KIYAMET NE ZAMAN KOPACAK?


AHZAB suresi
63. İnsanlar sana kıyametin zamanını soruyorlar. De ki: Onun bilgisi Allah katındadır. Ne bilirsin, belki de zamanı yakındır.

ANKEBUT suresi:
53. Senden, azabı çarçabuk (getirmeni) istiyorlar. Eğer önceden tayin edilmiş bir vade olmasaydı, azap elbette onlara gelip çatmıştı. Fakat onlar farkında değilken, o ansızın kendilerine geliverecektir.

Evrenin sürekli genişlediğini artık hepimiz biliyoruz, ancak, evrenin sonunun açık evren ve kapalı evren modeli olarak geliştirilen 2 modele göre olacağı düşünülüyor.. açık evrende evren sürekli genişleyecek, en sonunda hersey birbirinden uzaklaşacak, sonsuz bir karanlık kalacak ve canlı yaşam bitecek.. kapalı evren modelinde ise, evrendeki genişleme hızı azalacak, çekim güçleri baskın gelecek ve evren içe çökecek..

Kur`andaki kıyamet sahneleri daha çok kapalı evren modeline uyuyor.. Buna göre;

Kabaca, evrenin genişlemesindeki yavaşlama hızını biliyor olsaydık, kıyamet gününü tahmin edebilirdik.

Eğer zaman uzayın genişleme hızıyla ilintiliyse, ki öyledir zaman hıza göre değişir, genişlemenin yavaşladığını gözleyebilme imkanımız yoktur. Bu şuna benziyor: bir arabanın hızını ölçmeye çalışıyorsunuz ama ölçüm yaptığınız saat aracın tekerine bağlı, bu nedenle de zaman arabanın hızına bağlı olarak değişmekte demektir.. bir farkta bu nedenle algılanamaz.

Tersi olarak, eğer araba yavaşlarsa, zamanda yavaşlayacaktır ve aracın hızı hep aynı görünecektir. Benzer şekilde evren genişlemesindeki yavaşlama, zamanı da yavaşlatacaktır ve genişleme hızı hep sabit kalacaktır.

NECM suresi:

57. Yaklaşan yaklaştı.

58. Onu (vaktini) Allah`tan başka açığa çıkaracak yoktur.

Bu nedenle evrendeki en gelişmiş medeniyet bile, evrenin aynı hızda, yani başladığı hızda, genişlediğini tespit edecektir. Çünkü evrendeki herşey zamana bağlıdır.

SONUÇ OLARAK KIYAMETİN SAATİ ASLA BİLİNEMEZ. BİLİNEMEYECEKTİR.
ANCAK, ZAMANDAN BAĞIMSIZ OLAN ALLAH KIYAMETİN GERÇEK SAATİNİ BİLEBİLİR..

Yazılarımın tümünü facebook `taki KUR`AN MUCİZELERİ grubumda okuyabilirsiniz..

Yazar : pelin güçlü

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (3)
 • Avatar

  cz Mar 1 2012 - 11:19 Reply

  sadece kıyametin nezaman kopacağını allah bilir

 • Avatar

  regayip Mar 1 2012 - 11:22 Reply

  allah katındadır kıyametin ne zaman kopacağı siz sadece siz allaha ibadet edin onun emrettiklerini yapın kim cennetlik olmak istemezki benim size tavsiyem allaha ibadet edin allah birdir allah herşeye kadildir sadece allaha ve peygamerimize ibadet edin bu size cennetlik olmanı sağlar namazda kılın allahın izni olursa işallah bu yazıyı okuyanlar ve iyiler hacca gitsin amin benim size diyeceğim bu kadar allahın aşkıyla yanın…

 • Avatar

  rumuz123 Nov 11 2012 - 22:56 Reply

  @regayip “allah herşeye kadildir sadece allaha ve peygamerimize ibadet edin ” yazmışsınız.
  İbadet yalnızca Allah’adır. Allah’a ve elçisine, ve iman eden ulul emr’e, itaat edilir.

  Nisa 59:
  Ey iman sahipleri! Allah’a itaat edin. Resule ve sizin içinizden olan iş ve yönetim sahibine de itaat edin. Sonra bir şeyde tartışmaya girdiniz mi, eğer Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, onu Allah’a ve resule arz edin. Böyle yapmanız hem daha hayırlı hem de sonuç bakımından daha güzeldir.

  Fatiha 5:
  Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.

  İsra 23:
  Rabbin şöyle hükmetti: O’ndan başkasına kulluk / ibadet etmeyin, anaya-babaya çok iyi davranın: Onlardan birisi yahut her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına gelirse sakın onlara “öf” bile deme; onları azarlama, onlara tatlı-iltifatlı söz söyle.

  Kadil derken demek istediğnizi doğru anladıysam;
  Doğru yazılışı Kadir şeklindedir ve “gücü her şeye ulaşan, her şeyde hissedilen” anlamına gelir.

  Ayetlerin mealleri ve Allah’ın “Kadir” isminin açıklaması http://www.kuranikerimmeali.com/ sitesindendir.

  Haşr 24:
  Allah’tır O. Haalik, Bari’, Musavvir’dir O. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ne var, yerde ne varsa O’nu tespih eder. Aziz’dir O, Hakim’dir.

Leave a reply

Name (required)

Website