imkânları olsa sonsuza kadar var olmak istemeleri tartışılmasız bir gerçekliktir. İşte varlığı da var olma isteğini de yaratan Allah’tır. Durum böyleyken Allah var ve bizi yaratmıştır deyip sanki yokmuş ya da bizi yaratmamış gibi davranmak ciddi bir tezat oluşturmaktadır. Günümüz insanının en büyük problemi de budur. Allah’a inanan insanların sayısı ile inandığı halde inancının gereği olan şeyleri yapan insanların sayısındaki uçurum bu durumu izah etmeye yetmektedir. Kuran ayetleri net ve açık bir biçimde bir müslümanın nasıl davranması inanç ve davranış uyumunu nasıl sağlaması gerektiği ile ilgili pek çok yaklaşımlarda bulunmaktadır. Allah’ı yüceliğine yakışır bir biçimde bilip O’na yönelmek, yapın dediklerini yapıp, uzak durun dediklerinden de kaçınmak inanç davranış uyumunun ilk ayağını oluşturmaktadır. Kula düşen vazife neden yaratıldığını ya da niçin var olduğunu sorgulamak değil kendini var eden kudrete karşı ne yapabileceğini araştırmak ve varlığının gereğini yerine getirmeye çalışmaktır.

Hanginizin daha güzel iş yapacağını belirlemek için sizi imtihana çekmek üzere ölümü ve hayatı yaratan O’dur. Azîz’dir O, Gafûr’dur.
Mülk Suresi Ayet 2

 

Yazar : Emre

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (9)
 • Avatar

  fatma Feb 26 2012 - 20:41 Reply

  ben bunu okurken 1 kat daha Allah a inanıyorum Allah ımı çok seviyorum hemde çok ona kulluk ve ibadet için yaşıyorum zaten ben onu hayallerimde canlandırıp sanki cennetteymişim gibi bir hal alıp Rabbim e sarılıyorum inş. Allah a güvenenlerin HEPSİ KÖTÜLÜĞE ŞAŞMADAN CENNETE GİDERLER ALLAH TA BUNU HEPİMİZE YAŞATIR İNŞ. HERKESE HAYIRLI GÜNLER..

 • Avatar

  seyfullah Mar 2 2012 - 04:53 Reply

  merhaba.bu konu ile ilgili bir çok yazı ve yorum ukudum ama hepsi yetersiz beni tatmin etmiyor.bütütn yorumların ortak noktası şu ayet,Ben, insanları ve cinleri bana kulluk etmeleri için yarattım.
  Zariyat Suresi Ayet 56
  fakat allahu taala bizi bir taş olarak da yarata bilir ve ona sonsuza kadar ibadet edebilirdik oysa şimdi ibadet etmeme gibi bir seçeneğimiz var.aklımdaki soru şu aslında biz kadere inanıyor ve iman ediyoruz bizi bekleyen bir kaderin olduğunu biliyoruz allahu taala da biliyor şüphesiz peki benim nasıl yaşayıp nasıl öleceğimi,ulvi yada günahkar bir kul olacağımı bilen yüce allahu taala beni neden yarattı.bu soruyu sorduğum bazı kişiler imtihan dünyası allah akıl ve irade vermiş diyor ama ben aklımı kullanarak kaderimi yönetemem eğer ben yönetirsem kaderimi ben yazmış olurum ki buda açıkça dinden çıkmaktır.peki hal böyleyken insan sadece ibadet etmek için yaratılmış olabilirmi?

  • Avatar

   bedrun Mar 22 2012 - 18:21 Reply

   kader denilen şey tek bi çigi değildir. bi çizginin üzerinden iki yana bi yol ayrıldığını düşünün. sonra o iki yolun her biri kendi içinde iki yola ayrılır. ve sonrasında da hep böyle devam eder. allah her zaman iki seçim verir sen hangisini seçersen o yoldan gidensen kaderin senin önüne konulmuş olan birden fazla yolunu dener ona göre de kendi yolunun sonuna kendi seçimlerinle ulaşırsın. senin bi tane kaderin yok. her yol senin için başka kader. allah senin seçeceğin her yol için yeni kaderler yazdı. sen bunların içinden geçip bazen iyi kederlerden bazen kötü kaderlerden sınav olup kendi sonuna ulaşacaksın. şimdi diyeceksin ki allah zaten bilio benim hangisini seçip hangisinden gideceğimi. evet bilio. çünkü bizi bizden iyi bilendir o. bi anne bile çocuğunun ne yapacağını yapmadan fark eder ki alemlerin rabbi bizim yaratıcımız. sonunda senin nereye gideceğini de biliyor evet çünkü bütün bu dünya hayatı onun gözünde sadece bi an ve allah bu bir anın içine hükmedecek güce kadirdir. kesin kaderler var. onları değiştiremezsin. ama diğer seçimler sadece bizlere ait. bize bu lutfu verdi. sonunda kötü duygularımızı alt edip cennete yakışmamız için geldik dünyaya. hepimizde kendi amelimize göre karşılığını alacağız.

  • Avatar

   kerem Jul 24 2014 - 06:09 Reply

   Bana da bu cevaplar tam tatmin edici gelmemişti. Daha tatmin edici bir cevap arıyorsan burada bulabileceğini düşüünüyorum. Madde madde, adım adım..

   http://gokhanyilmaz.com/?p=996

  • Avatar

   hikmet Nov 23 2014 - 20:41 Reply

   Bu konu için. Abdülaziz bayındır

 • Avatar

  ADEM Mar 12 2012 - 16:42 Reply

  kaderini sen yazarsın seyfullah ama ALLAH bilir

 • Avatar
 • Avatar

  Kıray Nov 27 2013 - 20:23 Reply

  Seyfullah kardeşim. Kader tam anlamıyla şudur evet senin kaderin yazılıdır sen bunu yaşarsın. Kaderi yanlış anlayanlar söyle düşünürler hep Kederimde varmış!! Bu işin yanlış tarafı kader tam tersidir aslında şöyle düşün sen 1 ay sonra namaza başlayacaksin evet bu kaderinde yazıyor ama yüce Allah senin o tarihte namaza başlayacağını bildiği için yazmıştır yada bir başka olay 40 gün sonra kavga ettin birisiyle buda yazılmıştır kaderde yüce Allah bunu da önceden biliyor zaten işte burada senin irade ve nefsini kullanarak yasadigii meydana çıkıyor

 • Avatar

  Owl00 Jul 15 2014 - 13:09 Reply

  Allah melekleri yarattı ona kulluk etmeleri için Allah herşeyi yarattı ona kulluk etmeleri için Allah insanı akıllı ve iradeli yarattı doğruyu bularak iman etmeleri için insanlar akıllıdır ama akılsızca olduklarını düşündükleri şeyleri gerçekleştirmekte acizler helikopteri uçakları akılsızca oluştuğunu düşündükleri hayvanlardan ilham alarak yapıyorlar ve insanlar evrene baktıkların akılları karışıyor evrenin içindeki düzeni göremedikleri için anlayamıyorlar

Leave a reply

Name (required)

Website