İçki, kumar, dikili taşlar ve fal okları… !

07. 04. 2011

Sanırım gelenek öğretilerinden kurtulamadığımız bir konuda, içki ve kumar konusu olsa gerek. Halen içki ve kumar`ı haram olarak nitelendiren söylemlerin varlığı bana bunu düşündürüyor!

Kur`an da konuyla ilgili ayetlerin hiç birinde içki, kumar, dikili taşlar ve fal oklarının HARAM olduğuna dair doğrudan bir ifade yok!!!Ama Allah bizi uyarıyor, şeytan bunlarla sizi Allahı anmaktan, Namaz kılmaktan alıkoymak ister ve aranıza kin ve düşmanlık sokmak ister, diyerek. Ve soruyor, VAZGEÇİYOR MUSUNUZ? Burada üzerinde durulması gereken esas konu bence bu soru.

Allah size bunları HARAM kıldım diyemez miydi?Elbette derdi ve inanan hiç kimsenin bu konu üzerinde bir söz söylemesine de gerek kalmazdı. Ama vazgeçiyor musunuz? diye sormuş olmasında Allahın bir bildiği olsa gerek!

Bu sorunun cevabınıda Maide Suresi 93. Ayet veriyor sanırım.

Maide Suresi. 93 İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlara; bundan böyle korunup iman ederek iyi işler yaptıkları, sonra takvaya sarılıp imanda kemale erdikleri, sonra bir mertebe daha korunup güzellikler sergiledikleri takdirde, DAHA ÖNCE tatmış olduklarından ötürü hiçbir günah yoktur. Allah, güzel düşünüp güzel davrananları sever.

Bu çeviri PROF. DR. Yaşar Nuri Öztürke ait olup diğer çevirilerde de aynı hata var!!!Ayetin içinde DAHA ÖNCE diye büyük harflerle dikkatinizi çekmek için yazdığım iki kelime Arapça orjinal Ayette yok!!!Ayeti bu iki kelime olmadan okuduğumuz zaman ortaya çıkan sonuç ortada. Allahın HARAM demediği şeylere HARAM demek Allaha iftira olur ve Kitabın bir bölümünü inkar olur. Artık inananlar ona göre konuşsunlar…

Yazar : Birol Çetin

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (5)
 • Avatar

  Gökhan Feb 13 2012 - 15:14 Reply

  Yarardan çok zararlıdır denilen şeylerin, yararlıdır diyerek kabul etmek sizin doğrunuz olabilir ancak inananların doğrusu olmayacaktır. Yararı da şudur bana göre; insanları buna alıştırıp para kazanmak.

  Yani dünyalık bir iştir anlayacağınız siz kitabın hükmünü mü beğenmediniz Birol bey, her işte bir hayır vardır gardınızı görelimde Hakkı ona göre getirelim.

 • Avatar

  Alp Dec 2 2012 - 08:11 Reply

  içki ve kumar değil ama maide-3’te “Ölü eti, kan (…) dikili taşlar üzerine boğazlanan (hayvanlar) ve fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. ” deniyor

  Yani fal oklarıyla kısmet aramak kuran’a göre haramdır.

 • Avatar

  Tuba Jan 29 2016 - 23:00 Reply

  Bir kere “sanırım” lı ifadelerle böyle sözler söylenmesi çok yanlış.

  Bahsettiğiniz ayet Maide 91.
  Ve olmadığını söylediğiniz ifadeler var. Vazgeçmek manasında çevrilen “mentehûn” kelimesi “bitiş” manasına da geliyor.

  Vazgeçtiniz değil mi? Diye sormuş. Çünkü öncesinde içki yasaklanmamıştı. Yavaş yavaş içkiyle ilgili ayetler inmeye başladı. Önce zararlı yönleri üzerinde duruldu. Sonra sarhoşken Namaza yaklaşmayın dendi. En sonunda Maide 90 ve 91 indi. Bu ayet üzerine müslümanlar içkiyi bıraktı. Vazgeçtiniz değil mi? Kelimesi ile buraya vurgu yapar.

  Haram kelimesinin geçmediği doğrudur. Ama şuna dikkat etmek gerekir.
  Maide 90 da ” Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar(putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz” der.
  Yanı bir puta tapmaya ne kadar meşru denebilirse; fal, içki ve kumara da o kadar denebilir. Ki bunlardan kaçının ki kurtulasınız diyor. …
  Bunun hayramlığını helalliğini daha fazla tartışmaya gerek olmadığını düşünüyorum.
  Kur An bir bütün dür. Her ayeti tek tek çekip yorumlayamazsınız. O Anayasa kitabı gibi değildir. Her ayet birbirinden bağımsız değil. O bir hayat ve zamanın bir kesitine ince ince naksedilerek inmiştir. Nakışta bir ilmeğe gözünü dayayıp Baksan çok fazla birşey göremezsin. Uzaklaşıp bütününe bakmalısın ki gerçek deseni ve o ilmeklerin amacını göresin.

 • Avatar
 • Avatar

  ERKAN Apr 8 2019 - 23:56 Reply

  Benim önce koyduğum 3 tane soru işaretini de burada göster ki ben senin samimi olduğuna inanarak sayfanda yorum yapayım.

Leave a reply

Name (required)

Website