SİGARA İÇMEK İNTİHAR ETMEKTİR. İNTİHAR ETMEKSE BÜYÜK GÜNAH

İki yıl kadar önceydi, Sıcak bir yaz günü, saat 6 cıvarları.
İşten çıktım, izmir alsancakta deniz kıyısında oturup soguk bir kola içmek geldi içimden, bir kafeye oturdum. Kolam geldi, iyi giden bir iş günün ardından bir sigara yaktım, keyifle. “Şükürler olsun Rabbim sana bu günlerimiz için “dedim ki bir mendil satıcısı kadın yanımda belirdi.
Belli ki sıcaktan bunalmiş, terler alnında bocuk boncuk olmuştu. Belki 60, belkide 70 yaşlarındaydı, üzerinde güzel kıyafetler vardı. itiraf etmeliyim benimkinlerden temizdiler. Yanıma sokuldu, “yavrum mendil lazım olur, burnun akar bir tane almaz mısın “dedi. Bir reflex olarak“yok sagol teyzecim “dedim.

Kadın daha bir adım atmamıştı ki bir hapşırma tuttu. Hemen seslendim“Gel Gel teyzecim“. kadın arkasına döndü ve söylemiştim edasıyla bir mendil uzattı. Söyledim ya o gün işlerim çok iyi gitmişti. sordum“mendiller kaç para“
“ne verirsen “dedi. “kaç mendilin var“diye sordum. birşey demeden torbasını uzattı, saydım“bir, iki, üç,…. 20 adet“mendillerin fiyatının 250, veya 500 lira oldugunu biliyordum, önce hepsine 5000 (5 tl)vereyim dedim. Hiç itiraz etmedi, kabul etti.

Cüzdanımı açtım 10tl verdim, sonra bir 10 tl daha, sonra bir 10 tl daha. kaçtane verdim bilmiyorum ama cüzdanımdaki son parayı verirken, Bu paralarla bu akşam sevdiklerinle güzel bir yemek ye, bir kısmınıda ihtiyaçı olan bir başka tanıdıgına ver dedim. Büyük bir iyilik yapmiş gururuyla masama oturdum, keyifle sigaramı içime çektim, kadının gözleri parlıyordu. Arkasını döndü birkaç adım attı ve durdu. Birkaç saniye sonra tekrar yanıma yaklaşarak;

“senin kitabın varmı“diye sordu. Açıkça bir şey anlamadım ve sordum“Ne kitabı“Bir kez daha sordu“SEnin peygamberin kim? “Simdi anlamiştim, fakat büyük bir şokla “Muhammed “dedim.

“İbrahim`in, Musa`nın, İsa`nın, Muhammed`in ve Senin Rabbin emanete ihanet edenleri sevmez.

Nefsine uyup içtigin sigaranın ateşi cehemnemdendir, içine çektigin dumanı seni öldürür. Ölecegini bile bile Zevk için içmeye devam eder ve birgün sigaranın sebeb olacagı bir hastalıktan ölürsen, bu bir intihardır. İntihar etmek Rabbin katında büyük günahtır. Bana verdigin bu paralar gibi, çocukların gibi, bu dünya gibi vücudunda Rabbinin sana emanetidir. Ona iyi bak, Nefsine uyup hatti aşanlardan olma, Rabbine kavuşacagın güne kadar sabret. “dedi. Ben inanılmaz bir şok içinde söylediklerine anlam getirmeye çalırirken, o ise simdi iyilikte seninle ödeştik

sen bana bir lokma yemek verdin, belkide ben sana cenneti, huzuruyla gitti.
Ben önceleri, ne olaçak, bir bu kötü alışkanlıgımız bu var deyip hafife aldıgım ve olayın bu yönünü hiç düşünmedigim, günde kimi zaman iki paket içtigim sigarayı, hemen bıraktım. Şİmdi bu bilinçle, hızla kilo vermeye ve saglıklı beslenmeye çalışıyorum

yorumu sizlere bırakıyorum
Temel Akçay

Yazar : Temel akçay

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (5)
 • Avatar

  Erdem Feb 25 2012 - 18:34 Reply

  çok güzel bir yazı.ha bu yaşanan diyaloglar olaylar gerçek midir yoksa senin edebi abartmanmıdır bilemem ama o önemli değil. bu yaşanan gerçek olmasa bile burada yazan yazılar diyaloglar çok doğru.sigara etmek intihar etmektir evet.sigaraya bağlı hastalıktan ölürsen katilin sigara olacak

 • Avatar

  delicateman100 Feb 28 2012 - 13:40 Reply

  Temel bey tamamen bıraktıysanız eğer sizden yarım almak uzere fikir alışverişi yapmak isterim e-mail adresi verirseniz sevinirim !

 • Avatar

  deniz872 Aug 10 2012 - 05:06 Reply

  bu yazıyı okuduktan sonra bırakma niyetim sonuç buldu,teşekkürler ,bu yazıyı güncellerseniz ön sayfalarda belki sigara içen diğer insanlarada bırakmalarında yardımcı olur,Allah kurtarsın içicileri,vazgeçmek zor,bile bile kendini zehirlemek kolay,halbuki ne saçma sigara içip rahat bi nefes alıp kendini teselli etmek,teselliyi sİGaraya sığınmakta değil Allah a sığınmakta ARAMAYI öneririm,bu görüş bırakmada yardımcı oluyor,üzldün bi sigara yak,sevindin bi sigara yak yerine ,üzüldün Allah tan yardım dile,sevindin Allah a teşekkür et,

 • Avatar

  Fikret Arman Aug 11 2012 - 21:09 Reply

  delicateman100 rumuzlu Kardeşim,

  Sigarayı 7 yıl önce bırakmış birisi olarak yardıma hazırım…

  fikretarman@gmail.com

  Selam ve Dua ile,

 • Avatar

  Pinar_Evrende Jul 1 2016 - 01:40 Reply

  Yaşadığınız olay sonucu itibari ile çok güzel olmuş.
  Sigara bırakılmış, sağlıklı beslenmeye başlamışsınız.

  Lakin, “sigara içmek intihardır, intiharsa büyük günah” yani sigara içmek büyük günahtır aslında; sonucuna varan önermeyii (başlıkta da olduğu gibi) dini açıdan oldukça yanlış buldum.

  Yazının girişinde kola içtiğinizi söylemişsiniz.
  Kola içmeyi bırakmayı düşünmez misiniz? Zira kola, içeriği itibari ile kanserojen bir içecek. Dahası midede büyük sorunlara (ölümcül rahatsızlıklara) sebebiyet verebileceği gibi, vücut hücrelerine yararı değil zararı var. Zaten kanser yapabilir? Daha büyük bir tehdit olmasa gerek.

  Ya da şeker tüketimi?
  Ya da un?
  Ya da fazla kilolar? Fazla kilo demek, kötü hastalıkları vücuda davet etmek demek.
  Hatta tatlı krizi yaşayan bir insansanız, yediğiniz tatlılardan, ekmeğin üzerindeki susama dek dikkat etmeniz gerek zira tüm bu beslenme türleri pek çok hastalığı ve hatta fark etmesek bile ölümcül hastalıkları beraberinde çağırıyor.

  Özetle, sigara içmek, kola içmek, hatta hamur işi tüketmek bunların hepsi = sağlıksız tüketimlerdir.

  Hatta arabanız varsa, en basitinden deodorant kullanıyorsanız bunlardan da vazgeçmelisiniz çünkü hem kendinize hem çevrenize ölümcül gazların yayılmasına sebep oluyorsunuz. Dolaylı yoldan başkalarını da ”ölümcül hastalık kazandırmada” rol oynuyorsunuz. Çünkü bunların da hepsi = sağlıksız tüketim.

  Bir insanın vücudunu sağlıksız bırakarak, hastalıklara sebebiyet vermesi dolaylı yoldan kötü hastalıkları davet etmesi başka bir şeydir;;; alnına silah dayaması, boynuna ip dolaması gibi direk bire bir intihara yeltenmesi başka bir şeydir.

  Allah Kuran’da sağlıklı beslenmeyi önermiştir hatta temiz gıdalardan yemeyi emretmiştir (temiz rızıklardan yiyin demiştir, ashabı kehf kıssasında şehre gönderilen delikanlıya gıdaların en iyisinden alınması arkadaşları tarafından tembih edilmiştir vs)

  Doğa ve çevrenin temiz tutulması, bunlara bozgun yapıldığı takdirde insanların doğal afetler ile sınanacağı belirtilmiştir. Bu yüzden mesele bence hiç araba, deodorant kullanmamak değil; bunların oluşturduğu zararlı etkileri doğa dengesini bozmayacak şekilde kontrol altında tutmak. (misal fabrika atıklarını, geri dönüşüm sistemini, insanları bunların kullanımında doğru bilgilendirme vs) Yoksa deodorant gazı da elbette günah değil.

  Lakin, sağlıksız beslenenin intihar edenle eş bir günahı olduğu belirtilmemiştir, bu sonucu çıkarmak da zorlama olacaktır. Çünkü Allah şekeri çok yemeyi yasaklamaz, kola içmeyi de. 4 tane şeyi haram etmiştir leş, kan, domuz eti, başkası adına kesilmiş hayvan. Aklı örten maddeleri de yasaklamıştır.

  zina etmenin çok çok büyük bir günah olduğunu (zina edenle ve müşrik biriyle evlenmeyi mümine yasaklayarak aslında zina edeni müşrik kadar tehlikeli tuttuğunu, müşrik birinin insanı cehenneme sürükleyecek yapısı olduğunu belirttiği başka ayetlerden yola çıkarak bu grubun mümin için tehlikeli olacağı düşünülebilir, ya da zinanın, başkasını öldürmekten sonra ayet sıralamasında sayılan bir günah olmasına dikkat çekilebilir vs vs) ama sigara içmeyi (aslında kola gibi tehlikeli olan bir maddeyi) direk intihar günahı ile eş tutma söylemi hoş olmamış.

  Keşke sigarayı aklı örten bir madde grubunda eleştiriye açsaydınız (ki ben aklı örten bir madde olduğunu düşünmüyorum) belki daha farklı gelebilirdi bu yazı.

  Ama insanları bu denli büyük bir iddia ile bu kötü alışkanlıktan uzaklaştırmaya çalışmayı doğru bulmuyorum.

  Kendim sigara kullanan birisi değilim, sağlıklı yaşama taraftayım, elimden geldiğince de sağlıklı beslenmeye çalışıyorum, kötü gıdalardan (misal koladan) uzak tutuyorum kendimi. Bu yüzden alınıp bu yazıyı yazmış değilim, yakın görüp sevdiğim insanlardan da sigara içen yok.

  Bence dini çıkarımlar yaparken biraz daha dikkat edelim; insanların aklı karışmasın.

  Bana göre bir insan sigara içse de içmese de belirli bir tarihte ölecektir. Lakin, sigara içen o süreyi kalitesiz (hastalıklardan ötürü) geçirebilirken, içmeyen daha sağlıklı ve Allah yolunda da daha fazla iş üretebilecek güçte geçirebilir, ben olayı bu yönden ele alıyorum. Ve Allah, vücuda ve çevreye zararı olan bir şeyi kuluna bazı kötülüklerle tattırabilir, daha iyi yaşasın diye. Olayın böyle yönleri de olabilir, tartışmaya açık. Allah tüm zamanlara ve mekanlara hükmettiğinden; sigara içerek veya başka sağlıksız işlerle vücudunu hor kullananlara; daha en başta bu seçimine layık olarak erken bir ölümü dilemiş de olabilir elbette. Bunlar hep başka bir konunun tartışması.

  Lakin gene de Kuranda açık bir ifade olmadığı müddetçe, bu kötü davranışı, bir günah derecesi ile derecelendirmemeliyiz kanısındayım.

  Sağolun.

Leave a reply

Name (required)

Website