Bazen Susmak Gerekir!

 

Ramazan ayındayız ve buna bağlı olarak birçok kanalda iftar ve sahur programları yayınlanıyor. Aslında bu programlar uygun bir çalışma ile hem Müslümanlar, hem gençler hem çocuklar hem de ülkemizdeki inanmayanlar için oldukça faydalı olabilirdi. Hatta ülkemizin birlik ve beraberliğine bile faydası olurdu.  Çok fazla reyting sorunu olacağını da sanmıyorum ben.

Eğer elime bir imkân geçseydi kesinlikle telefonla bağlanıp soru cevaplama işine son verirdim. Sosyal medya aracılığıyla soruları almak ve ciddi sorulara ciddi cevaplar vermek çok daha uygun bir iş olurdu. Bir kişi değil de farklı alanlarda uzmanlaşmış birkaç kişiyi koyardım ki konuları güzel güzel bağlasınlar. Hatta bazı ayrıntılarda farklı da düşünsünler. Güzel güzel konuşsunlar, tartışsınlar, anlatsınlar. Tek bir kişinin anlattığı, diğerlerinin dinlediği programlar tarihe karışmalı. Sadece bilenler karşılaşmalı yani.

Kendi hayallerimi sayıp dökmeyi kessem iyi olur. Zaten benzer hayallerimiz vardır bu konuda.

Takip ediyorsunuzdur az çok bu programları ve canınız sıkılıyordur. Bunu iki anlamda da alın hem çekiciliğinin olmaması hem de içinizin sıkılması, daralması. Her yıl aynı sorular, hep aynı ifadeler… Yalnız kendini belli eden ve bizim de yapabileceğimiz çok önemli bir hata var. Çok önemli.

Neredeyse herkes söylediği şeyden sonuna kadar emin. Çok rahat görünüyorlar bana. Zekâtta ve örtünmede dinimizin koyduğu ölçülerden, sahabe ve Peygamberimiz arasında yaşananlardan, Peygamberimiz ve eşleri, eşleri ve eşleri arasında yaşanan sorunlardan, olaylardan o kadar emin bir şekilde bahsediliyor ki sanki bizler dinimizi en iyi şekilde anladık ve her şeyi de daha dün görmüşüz.

Allah, dini, elçileri ve kulları hakkında yanlış bir şey söylemekten çekiniyor musunuz? Ya da yanlış bir tavır takınarak söylemekten?

Allah’ın dinini yaşarken ve anlatırken birtakım sorunlarla karşılaşmak ilk defa yaşanan bir olay değil. Bazen sözlerimizde hafif bir kibir hissedilebilir, ya karşı taraf yanlış anladığı için ya da biz ayarı kaçırdığımız için. İnsanlara anlatacağım derken Allah’ın dinini en iyi anlayanlar bizmişiz gibi davranabiliriz farkında olmadan. Bir konu hakkında emin bir tavır takınıyorsak gerçekten emin olduğumuz bir şeyi açıklamalarıyla birlikte söylemekte fayda var. Böylelikle hem karşımızdakine düşünme fırsatı hem de kendimize düşüncelerimizi gözden geçirme olanağı tanımış oluruz. Hangimiz Allah’ın dininin  -hâşâ- bekçisi, hükümlerinde ortakçısı ya da en iyi anlayanıyız? Sanırım en iyi anlayanı ve yaşayanı olmamız için elçisi olmamız gerekiyordu.

İnsanlara ve dinime faydalı olacağım, Allah’ın hoşnutluğunu kazanacağım derken düzeltmeye çalıştığımız insanlardan çok daha kötü bir yatağa sahip de olabiliriz. Haddi aşmaktan Allah’a sığınalım.

Adam keseni de, şirk koşanı da, yanlış şeyleri din diye anlatanı da aslında çok iyi bir niyetle yapıyor bunları. Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak, dinine faydalı olmak ve sadece bu dünyada rızıklananlardan olmamak için. Fakat şu bir gerçek ki her zaman iyi niyet işe yaramıyor işte.

O yüzden bazen gerçekten susmak gerekir diye düşünüyorum. Herkes bildiği gibi yaşasın, kimseye karışılmasın diyorum fakat karşınızda apaçık ayetler duruyorken ve insanlar apaçık bir şekilde yanlış yapıyorken müdahale etmemek, ‘onun niyetini Allah bilir’ demek ve ‘’Ya ben yanlış anlamışsam?’’ düşüncesine girmek oldukça zordur. Peygamberler ‘’Bana Ne Onlardan!’’ mı dediler? İlkyardım malzemesine ve bilgisine sahip olan insan bir kaza gördüğünde ne yapar? Hadi bilgisi, malzemesi olmasın ama telefonu olsun o kişiden ne yapması beklenir? Sadece beklemek mi yoksa yapabileceğini yapmak mı kazandırır Allah’ın rızasını?

İşte herkes o insanlar olarak kendilerinden beklenen, yapılması gereken şeyi yapıyor. Peki ya neden etrafında onlarca bilgili insan bulunan kazazedeye faydadan çok zarar veriliyor? Bunu tüm ilkyardım uzmanları ve kazazede tartışsın.

Şunu biliyorum ki: Bildiğiniz bir şeyi gizlemek/söylememek bir çeşit cimrilik. Sevdikleriniz apaçık bir şekilde yanlışa sürükleniyor gözünüzün önünde ve onların kurtuluşuna vesile olabilirsiniz ancak Allah’ın Dini ve Kitabı hakkında konuşmak havadan sudan konuşmak gibi değildir. Kaldı ki havadan sudan konuşmak bile tutarlı ve doğru olmayı gerektirir.

 


About the Author
Author

violet

Comments (3)
Leave a reply

Name (required)

Website