İçki, kumar, dikili taşlar ve fal okları… !

07. 04. 2011

Sanırım gelenek öğretilerinden kurtulamadığımız bir konuda, içki ve kumar konusu olsa gerek. Halen içki ve kumar`ı haram olarak nitelendiren söylemlerin varlığı bana bunu düşündürüyor!

Kur`an da konuyla ilgili ayetlerin hiç birinde içki, kumar, dikili taşlar ve fal oklarının HARAM olduğuna dair doğrudan bir ifade yok!!!Ama Allah bizi uyarıyor, şeytan bunlarla sizi Allahı anmaktan, Namaz kılmaktan alıkoymak ister ve aranıza kin ve düşmanlık sokmak ister, diyerek. Ve soruyor, VAZGEÇİYOR MUSUNUZ? Burada üzerinde durulması gereken esas konu bence bu soru.

Allah size bunları HARAM kıldım diyemez miydi?Elbette derdi ve inanan hiç kimsenin bu konu üzerinde bir söz söylemesine de gerek kalmazdı. Ama vazgeçiyor musunuz? diye sormuş olmasında Allahın bir bildiği olsa gerek!

Bu sorunun cevabınıda Maide Suresi 93. Ayet veriyor sanırım.

Maide Suresi. 93 İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlara; bundan böyle korunup iman ederek iyi işler yaptıkları, sonra takvaya sarılıp imanda kemale erdikleri, sonra bir mertebe daha korunup güzellikler sergiledikleri takdirde, DAHA ÖNCE tatmış olduklarından ötürü hiçbir günah yoktur. Allah, güzel düşünüp güzel davrananları sever.

Bu çeviri PROF. DR. Yaşar Nuri Öztürke ait olup diğer çevirilerde de aynı hata var!!!Ayetin içinde DAHA ÖNCE diye büyük harflerle dikkatinizi çekmek için yazdığım iki kelime Arapça orjinal Ayette yok!!!Ayeti bu iki kelime olmadan okuduğumuz zaman ortaya çıkan sonuç ortada. Allahın HARAM demediği şeylere HARAM demek Allaha iftira olur ve Kitabın bir bölümünü inkar olur. Artık inananlar ona göre konuşsunlar…

Yazar : Birol Çetin

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (5)
Leave a reply

Name (required)

Website