YAŞAR NURİ ÖZTÜRK`ÜN YORUMUYLA NAMAZ

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK`ÜN YORUMUYLA NAMAZ

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK’E

Namaz ile ilgili sıkça sorulan sorular

KUR’AN’DAN ANLAYABİLECEĞİMİZ ŞEKLİYLE NAMAZ GEÇERLİ MİDİR?

Kur’an’dan anladığımız şekliyle kılınan namaz geçerlidir ve Hz. Peygamber bu namazı kılmış ve göstermiştir. Bunun dışındakiler geleneğin eklemesidir.

SÜNNET’E BAŞ VURMADAN YALNIZ KUR’AN İLE YAŞAYABİLİR MİYİZ?

Sünnet, gerçek sünnet olmak şartıyla bize yardım ve kolaylık sağlar. Bu kolaylıktan neden kaçalım? Ancak buna dayanarak Kur’an’ı herhangi bir biçimde yetersiz ve tatmin edemez göstermek küfür olur. Kısacası, bir insan sadece Kur’an’dan anladıklarını din olarak yaşasa Allah onu hiçbir hesap ve azaba çekmez. Çünkü Peygamberimizin esas görevi ve anlamı Kur’an’ı insanlığa iletmektir. Ötesi ayrıntıdır

NAMAZ KILARKEN OKUDUĞUMUZ DUA VE SURELERİN ANLAMLARINI BİLMİYORSAK NAMAZIMIZ KABUL OLMAZ MI?

Namazın kabul meselesi Allah`ın kararına bağlıdır. Ancak anlamını bilmeden yapılan ibadeti Kur`an eleştirmektedir. (Mâûn Suresi, 4-5; Nisa Suresi, 43)

AMENTÜ VE ETTEHİYYATÜ DUALARI KUR’AN’DA VAR MI?

Amentü ve Ettehiyyatü duaları Kur’an’da yoktur. Bunların yerine herhangi bir dilde başka dualar da okunabilir.

NAMAZ KILARKEN OKUDUĞUMUZ SÜBHANEKE ETTAHİYYAT, ALLAHÜMME SALLİ VE BARİK DUALARI KUR`AN`DA YER ALMADIĞI HALDE NEDEN OKUNMAKTADIR? O DEVİRDE TÜM NAMAZLARI PEYGAMBERİMİZ KILDIRIYORSA, NEDEN BU DUALARDA KENDİNDEN ÜÇÜNCÜ ŞAHIS GİBİ BAHSETSİN?

Hiçbir peygamber ibadette kendini niyaz konusu yapmaz. Bu, tevhide aykırıdır. Allahümme salli ve barik duaları sonradan eklenmiştir. Peygamberimiz, sübhaneke ve ettahiyyat (bu duada sözünü ettiğiniz kısım da sonradan eklenmiştir) yerine daha başka dualar da okurdu. Bunları siz de okuyabilirsiniz.

NAMAZDA OTURMA (TEşEHHÜD VE TAHİYYAT)

Namazda okuna gelen Tahiyyat ve Allahümme salli ve barik duaları da Resul’ün kesin uygulamasında yer almayan ancak tarih içinde Müslümanların kalıp bir dua formuna soktukları dua çeşitlerindendirler. Peygamber bu dualarda 3. Kişi konumundadır. Peygamberin kendi kendine bu duayı yapması dil ve mantık açısından mümkün değildir. Ancak namaz içinde yapıla gelen bu dualar Namazın ilk uygulayıcısı İbrahim (as) ve diğer Resuller’e ve namazın tevhidi ıslahçısı Muhammed (as)’a dua niteliği göz önünde bulundurulduğu müddetçe Salih ameller dahilindedir. Ancak bugün geniş bir kitle bu niyetin tam da zıttı bir tarzda Hz. Peygamberin hayatta olduğunu ve onu gördüğü zannı ile bu duayı okumaktadır. Bu tehlikeli inanç her bakımdan içinde şirk barındırmaktadır. Adeta bu dualar Fatiha Suresindeki “Bizi Nimet verdiklerinin yoluna ilet” (1: 5) ayetinin başka bir tarzda dile getirilmesi olarak düşünüldüğünde makul karşılanabilir. Tahiyyat duası belli bir kalıpta olmayıp kişilerin tercihine bırakılmıştır. Zaten bu duanın rivayetlerle bize ulaşan sahabeden sahabeye değişen bir çok varyantı, şekli mevcuttur. Örnek verecek olursak Sahabeden İbn-i Mesud’un, İbn-i Abbas’ın, İbn-i Ömer’in, Ebu Musa El-Eş’ari’nin, Ömer b. Hattab’ın farklı teşehhud duaları bulunmaktadır

NAMAZ SONUNDA SELAM VERMENİN ANLAMI NEDİR?

Namazdan çıkmanın bir işareti ve ibadette bile barış ve esenliğin esas alındığının bir göstergesidir.

GERÇEK BİR MÜRŞİDİ KAMİLDEN DERS ALMAK İSTİYORUZ. SİZİ MÜRŞİT KABUL EDEBİLİR MİYİZ?

Kur’an’ı okuyun, ilim adamlarının da hepsinden yararlanmaya çalışın. Gerçek mürşit sıfatı Kur’an ve Hz. Peygamber’den başka hiçbir varlığa verilemez. Verilirse küfür olur.

KADINLARIN CUMA NAMAZI KILMASI KONUSUNDA DİYANET FETVA VERMEZSE, NE YAPMAMIZ GEREKİR?

Kadınların Cuma kılması konusunda Allah ve Peygamber fetvayı vermiştir. Bu böyle iken siz neden Diyanet’ten fetva bekliyorsunuz? Kadınlar tıpkı erkekler gibi Cuma Namazını kılarlar.

“İSLAM KURALLARIYLA YÖNETİLMEYEN BİR ÜLKEDE CUMA NAMAZI KILINMAZ” GÖRÜŞÜ DOĞRU MUDUR?

Bu görüş temelden yanlıştır, siyasaldır. Dinde dayanağı yoktur. Cemaatin oluştuğu her yerde ve her şartta Cuma kılınabilir.

HZ. PEYGAMBER HANGİ MEZHEPTENDİ, SİZİN MEZHEBİNİZ VAR MI?

Kur’an ve Hz. Peygamber mezhep diye bir şeyden söz etmemiştir. 4 hak mezhep deyimi İslam dışıdır. Ben Kur’an ve Hz. Peygamber’i izleyen bir müslümanım. Müslüman olmak için başka bir şeye ihtiyaç yoktur.

KUR’AN’A GÖRE NAMAZ VAKİTLERİ HANGİLERİDİR?

Kur’an’da kılmakla yükümlü tutulduğumuz namaz üç vakit olarak gösterilmiş ve adları verilmiştir:

1- Fecir namazı (sabah namazı) (şafak sökmesinden güneşin doğuşuna kadar),
2- Vüsta (orta namaz) (günün ortasında öğle yada ikindi adıyla kılınan namaz),
3- İşa (günün batışından sonra akşam yada yatsı adıyla kılınan namaz) (Güneşin batışından şafağın söküşüne kadar)

Ancak Peygamberimiz, bu üç vakte müekked (pekiştirilmiş) sünnet olarak iki namaz daha ekleyerek kılmıştır. Yani bir miktar sevap namaz eklemiştir. Ama çoğunlukla namazlarını üç vakitte toplamıştır. Günün ortasında ve gün batışından sonra kılınan namaza değişik adlar verilmiş olması bu gerçeği değiştirmez. Müzzemmil Suresi’nin gösterdiği şekilde gece kalkıp Kur’an okumak veya Kur’an’la ilgili bilgilerle meşgul olmak son derece güzel ve Kur’ansal bir davranıştır.

KUR’AN’DA ADLARI İLE GÖSTERİLEN FARZ NAMAZLARININ (FECİR, VÜSTA, İŞA) 3 TANE OLDUĞUNU VE BU FARZLARIN 5‘E ÇIKARILMASININ HZ. PEYGAMBER’İN MÜEKKED (PEKİŞTİRİLMİŞ) SÜNNETİ OLDUĞUNU BELİRTİYORSUNUZ. PEYGAMBERİMİZİN MÜEKKED SÜNNETLERİ NASIL OLUYOR DA REKÂT SAYILARI İLE BİRLİKTE FARZ OLABİLİYOR VE BU BİR İLAVE DEĞİL MİDİR?

Cevap: Müekked sünnetin geleneksel anlayış tarafından farz diye verilmesi bizi bağlamaz. Fazla rekât sayısında namaz kılmanınsa Kur’an’la çelişen bir tarafı yoktur. Kılınan bir namazın 2 veya 4 rekat yerine daha fazla kılınmasının hiçbir sakıncası olamaz. Farz, asgari sınırı belirler. Ancak asgari sınırdan daha fazla namaz kılmanın makbul olmadığını söyleyemeyiz.

NAMAZIN KAZASI VARMIDIR?
VAKİT NAMAZLARI ZAMANINDA KILINAMAMIŞ, CEM ETME İMKANI DA BULUNAMAMIŞSA, KILINAMAYAN BU NAMAZLAR KAZA EDİLEBİLİR Mİ?

Kaza diye kılınan namazlar, kılınmamış namazların yerine geçmez. Ancak yeni namaz kılınmış olur, o da sevaptır, güzeldir.

GERÇEK BİR NAMAZ, YANİ ALLAH’IN KABUL EDECEĞİ BİR NAMAZ NASIL OLUR?

Namazın ruhu Allah’a karşı bağlılık ve samimiyettir. O ruhu yakalayıp yakalayamadığınız ise Allah ile sizin aranızdadır.

HZ. MUHAMMED’İN YORUMLARI ZAMANI İÇİN MİDİR, YOKSA BÜTÜN ZAMANLAR İÇİN Mİ? ÖRNEĞİN, KUR’AN’DA NAMAZ KONUSU NET DEĞİLKEN PEYGAMBERİMİZ BUNU NET BİR BİÇİMDE BELİRTMİŞTİR. BİZDE HER ZAMAN ONUN KILDIĞI GİBİ Mİ KILMALIYIZ?

Peygamberimizin bazı yorumları zaman üstüdür. Bunlar dinin temel ilkeleriyle ilgili yorumlardır. Bazı yorumları ise zamanla kayıtlıdır. Bunlar günlük hayatın pratikleriyle ilgili yorumlardır. Sünnetin büyük kısmı bu ikinci türdendir.

NAMAZ KILARKEN NEDEN BAZI SURELERİ OKUMAM GEREKİYOR? NEDEN ALLAH’IMA İÇİMDEN GELEN BİR ŞEYLERİ SÖYLEYEMEM? NEDEN BU ENGELLENMEK İSTENİYOR?

Namazda okunması gerekenlerle ilgili görüşünüz gerçeğe uygundur. Namazın esası, insanın içinden geldiği gibi öz yakarışlarını kendi diliyle Yaratıcıya arz etmesidir. İçinden gelenleri ifade etmek üzere kişi ebette ki Kur’an’dan ayetler seçebilir. Ancak birilerinin bir takım sureleri seçip bunlara “namaz sureleri” adını vermesi ve bunların okunmasını dayatması namazın da Kur’an’ın da ruhuna aykırıdır.

NAMAZI TAM BİR KONSANTRASYON İÇİNDE KILAMIYORSAK, KILMAMAMIZ DAHA MI DOĞRUDUR?

Konsantrasyon eksikliği namaz kılmamanın gerekçesi olamaz.

İbadeti terk etmenin hiçbir gerekçesi olamaz. Tam ve mükemmel arınmışlık hiçbir insan için mümkün değildir. Tüm gayret gösterilir, eksikler için Allah’tan af dilenir.

BEN ALEVÎ BİR GENCİM. NAMAZ KILMAK VE ORUÇ TUTMAK İSTİYORUM. ANCAK AİLEM KARŞI ÇIKIYOR. NE YAPMALIYIM?

Allah’ın emri karşısında anne-babanın geleneksel dayatmalarına itibar edilmez. Kur’an’ın gösterdiği şekilde namaz kılıp oruç tutmak Hz. Ali’yi memnun etmenin de biricik yoludur. Size bu yolu tercih etmenizi öneririm. Alevîlik, Hz. Ali’ye ve İslam’a aykırı işler yapmanın kılıfı olamaz.

CUMA NAMAZI KADINLARA FARZ MIDIR?

Cuma namazı, kadın-erkek her mümine farzdır. Diğer namazlar gibi kadın ve erkeğe birlikte emredilmiştir. Kadını bundan istisna edecek hiçbir vahiy verisi yoktur. Ayet ey erkekler değil, ey inananlar hitabıyla başlar.

“Ey inananlar! Cuma günü, namaz/dua için çağrı yapıldığında, Allah`ı anmaya/Allah`ın Zikri`ne koşun! Alış-verişi bırakın! Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır. ” (Cuma -9)

Kadınlar nasıl Cuma namazı kılabilir?
Kadınlara ayrılan yerde mi yoksa erkek cemaatin arkasında mı?

Kadınların Cuma kılmaları, ayrı yerde veya erkek cemaatin arka kısmında mümkündür.

Namazda okuduğumuz duaları sesli bir şekilde okuyabilir miyiz?

Namazdaki duaları bağırmamak şartıyla sesli okumakta hiçbir sakınca yoktur. (bk. İsra, 110)

Saça sürülen jöle, briyantin gibi maddeler ABDEST’İ bozar mı, namaza engel midir?

Bu maddelerin abdest ve namazla hiçbir ilgisi yoktur.

Bayanlar namaz kılmak için abdest alırlarken başlarını örtmeli mi?

Başın örtülmesi hiçbir durumda zorunlu değildir.

Allah’ı tespih etmenin sayısı ve âleti OLUR MU?
Rükû ve secdede söylenen üçlü tespihler DOĞRUMUDUR?

Rükû ve secdedeki üçlü tespihler gelenekseldir, zorunlu değildir. Sayısı değiştirilebileceği gibi yerine başka şeyler de söyleyebilirsiniz.

Cuma namazının iki rekât olduğu hangi ayette verilmektedir?

Namazın rekât sayısı Kur’an’da yoktur. Ancak namazın vücut bulması için asgari 2 rekâta ihtiyaç vardır. Hz. Peygamber bunu fiilen göstermiştir.

Herkes Kur’an’ı Kerim’i anladığı şekilde namaz kılarsa sonuç ne olur? Bu yüzden mezhepler yol gösterici değil midir?

Mezhepler yorumdur. Siz; dini yaşamak için bir yoruma ihtiyaç duyuyorsanız bunda bir sakınca yoktur. Yeter ki seçtiğiniz yorumu dinle eşitlemeyin. Namazını-niyazını Kur’an’dan anladığı şekilde yerine getirenlere de karışmayın.

Kuzey kutbunda, bazı zamanlarda güneş tam olarak batmıyor. Geri sabah olmuş oluyor. Bu durumda yatsı namazı ne olacaktır?

Kur’an’a göre güneşin batışından itibaren doğuşuna kadar kılınacak olan tek namaz “İşa” namazıdır. Akşam-yatsı ayrımı Kur’an değil sünnet kaynaklıdır. O halde andığınız bölgede güneşin batışından sonra kılınan namaz Kur’an’ın isteğini karşılar. Namaz kılacak kadar vakit kalmıyorsa “İşa” namazı vücut bulmuyor demektir.

Üç cuma namazını mazeretsiz kılmayan dinden ÇIKAR MI?

Cuma namazı ile ilgili bu anlayış sonradan dine sokulmuştur. Emeviler okudukları hutbeleri dinlemek istemeyen sahabi neslini, kendilerini dinlemeye mecbur bırakmak için çeşitli dayatmalara gidiyorlardı. Bu da onlardan biridir.

camiye GiTMEK ŞART MIDIR? Dili Dönmediği için fazla dua BİLMEYENİN DURUMU NEDİR?

İslam ibadet için cami şartı koşmaz. Cami toplantı yeri demektir. Gidip gitmemek size kalmıştır. Namaza gelince; namaz için filan-falan duaları okumak şartı yoktur. Kur’an’da geçen duaları okumak elbette tercih edilir ancak bunu yapamayanlar içlerinden gelen duaları ederek namazlarını kılarlar. Bunun aksini söyleyenler din adına yalan söylemektedirler.

Başörtüsü, namazların cemi, kadın-erkek birlikte ibadet etme konuları için en iyi örnek Hac ibadetinde yaşananlar değil midir?

Namazların cemi mütevâtır olarak belirlenmiştir. Başın örtülmesi hiçbir yerde farz değildir. Kadın-erkek karışık halde ibadet sadece tavaf sırasında caizdir.

Abdest uzuvları hangileridir?

Abdestte iki tür uzuv söz konusudur:

1. Yıkanan uzuvlar: Yüz, dirseklere kadar kollar.

2. Mesh edilen uzuvlar: Baş ve ayaklar.

Namaz kılarken secdedeyken ve otururken sağ ayak parmağının Kıble’ye doğru olması gerektiği söyleniyor. Fakat namaz her hangi bir yöne dönerek KILINABİLECEĞİNE GÖRE bu DURUM MANTIKLI MIDIR?
Böyle bir zorunluluk var mıdır?

Namazla ilgili buna benzer bir çok mantıksızlık ve din dışılık vardır. Bu da onlardan biridir.

Namaz kılmayanlara yaptırım uygulanır mı?

Hz. Ali’ diyor ki;
“Namazı gücünüz yettiği kadar kılın. Şu bir gerçek ki Allah namaz için kimseye azap etmeyecektir. ” (İbn Hemmâm, el-musannef, 3/78)

Bu durumda namaz kılmamıza gerek yoktur DİYEBİLİR MİYİZ?

Namaz dinin emridir ancak azap korkusuyla yapılan ibadet gerçek anlamıyla ibadet olmaz. Bunun içindir ki Cenabı Hak ibadetleri yapmayanlara ceza düzenlememiştir. Namaz kılmayanlara maddi bir yaptırım Kur’an’da yer almamaktadır. Ancak cezanın olmaması savsaklama gerekçesi yapılırsa bunun yaratacağı kayıplar büyük olur.

Namaz Kur’an’da emredilmiştir. Bu emri savsaklayanların Allah tarafından hesaba çekilecekleri tartışılmaz. Azap edip etmeyeceği Allah’ın bileceği bir şeydir.

Hz. Ali’nin sözü yoruma açıktır.

Fıkıh kitaplarında namaz kılmayanların dövüleceği, hâlâ kılmazlarsa öldürüleceği yazıyor. Hanefî mezhebi ise ölene kadar hapis hükmüyle farklılık gösteriyor. Doğru mudur?

Mezheplerin namazla ilgili bu görüşlerinin tümü Kur’an dışı hatta din dışıdır.

Namaza kaç yaşında başlanmalıdır?

Bütün yükümlülükler gibi namaz da buluğ çağında farz olur.

Farz namazlarında ilk iki rekâtta ek sure okunabileceği, 3 ve 4 rekatlarda okunamayacağı söylenmektedir. Doğru mudur?

Geleneksel uygulamada ek sure ilk iki rekâtta okunur.

Esasta ise kıyam halinde bir miktar Kur’an okumak her rekât için yeterlidir. Örneğin Fatiha okumak. Buna ilave yapmak veya sadece Fatiha ile yetinmek her rekât için mümkündür.

Namazı kılmayı tam anlamıyla uygulamamak Müslüman olmamıza engel midir?

Namaz kılmamak inkâr değil ihmal sonucu ise insanı dinden çıkarmaz. Sadece günahkâr yapar.

Namaz sonrası tesbih çekmek sünnet midir farz mıdır?

Tesbih âleti bir bid’attır. Dinimize sokulan bu alet Budizm`den gelmektedir. Allah’ı tesbih etmek için o âletin kullanılması İslam’a aykırıdır.

Farz namazlar gibi sünnetleri de imamlar kıldırsa, imam ayetleri sesli okusa biz de çocuklarımızla birlikte rükû ve secde etsek daha iyi olmaz mı?

Farz dışında hiçbir namaz camide kılınmamalıdır. Peygamberimiz teravih de dahil farz dışındaki namazların cami dışında kılınmasını emretmiştir. Çocukların farz namazlara götürülmesi peygamberimizin uygulamasıdır. Ancak okunan ayetlerin anlamını bilmedikten sonra imam sesli de okusa hiç kimseye yararı olmaz.

Namazdan sonra hocanın “el fatiha” deyip okuması bizlere de “amin” dedirtmesi doğru mudur?

Namazdan sonra dua edip cemaate amin dedirtmek tümden bidat tır.

Namaz kılarken başı kapatma zorunluMUDUR?
Bir bayanın namaz kılarken en makbul şekildeki örtünmesi nasıldır?

En makbul örtünme derecesi el, ayak ve baş dışındaki bölgelerin örtülmesidir.
İsteyen başını da örtebilir, bu bir tercih işidir.

Allah rızkınızı veririm diyor, SABIRLA VE namazla yardım dileYİN diyor. Ancak aylardır rızkımı istiyorum, namazla yardım diliyorum, bir sonuca ulaşamıyorum. Sabretmem mi gerekir, neden dileklerim kabul olmuyor?

Namaz rızık edinme aracı değildir.

Namazlarınızla Allah’ı imtihan etmeye kalkmayın. Allah bizleri imtihan eder, biz Allah’ı imtihan edemeyiz.

Rızkınız için çalışın. Namazla elde edilecek yardım ruhsal destek ve faaliyet bilincidir.

Namaz kılmak için Mekan sorunu varsa, Sadece duaları okumak yeterli midir?

İmkan yoksa namaz vakti içinizden Allah`ı anar, “salat”ınızı bu şekilde yerine getirirsiniz. Zaten Kur`an yürüyerek namaz kılmayı da hükme bağlamıştır.

Cenaze namazı namaz mıdır, dua mıdır? abdestsiz KILINABİLİR Mİ?

Cenaze namazı bir duadır, abdestsiz de kılınabilir.

Fetva vermeye yetkili bir merci var mıdır?

Kur`an`a göre fetvayı Allah verir. İnsanların yaptıkları hangi dereceden olursa olsun yorumdur.

cübbe ve sarığın namazla bir ilgisi var mıdır?

Cüppe ve sarık bir Arap kıyafetidir ve İslam`la bir ilgisi yoktur.

Namaz sırasında Fâtiha`dan sonra bir sure okursak, sureyi okumadan besmele çekmek gerekir mi?

Fâtiha`dan sonra bir sure okumak şart değildir. Okunursa da besmele çekmek gerekmez.

Kandil gecelerinde kılınan namaz ve yapılan ibadetler insana daha mı çok sevap kazandırır?

Kur`an`da kandil geceleri diye bir şey yoktur. (Kadir Gecesi hariç) Hiçbir gecede yapılan ibadetin de ötekinden farkı yoktur. Önemli olan ibadette huşûdur.

İstihare namazına yatılarak sorunlara çözüm bulunabilir mi?

Hayır, bulunamaz. İstihare namazı ile hiçbir soruna çözüm bulunamaz. Bulunsaydı İslam dünyası bu halde olmazdı.

Namazda secdeye iki defa eğilmek gelenek midir?

Secdenin iki defa yapılması Hz. Peygamber`in sünnetidir.

Farz namazlardan önce kamet getirmek zorunlu mudur?

Kamet cemaatle kılınan namazda gereklidir.

KUR’AN’DA Kİ sabah namazı şahitlidir ifadesi ne anlama gelmektedir?

O ayetteki (İsra 78) ifade sabah namazı değil, sabah okunan Kur`an`dır. O ifadenin tam olarak neyi kastettiğini şu an için bilemiyoruz.

Kur’an’da namaz sayısının 5 olduğumu söyleniyor? Hüd suresi 114. AYET’TE gecenin vakitleri olarak 3 zamanın belirtildiği, günün 2 ucu da dahil 5 olduğu söyleniyor. DOĞRUMUDUR?

Kur’an’da namazla ilgili 5 diye bir rakam asla yoktur.

Diğer söylemler kişisel yorumlardan ibarettir. Bu yorumlara bakıldığında daha başka tespitlerde yapılabilir. Tartışılmayacak gerçek şudur: Kur’an’da adıyla geçen namazlar 3 tanedir. 5 vakit uygulanması Peygamberimizin sünnetiyle belirlenmiştir. Namazların farzı-sünneti gibi ayrımlar fıkıhçılar tarafından sonradan yapılmıştır. Vahye ve bilime dayalı yanları yoktur.

Taha suresi 130. ayeti,

“Güneşin doğuşundan önce (sabah namazı), gecenin bazı saatleri (yatsı namazı) ve gündüzün iki ucunda tespih et (namaz kıl)”

ne anlama geliyor?

Tespih, namaz değildir. Namaz salât kelimesiyle ifade edilir. Taha 130. ayet tespihten bahsediyor, namazdan yani salât’ tan değil. Kur’ân dışı dinci ekip, Kur’an’daki kavramları parantez açarak, yani ekleyerek kafasındaki fikirlere uyduruyor. Tahrifat ve tahribat yapıyor.

Kur`an`da 3 namaz vakti geçtiğini görüyoruz ancak bazı din otoriteleri Taha 130`daki ifadenin 5 vakti işaret ettiğini söylüyorlar. Burada insanların tercümesinden kaynaklanan bir hata mı söz konusudur, işin aslı nedir?

Kur`an bu üç vakti isimleriyle saymıştır. 5 olsaydı onların isimlerini de verirdi. Gerçek budur, gerisi yorumdur.

Yunus Suresi 87. ayetteki namaz sözcüğünü hangi anlamda alabiliriz?

“Mûsa`ya ve kardeşine şunu vahyettik: Kavminiz için kendilerini yerleştirmek üzere Mısır`da evler hazırlayın. Evlerinizi kıble yapın/karşılıklı yapın ve namazı/duayı yerine getirin! İnananlara müjde ver. ”

Anılan ayetteki salât sözcüğünü bugün kıldığımız namaz anlamında alamayız. Dua etmek anlamını alabiliriz.

Salât, namaz ilişkisi nedir?

Kur`an; aynı zamanda dua anlamına gelen salâtın bağlı olduğu temel şekil kurallarını da göstermiştir. Ancak geniş anlamda bütün dualar salât kavramı içine de girer.

Fıkıh kitaplarındaki namaz kılma tarifleri ne kadar doğrudur, Hz. Peygamber nasıl namaz kılmıştır?

Fıkıh kitaplarının anlattığı namaz, Hz. Peygamber’in kıldığı namazın aynı değildir. Temel kaynak niteliğindeki fıkıh kitapları okunduğunda Peygamberimizin kıldığı namazla ona yapılan ilaveleri birbirinden ayrılabilir. Bu bir bilgi ve ihtisas işidir. Peygamberimizin kıldığı şekliyle namazı yakında çıkacak olan Kur’an ve sünnete göre hazırlanmış İslam ilmihalinden öğrenebileceksiniz. Şimdilik, İslam Nasıl Yozlaştırıldı kitabımızın Namaz bölümüne bakabilirsiniz.

İbadet / namaz ana dilde olmalı diyorsunuz. (Manasını anlamak için) Almanya ya da diğer ülkelerde ana dilleri farklı Müslümanlar var. Herkesin ayrı camisi mi olacak?

Konunun sizin söylediğinizle bir ilgisi yoktur. Cami ve cemaatta orijinal Kur’an metni okunur. Ancak bireysel ibadette herkes kendi diliyle ibadet edebilir. Bu konu, Yeniden Yapılanmak kitabımızın “Ana Dilde İbadet” bölümünde çok geniş incelenmiştir. Lütfen oradan okumaya çalışın.

Namazın toplu şekli Kur’an’da verilmiyor, parça parça veriliyor. Açıklar mısınız?

O parçaları Hz. Peygamber birleştirerek bugünkü şekliyle namazı göstermiştir. Namaz, toplayıcı bir ibadettir. Rûkü ve secdede söylenen sözler bağlayıcı değildir. Söylemeseniz de olur, yerine başka bir şey söyleseniz de olur.

Namazda hangi dua veya sureyi okuyabiliriz?

Kur’an’ın dua ayetlerini okumak en ideal yoldur. Bu konuda bizim “Kur’an’ın Öğrettiği Dualar” adlı kitapçığımızdan yararlanabilirsiniz.

Hz. Peygamber, şu an İslam âleminin kıldığı şekilde mi namaz kılıyordu?

Büyük ölçüde bugünkü şeklin dışında bir biçimde kılıyordu.

İslam’da, bâtın ve zâhir adı altında iki türlü namaz var mıdır?

Böyle bir ayrım yoktur. Böyle bir ayrım İslam’ın ruhuna aykırıdır.

Namazı nasıl kılacağız, Kur’an’da tarifi var mı?

Namazın nasıl kılınacağı Kur’an’da parçalar halinde verilmiştir. Bir bütün olarak nasıl kılınacağını ise Hz. Peygamber bize göstermiştir.

Peygamberimiz Kur’an’da 3 vakit olan namazı sevap olsun diye 5 vakit olarak kıldıysa, o zaman fazladan kılınan iki vakitteki namazları farz olarak kabul etmek doğru mudur? Bu fazla olan iki vakit hangileridir?

Sabah namazı, günün ortasında kılınan bir namaz ve gün batışından sonra kılınan bir namaz Kur’an’da adlarıyla gösterilmiştir. 5 vakit kılmak ise Peygamberimizin müekked (pekiştirilmiş) diye anılan sünneti cümlesindendir. Günün ortasında ve gün batışından sonra kılınan namaza değişik adlar verilmiş olması bu gerçeği değiştirmez.

Seferi namaz, insanların ulaşım sırasında yorulmadığı günümüz şartlarında da kılınabilir mi?

Yolculuğa çıkan, tüm sefer hallerinde seferi namaz kılınabilir.

Namaz için düzen ve disiplin eskiden gerekliydi şimdi gereksizdir diyenler günah işler mi?

Namaz için bu tür şeyler söylemek temelden yanlış ve günahtır.

İslam kurallarıyla yönetilmeyen bir ülkede Cuma namazı kılınmaz görüşü doğru mudur?

Bu görüş temelden yanlıştır, siyasaldır. Dinde dayanağı yoktur. Cemaatin oluştuğu her yerde ve her şartta Cuma kılınabilir.

Seferi namaz kılınması için km. şartı var mıdır?

Km. şartı yoktur, yolculuğa çıkanın vereceği karar önemlidir.

Dinî bayramlarda farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerin kaynağı nedir?

Bayram namazları farz değildir. Tekbirler de o namazlara sonradan eklenmiştir.

Namazda “ettehiyyatü” çıkartılmalı diyorsunuz. Yerine ne okumalıyız?

Çıkartılmalı demiyoruz. Yerine başka yakarış cümleleri de okunabilir diyoruz. Örneğin bunun yerine Kur’an’ın dua ayetleri okunabilir.

Namazı sadece farzları ile tarif ediyorsunuz. Sünnetler nasıl var oldu?

Borcumuz olan namaz farzlardan ibarettir. Onun ötesinde istediğiniz kadar kılabilirsiniz. Sevap olur.

Cem namazının niyetini nasıl yapacağız? Akşam ile yatsıyı, yatsı namazında cem edersek akşam kazaya kalmaz mı? 17 rekatlık farz namazlara Peygamberimizin kıldığı sünnetleri de ilave ederek açıklar mısınız?

Cem’de namaz kazaya kalmış değildir. Sırayı bozmadan her namazı kendine has niyetle kılarız. Sünnetin sayısı dondurulmamıştır. İstediğiniz kadar kılarsınız. Sünnetlerin sayısını farzlara eklemek İslam dışıdır.

Namaz kılarken okumamız gereken sureleri Türkçe olarak veya içimizden geleni söyleyerek namaz kılabilir miyiz?

Söylediğiniz şekilde namaz kılabilirsiniz.

Namaz kılarken gözlerimizi kapatabilir miyiz? Gözüm kapalı olduğunda kendimi daha iyi namaza verebiliyorum ve Allah`a daha içten dua edebiliyorum.

Evet, kılabilirsiniz. Namaz kılarken gözleri kapamanın yasak olduğuna ilişkin bir vahiy beyanı yoktur. Hatta bazı fıkıhçılar namazdaki huşûun gözleri kapamak olduğunu söylemişlerdir.

Gece ibadetinde namaz kılmak mı, Kur’an okumak mı daha iyidir?

İkisi de mümkündür. İkisi de ibadettir. Ancak genel bir kural olarak, anlamı üzerinde düşünerek Kur’an okumak veya Kur’an ilimleriyle meşgul olmak, namaz kılmaktan daha öncelikli ve üstün bir ibadettir. Ankebût Suresi 45 ve Mûzzemmil Suresi 3-4. ayetler bunu açıkça bildirmektedir.

Dinî nikâh zorunlumudur, âdet halindeyken oruç tutulabilirmi, namaz kılınabilirmi, Müslüman olmayan bir erkekle evlenmek günah mıdır?

Nikah bir akittir. Yaşanılan toplumun hukuk kurallarına göre kıyılır. Dini nikah diye bir zorunluluk yoktur. Kişisel tercih olarak isteyen resmî nikahtan sonra dinî nikah kıydırabilir. Âdet halindeki yasak için Bakara Suresi 222. Ayete bakabilirsiniz. Kur’an müşrik kadın ve erkeklerle evlenmeyi kesin yasaklamıştır. Hıristiyan ve Musevi erkeklerle evlenmeyi yasaklayan bir Kur’an ayeti yoktur.

Biz sadece Kur’an’ın anlattıklarından mı sorumluyuz? Hz. Muhammed’in sünnetleri bu sorumluluğun içinde midir? Namaz, Kur’an’da anlatılan şekilleriyle farz, belirtilmeyen yönleriyle de kişilerin yorumuna açık mıdır?

Sorumluluğun ölçüsünü ve çerçevesini Kur’an belirtir. Peygamberimizin sünneti işte bu sorumluluğu kavramamızda bize kolaylık sağlar. Namazlar, Hz. Peygamber’in yorumuna göre kılınır.

Cuma namazı kılmak için çevremde birkaç kişi bulamayınca camiye gidiyorum ancak hep pişman oluyorum. Buna nasıl bir çözüm bulabilirim?

En az üç kişi bulup istediğiniz şekilde Cuma namazı kılamadığınız taktirde her hangi bir camide kılabilirsiniz. Eğer bu içinize sinmiyorsa tek başınıza öğle namazını kılmakla yetinin.

Siz beş vakit namazı camide farz olarak mı kılıyorsunuz? Evde farzlar dışında namaz kılıyor musunuz? Eğer kılıyorsanız nasıl niyet ediyorsunuz?

Camilerimiz büyük ölçüde bidat yuvası haline geldiklerinden, vakit namazlarını tamamen kendi başıma kılıyorum. Cemaatle kılmam gereken “Cuma” yı ise dışarıda cemaat oluşturabildiğimde yine cami dışında kılıyorum. Aksi halde en uygun gördüğüm bir camiye “Cuma” için gidiyorum. Evde ayrıca zaman zaman teheccüd namazı kılmaktayım. Farz dışı namazlar için hiçbir niyet gerekmemektedir.

Vacip nedir, sünnetten farkı var mıdır? Bayram namazları vacip mi yoksa sünnet midir?

Vacip, fıkıh dilinde müekked (pekiştirilmiş) sünnet karşılığı kullanılır. Yerine getirilmesi gerekli olan demektir. Vacip Hanefî mezhebinde bir terimdir ve müekked sünnet ifade eder. Bayram namazları sünnettir.

Namazı günde üç vakit kılarsak rekât sayısı değişir mi? Peygamberimizin üç vakit kıldığını nereden anlıyorsunuz?

Namazın vaktiyle rekât sayısının bir ilgisi yoktur. Rekât sayısı değişmez. Peygamberimiz namazı 5 vakit kılar, ancak çoğunlukla bu beş vakti üç vakitte toplardı, yani cem ederdi.

Camilerde kılınan namazların bir ekonomik maliyeti vardır. İmamın maaşı, elektrik, su giderleri, temizlik, bakım gibi… Bu giderler devlet bütçesinden karşılanıyor. Namazı kılan kişi sevabı alıyor ancak maliyetine karışmayıp başkalarına ödetiyor. Sevabı aldığı gibi maliyetini de ödemesi gerekmez mi? 70. 000 caminin giderlerine katıldığım için bu kılınan namazlardan bana sevap düşer mi? Ya da hakkımı helal etmesem kılınan bu namazlar geçerli olur mu?

Camiler ve cami giderleri ile ilgili düşüncelerinize katılıyorum. Bu uygulamalar İslam dışıdır.

Namazın kılınış şekli tam olarak kutsal kitabımızda neden tarif edilmemiştir?

Namazın kılınış şekli parçalar halinde verilmiştir. Hz. Peygamber bu parçaları birleştirerek namazı en mükemmel şekliyle göstermiştir. Ancak namazın parçaları olan hamd, şükür, tespih (Allah’ı yüceltmek), secde, rükû, kıraat ayrı ayrı birer ibadettir.

Sayı tutturmak için kılınan çok rekât yerine gönül huzuru ve aşk ile kılınan bir rekât namaz daha makbuldür. ” diyorsunuz. Namaz kılarken mümin kişi rekât sayısını kendine göre düzenleyebilir mi?

Namaz asgari iki rekâttır. Nafile namazlarda uzun ve dikkatli kılmanın rekât sayısını artırmaktan daha üstün olduğu bütün fıkıh kitaplarında yazılıdır. Çünkü Kur’an’ın istediği huşû sayı çokluğu ile değil sakin ve dikkatli kılmakla elde edilir.

Namazın Allah ile Hz. Peygamber arasında geçen pazarlık sonrasında 50 vakitten 5 vakte indiği doğru mudur? Değilse kaç vakittir?

Peygamberimizin 5 vakit namaz kılıp bunu zaman zaman 3 vakitte topladığı tarih açısından kesindir. Ancak namazın bazı pazarlıklarla belirlendiği yolundaki rivayet İslam dışı bir uydurmadır.

Yaratılmış olduğumuza göre nerede olursa olsun Allah’a kulluk edeceğiz. Ve ibadet sürekli yapılmalıdır. Yani elli-altmış yaşına gelince namaz kılmak Allah’ı küçük görmek, onu anlamamak değil midir?

İbadet bulûğ çağından itibaren yapılmalıdır. Ancak mükemmel olanı yapamayanların eksik biçimde ibadet etmelerine karşı çıkamayız. İslam’ın yolu en iyisini teşvik ve temenni etmektir. Eksiği olanları tamamen ibadetsiz bırakmak değil.

Namazda, yalnız Allah’ın adının anılması ile ilgili bir ayet varsa, euzubillahiminneşeytanirracîm sözcüğünü söylemek bu ayete aykırı bir davranış mıdır?

Namazda “euzu” nun söylenmesi namaza aykırı değildir. Allah’ı anmak her hangi bir biçimde de yapılabilir.

Afganistan’daki Şii bir Türk arkadaşım, namaz kılarken secdede alnını koyacağı yere kilden yapılmış bir madde koyuyor. Sorulduğunda, insanın topraktan yaratıldığını ve yine ona dönüleceğini söylüyor. Sizce tekâmülümüz toprakta mı Tanrı’da mı tamamlanacaktır?

Tekâmülün toprakta tamamlanacağını ve secdenin toprağa yapılması gerektiğini söylemek bir hurafedir.

Camileri süslemek, duvarlarına insan isimleri yazmak, fakir çocukların eğitimi için harcanabilecek paralarla camiler için gereksiz harcamalar yapmanın Kur’an’daki hükmü nedir? Böyle yerlerde namaz kılınır mı?

Bunların hiçbiri Kur’an’a uygun değildir. Şirk kalıntısıdır.

Farz namazların 3 olduğunu söylediniz. Bu durumda ikindi ve yatsı namazlarının farzına niyet etmek Hz. Peygamber’i Allah’a şirk koşmak olmaz mı? (Terk edilemez sünnet, v. b. )

Namaz Allah için kılınır. Farzına ya da sünnetine niyet diye bir şey yoktur.

Özellikle namazlarda sürekli olarak Peygamberimizi anmak, ayetten önce onun dualarını okumak, yapılan duaları O`na salavat getirmeye bağlamak gizli bir şirk olmuyor mu?

Söyledikleriniz tamamen Kur`an`a uygundur.

Mirac ve Kırklar Cemi İslam`da yoktur diyorsunuz. Yani Kur`an`da Mirac`dan bahsedilmemektedir. Doğrudur fakat bu konuda sayısız hadis mevcuttur. Sahih değillerse namaz ne zaman Hz. Peygamber`e sunulmuştur?

Namazın farziyeti onlarca ayetle belirtilmişken siz öteye beriye ne diye baş vuruyorsunuz?Kanıt olarak Kur`an yetmiyor mu?

Namazda sessiz ya da sesli gülmek namazı ya da abdesti bozar mı?. Cemaatle kılınan namazda kıbleden ne kadarlık bir sapma namazı bozar?

Bu hal namazı bozar ancak abdesti bozmaz. Cemaatle kılınan namazda önemli olan saf düzenini tutmak ve kıbleye yönelmektir. Milimetrik hesap gerekmez. Sonuçta kıbleye değil Allah`a ibadet ediyoruz.

Kur’an’da 3 vakit namaz ifade edilmişken, Peygamberimiz neden 5 vakit kılmıştır?sorusuna, “5 vakit kılmış yani bir miktar sevap namaz eklemiştir. Ama çoğunlukla namazlarını üç vakitte toplamıştır. ” diye cevap vermişsiniz. Peygamberimizin farz namazları belirleme(arttırma) konusunda tasarrufu var mıydı?

İlaveleri müekked sünnet türündendir. Farz olsaydı zaten üç vakitte toplayamazdı.

Güneşin konumları (doğuşu, dik, batışı) niçin namazın kılınma zamanlarını sınırlamaktadır?

Güneşe tapanlar bu zamanlarda ibadet ettiklerinden, ona uyulmaması gerektiğini göstermek içindir.

Namazda Allahu ekber dendiği yerlerde, “Allahımı tespih ederim” diyorum. Doğru mudur?

Fark etmez, ikisi de Allah`ı yüceltmek anlamındadır ve geçerlidir.

Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılırsa, üzerinden 1 namaz vakti geçmeden hemen yıkanılması mı gerekir?

Prezervatif de kullanılsa cinsel ilişki gusül abdesti almayı gerektirir.

Hz. Peygamber niçin namazlarını cem ederdi?

İnsanlara kolaylık örneği olsun diye bunu yapmıştır.

Namazımı sayenizde Türkçe olarak kılıyorum. Rükû ve secdeye giderken, “Allahımı tespih ederim. “diyorum. Başlarken “Allahu ekber” bitince “Esselamun aleyküm ve rahmetullah” diyorum. Bunları Türkçe en guzel biçimde nasıl söylemeliyim?

Karma bir dil de kullanabilirsiniz. Allahu ekber, Allahım sen büyüksün; essalamun aleyküm ve rahmetullah, barış esenlik ve rahmet üstünüze olsun demektir. Bunları bu şekilde de söyleyebilirsiniz.

Türkiye`de kılınan cuma namazının kılınış şekli ve içeriği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?2- Cuma namazına gittiğim zaman manevi bir tat alamıyorum, hatta moralim bozuluyor. Bu şekilde kıldığımız cuma namazlarını kılmamak daha mı doğru olacaktır?

Duygularınıza aynen katılıyorum. Bu huzursuzlukla kılınan namaz, namaz değildir. Onun yerine evinizde öğle kılın. Ayrıca evinizde de yakınlarınızla cemaat oluşturabilirsiniz. (Kıldıran hariç, üç kişi gerekir) Mümkünse İslam Nasıl Yozlaştırıldı kitabımın Cuma bölümünü okumaya çalışın.

Siz namaz 3 vakti farzdır, diğer 2`si sünnettir diyorsunuz. Teravih namazını insanlar farz zannetmesinler diye camide kıldırmayan Peygamber Efendimiz neden sizin sünnettir dediğiniz namazları camiye sokmuştur? İnsanların bunu farz zannetmelerinden korkmamıştır. Ve de namazın 3 vaktinin insanlara farz olduğuna dair neden hiç bir hadis yoktur? Ve bir de sizden başka İslam tarihinde başka hiç bir âlim sizinle aynı fikri paylaşmış mıdır?

Hz. Peygamber, camide kıldıklarını cem uygulayarak farzdan ayırmıştır. Eğer onlar farz olsaydı, cem imkanıyla üç vakitte toplanamazdı. Teravih ise bir tür merasime dönüştürüldüğü için onu yasaklamıştır. Böyle düşünen çok âlim vardır. Kur`an böyle dediğine göre başka birilerinin olması gerekmez.

Ankebût Suresi 45. ayete dayanarak, namazın insanı kötü davranışlarda bulunmaktan alıkoyduğu gibi, görünür, görünmez (metafizik kökenli) kötü etkilerden de koruyucu etkisi olduğunu söyleyebilir miyiz?

Bunu ancak gerçek manasıyla namaz için söyleyebiliriz.

Namazı her hangi bir yöne doğru kılabileceğimizi belirtiyorsunuz. O halde Bakara Suresi 144-151 ayetleri ne anlama geliyor? Yüzünüzü Mescid-i Haram yönüne döndürün demekle ne kastediliyor?

O ayetler Müslümanlara bir kıble belirliyor. Biz cemaat halinde, zorunlu olarak, bireysel ibadetlerde de tercihan o kıbleye döneriz. Ancak bireysel ibadetlerde Kur`an`ın: “Nereye dönerseniz dönün orada Allah`ın yüzü vardır. “ayeti geçerlidir. Yani tek başına kılınan namazlarda kıbleye dönülmemiş olması namazı geçersiz kılmaz.

Geleceği bilen Allah, ileride insanların sünnet, hadis, fıkıh gibi konularda tartışmaya düşeceğini biliyordu. Örneğin namaz konusu (rekat, cem etme) tartışma olmayacak şekilde Kur`an`da verilebilirdi. Acaba bir sınava mı tâbi tutuluyoruz? Bir çok hadisi kabul etmezken Peygamberimizin cem etmesini hangi güvenilir kaynağa bağlayıp iddia edebiliyorsunuz? Peygamberimize bir Arabın gelip de “Ben Fâtiha da olsa ezberleyemem, içimden geleni söylesem namazım olur mu? “sorusuna Peygamberimizin evet cevabı vermesini nasıl kesin gerçektir diye değerlendirebiliyorsunuz?

Rivayetler iki özellik birleştiğinde güvenilir olur:

1. Kur`an`a uygunluk,
2. Tarihsel belge bakımından güvenilir olmak.
Anılan rivayetlerde bu iki özellik de vardır.

Peygamberimizin, namaz hareketlerini, Süryani papazlara bakarak belirlediği doğru mudur?

Bu söylentiler asılsızdır.

Sürekli tekrarlanan (belli sayılarda) bazı kelimelerden medet ummak yanlıştır, diyorsunuz. Namazdan sonraki tesbihlerde 33`er defa “sübhanallah, elhamdülillah, Allahu ekber “denmesi hakkındaki düşünceniz nedir?

Allah`ı her hangi bir biçimde anmanın yanlış tarafı olamaz. Ancak sayılara ilişkin iddiaların tümü Kur`an dışıdır. Namazdan sonrası için belirlenen sayılı icraat ise tümden uydurmadır. Namaz selam verildiği anda biter.

Her gün belli vakitlerde tekrarlanması gereken bir ibadet şekli olan namaz, insanı alışkanlığa yöneltmez mi?

Bu insan ruhuna olumsuz etki yapmaz mı?

Bu söylediğiniz tür namaz, ne dediğini anlamadan bilinçsiz bir şekilde kılınan namaz olabilir. Ne dediğini anlayarak bilinçle kılınan bir namaz ise böyle değildir. İnsanın ruhuna güzellikler getirir.

Namaz esnasında kıyamda Fatiha Suresi`ni okuduktan sonra “amin” / sen kabul eyle Allahım denmesi gerekli midir?

Amin kelimesi Kur`an`da geçmez. Namazda söylenmesi de doğru değildir. Bu İbranice kelimeyi söylememek daha uygundur.

Abdestsiz namaz kılınabilir mi? Kadınlar çıplak namaz kılabilirlermiş, doğru mudur? Namazda istediğimiz sureyi okuyabilir miyiz?

Kadın-erkek hiç kimse abdestsiz ve çıplak namaz kılamaz. Namazda istediğiniz sureyi veya içinizden gelen bir duayı okuyabilirsiniz.

Camide namazdan sonra çekilen tesbihi bid`at olduğu için çekmek istemiyorum. Fakat işgüzarın biri camideki tesbihlerden birini önüme atıveriyor. Çeksem bir türlü çekmesem bir türlü. Ne yapmalıyım?

Namazdan sonra çekilen tespih bid`attır. O tespihi, size atana iade edin.

Peygamber Efendimizin sabah namazının ilk rekâtını ikinci rekâta göre daha kısa tuttuğu doğru mudur? Doğruysa sebebini biliyor muyuz? böyle yapmak sünnet midir?

Peygamberimizin, bunun aksi, okuyuşları da vardır. Söylediğiniz bir tercih meselesidir.

Namaz 3 vakitse diğer 2 vakit de Peygamberimizin eklediği sünnetse neden 5 vaktin de farzları var? Farz Allah`ın emri demek değil midir? 5 vakit ve şu kadar rekât farzı demek ne demektir?

5 vaktin farzı tâbiri fıkıhçıların kullandığı teknik bir tâbirdir. Sünnet namazlar için de farz dendiği zaman bunun anlamı, fıkıh tekniği bakımından, gerekliliktir.

Namazların ezandan önce kılınmasının bir sakıncası var mıdır? Sabah namazlarını bazan ezandan önce kılıyorum.

Vakit girmişse kılarsınız.

Bazı ayetlerde, korku yüzünden namazı kısa tutmanızda size bir günah yoktur, deniyor. Namazı kısa tutmak nedir?

Korku ve kaygı zamanlarında namaz, kısa bir dua halinde yapılabilir. Ayakta, binek üstünde gibi…

Hz Peygamber`in namazlarını genelde 3 defada topladığını söyledikten sonra sevap amacıyla ekleme yaptığını söylüyorsunuz. Peygamber bile olsa dine ekleme yapma yetkisi var mıdır?

Din tarafından konmuş bir ibadeti fazla yapmak dine ilave değildir. O fazlalar farzlaştırıldığında ilave olur. Hz. Peygamber`in ilave olarak kıldığı müekked (pekiştirilmiş) sünnetler sonradan farzlaştırılmıştır.

Namazlarda, öğle ve ikindi hariç diğer namazların ilk iki rekâtında ayetler imam tarafından açıktan okunmaktadır. Eğer açıktan okuma imamın arkasında saf bağlayanların okunanı anlaması için ise neden diğer namazlarda açıktan okunmuyor?

Bu bir bir gelenektir. Bu ayetlerin açıktan ya da gizliden okunması namazın geçerliliğine etki etmez. Artık bunları bırakalım da Kur`an`ı kendi dilimizde okuyarak ne dediğini anlamaya çalışalım.

Karanlıkta namaz kılmanın bir sakıncası var mıdır?

Hayır, hiçbir sakıncası yoktur.

Namaz kılarken önümüzden küçük ya da büyük bir kişi geçerse namaz bozulur mu?

Namaz bozulmaz ancak geçmemesi yeğlenir.

Ölünün arkasından, “devir” adıyla, günahları veya gitmediği hac borcu ya da kılmadığı namaz borçları hesap edilip karşılığınca para veriliyor başka insanlara. Bu doğru mudur? İnsanın kendine farz olan kılmadığı namazlar hesabınca yoksulara ya da kime olursa olsun birilerine para verip namaz borçları silinebilir mi

İbadetlerde vekâlet olmaz. Böyle bir sistem İslam`da yoktur. Sonradan hurafe sistemi tarafından uydurulmuştur.

Bugün uygulanan namaz saatleri tam saat ve dakika olarak neye göre hesaplanıyor?

Bu hesaplamalar fıkıhla rasathane bilgilerinin verilerine göre yapılmaktadır.

Duaların ve bunun gibi eylemlerin ölülere bir faydası olmadığına göre cenaze namazının anlamı nedir?

Cenaze namazının anlamı, bizim ölen kişiye ve ortak imanımıza saygımızı ifade etmektir.

bir bayan olarak cuma namazı kılmayı istediğim halde ne cemaat oluşturabildim ne de camiye gidip kılabildim. Gitsem tek başıma ne yapabilirim? Öyle bir toplumda yaşıyoruz ki tamamen çevre baskısı ve toplumsal şartlanmaların pençesindeyiz, özellikle bayanlar. Bu konuda fetva bile verildiği halde neden camiler bize kapalı ? Camiler sadece erkeklerin mekânı mıdır? Bu durumda bizler camide namaz kılmaktan mahrum oluyoruz. Cuma namazı kadın erkek herkese farz olduğu halde, isteyip de şartlardan dolayı kılamamanın günahını kim yüklencek?

Şikâyetlerinize aynen katılıyorum. Bu durumda sizin hiçbir sorumluluğunuz yoktur. Günah bu yanlışı yapanlarındır.

“amin” / sen kabul eyle Allahım denmesi gerekli midir? sorusunun cevabında, bu İbranice kelimeyi söylememenin daha uygun oldugunu belirtmişsiniz. Fakat Türkçe olarak sen kabul eyle Allahım denmesi gerekir mi?

Yaptığınız duanın sonunda “kabul eyle” diye Allah`a talimat vermeye ne gerek var? Siz duayı yapın, kararı Allah verir.

Cami dışında, kendi dilimizde yani Türkçe namaz kılınmasının mümkün olduğunu ifade ediyorsunuz. Camide namaz kılınırken imama uyulmaktadır. İmam da farz olan namazlarda, Arapça okunan bütün kelime veya ayetlerden hemen sonra bir de Türkçesini ifade etse, namaz daha anlaşılır hale gelmiş olmaz mı?

İmamın bunu yapmasına gerek yoktur. Cemaat, arkasından Türkçe okuyabilir. İmam, birliği sağlamak için özgün metni okumalıdır.

Hz. Muahammed`in “Her kim ki evinden çıkarken Kur`an`ın bir ayetini ezberleyip şuuruna varırsa o gün kılacağı 1000 rekât namazdan daha hayırlıdır” dediği doğru mudur?

Bu rivayetlerin tarihsel belgeleri yoktur.

Peygamberimizin Uhud Savaşı`nda kılamadığı namazları Bilal`e ezan okutarak vakit sırasıyla cemaatiyle birlikte kaza yaptığı İslam ansiklopedisinde bilgi olarak veriliyor. Bu durum kaza namazı kılınabileceğine delil olarak gösteriliyor. Bu uygulama kaza namazı olduğuna delil midir?

Böyle bir şey asla yoktur. Bunlar dayanıksız rivayetlerdir. Fırsat bulduğunuzda namaz kılmanız elbetteki makbuldür. Ancak buna isim koymanız gerekmiyor.

Allah, inananların, Kur`an insanlarının, anti sosyal kişiler olmamaları için toplu ibadetleri ve özellikle cuma namazını gerekli görmüştür, denebilir mi?

Evet, denebilir.

Hz. Muhammed camide hiç sünnet namazı kılmazdı diyorsunuz. O zaman neden ikindi ve yatsı namazlarını camide kılıyordu? Bu namazları cem etse bile yine de camide cem ediyordu ve sonuç olarak da camide sünnet namazı kılmış oluyordu. Bu durumda ya yatsı ve ikindi farz ya da sizin söyleminizde bir çelişki var. Açıklar mısınız?

Burada bir terminolojik karışıklık var. Camide farzlar kılınır, ister cem ederek ister ayrı ayrı. Bizim sünnet namazı kılmaz derken kastettiğimiz, 5 vaktin farz dediğimiz rekâtlarına eklenen kısımlardır. Yani gelenekteki farz denilen kısımlar dışındakiler.

Yazar : yüksel güvenir

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (32)
 • Avatar

  Senay Feb 22 2012 - 21:23 Reply

  Tesbihi farz namazindan sonrami sünnetten sonrami cekmemiz dogru

 • Avatar

  Biji "Kur'an" Feb 23 2012 - 00:15 Reply

  Allah her zaman anılabilir. Ben tesbihimi kısa tutarım namazdan sonra ki hayata daha çok + katabileyim Allah katında sevabın çoğu peşindeyim. Allah’ı anmak tesbih ile olabileceği gibi, zekat vererek, Kur’an a uyarak ta olabilir yani zikir diyince tesbih akla gelmesin bu akla kilit vurmaktır.

 • Avatar

  Mehmet Feb 24 2012 - 01:56 Reply

  Selam Şenay Hanım,
  Ve artık gecenin bir kısmında ve secdelerin arkasından O’nu tesbih et.(Kaf 40)
  Kaf suresi 40. ayette belirtiliği üzere tüm secdelerin sonunda tesbih edilir.En son farz namazı kıldıysanız, farz namazdan sonra tesbih edersiniz.En son sünneti kıldıysanız sünnetten sonra tesbih edersiniz.
  Ben Yaşar Nuri Beyin “Namaz selam verildiği anda biter.” sözüne katılmıyorum.Kaf suresi 40. ayette secdelerin ardından tesbih edilmesi yönünde apaçık emir var.
  Tesbihinizi yapmadan namazınızdan kalkmayın Şenay Hanım.Dilediğiniz kadar tesbih edebilirsiniz.Sayılarla sınırlamanıza gerek yok.
  Ben “sübhanallah, elhamdülillah, Allahu ekber “ diyerek tesbih ettiğim gibi,tesbihimin sonunda aynı tesbih eder gibi Allah’a çokça şükrediyorum.
  İbadetlerin yeri ayrı ayrıdır.Kişi: “Ben namaz kılıyorum, Kuran okumama gerek yok.” diyemeyeceği gibi; “Ben Kuran okuyorum, namaz kılmama gerek yok.” da diyemez.
  Yani bir ibadetimizi yapıyoruz diye, diğerini bırakamayız.Allahın rızasını kazanmak için elimizden geldiğince çokça tesbih etmeye de gayret göstermeliyiz.Tesbihmizi yapıyoruz diye diğer ibadetlerimizi boşlayamayacağımız gibi, diğer ibadetlerimizi yapıyoruz diye de tesbihimizi boşlayamayız.
  Artık söylediklerine sabret! Ve Rabbini, güneşin doğuşundan önce, güneşin batışından önce ve gecenin bir kısmında hamd ile tesbih et. Ve gündüzün etrafında da tesbih et. Umulur ki rızaya ulaşırsın.(Taha 130)

  Saygılarımla,

  • Avatar

   LAROS Nov 14 2013 - 12:22 Reply

   mehmet bey tespit derken tesbih çek mi anladınız; Allahı anın diyor yaradan, sen nasıl anarsan an ancak sayılarla hurafe katma

 • Avatar

  murat Mar 14 2012 - 15:28 Reply

  25 yaşında bir erkeğim.Vallahi ne yapıcağımı şaşırdım.Senelerdir herkezın bıldığı üzere namaz kılan bırıydım.Şimdı yaşar nuri hocanın bu söyleıdklerını okuyumca hanı mantığımda kabul edıyor bunları ama hepten şaşırdım.ALLAH doğru yola ıletsın şaşırtmasın bizleri ne dıyım.

 • Avatar

  Ahmet C Mar 14 2012 - 21:42 Reply

  Tesbih, Allah’ı yüceltmek demektir. Tesbih çekmek için satın alınan aparatlara, belli sayılara ihtiyacımız yoktur ve işte, yemekte, arkadaşlarlayken vb. her durumda tesbih “çekebilir” yani Allah’ı yüceltebiliriz. Kur’an’da bazı ifadeler gelenekçi İslam’ı çağrıştırması için bilerek tam çevrilmiyor. Örnek vermek gerekirse Allah’ı hatırlamamızı emreden ayetler Allah’ı zikr etmek şeklinde bırakılıyor, anlam aynı olsa da gelenekçi İslam’ın yüklediği anlam yüzünden zikr sözcüğünden inzivaya çekilip belli sözcükleri tekrar etmeyi hatırlıyoruz, elimizde olmadan.
  Namazlardan sonra Allah’ı yüceltelim, Allah’ın emri budur.

  Murat Bey;
  İnançlarımız, geleneğimiz, kültürümüz, hepsinde hatalar olabilir ancak doğru olduğu kesin birşey var ise o da aklı kullanmanın gerekliliğidir, Allah da bunu sayısız yerde över (ilahiyatçı olmadığım için şu an hatırlayabildiğim tek örnek Yunus 100), ve yine sayısız yerde kitabı üzerine düşünmemizi emreder. Geçmişte bir çok şeyi farklı öğrenmiş ve yapmış olabiliriz, bu durumun fikirlerimizi sorgulamamızda bize engel olmasına izin vermemeliyiz. Unutmamalıyız ki Türkiye’de kendi aile ortamımızda doğduğumuz için büyük çoğunluğumuz İslam’ın ehl-i sünnet kolunun hanefilik mezhebini tüm İslam sistemi olarak öğrendi, bir kısmımız için bu durum alevilik, malikilik gibi yönelimler için de geçerli. İran’da doğsaydık annemiz babamız bizi şii olarak yetiştirecekti, o zaman da Türkiye’deki hanefilik uygulamasının sapkın olduğu öğretisiyle büyüyecek ve Türk coğrafyası müslümanlarıyla İran coğrafyası müslümanları arasındaki çatışmada tuttuğumuz taraf tam tersi olacaktı. Endonezya’da Hindistan’da ise yaşanan islam neredeyse bambaşka. Peki bize öğretilenin doğru olduğuna dair, annemiz babamızın bildiklerinden, cami hocamızdan başka delilimiz nedir? Hanefiliğin diğer mezheplere üstünlüğünü kanıtlayan -etrafımızdaki herkesin Hanefi olmasından başka(!)- nedir?

  Yaşınız 25 de olsa, bir çok şeyi şimdiye kadar farklı yapmış da olsanız, en hayırlı yolun inancımızı sorgulamak olduğu aşikar, bu yöndeki çabanızın hiç bitmemesini dilerim Allah’tan. Ben ilkokul çağında namaz dersinde iken hoca bana “fazladan besmele çekiyorsun, namazın kabul olmaz” dediğinde onca senelik namazımın geçersizliğinden korkup ağlamaklı olmuştum. Annemizin babamızın bize öğrettiği, Türk coğrafyasında Kur’an kurslarında öğrendiğimiz İslam, kadını yeren ve taşlayan, insanlara sol el kullanımını yasaklayan cahil öğretilerin defalarca kez masumiyet suyuyla yıkanıp sansürlenmiş hâli. Bugün Ehl-i Sünnet’in saygı gösterdiği bir kitabı (bakınız sahihi buhari, marifetname) elinize açıp biraz kurcalayınca cehaletin boyutları karşısında tüyleriniz ürperiyor.

  Günaha girmekten korkmayalım, Allah dünyada ona daha doğru inanmak için yaşadığımız kafa karışıklığının mukayesesini diğer tarafta yapacaktır. “Okuma onları kafan karışır” mantığıyla hayat boyu budist olarak da kalabilir insan, mühim olan okuyup doğruyu aramaktır.

  Benim kafamda birşeyler değiştiği zaman gelenekçi görüşe göre senelerce namaz kılmış, cahil öğretileri insanlara karşı savunmak zorunda hissedip muhabbet ortamlarında kendi kendimi utandırmış birisiydim. Şimdi dinimi Kur’an’dan öğrenince Allah’ı çok daha fazla seviyor, ona huşuyla yaklaşıyor ve benden istediklerini daha iyi biliyorum. Allah bize taşıyamayacağımız yük yüklemez, bunu kitabında kendisi söylüyor. Uçan şeyhlerin, süper mehdilerin öğretilerine ihtiyacımız yok, Kur’an bize yeter.

  Bu konuda faydalı bir çalışma olduğunu düşündüğüm kurandakidin.net sitesini ziyaret edip, sitedeki kitabı indirebilir/satın alabilirsiniz.

  Selamlar

 • Avatar

  derya Mar 23 2012 - 16:03 Reply

  yaaaaaa çok kafam karışıyor benim. yaşar nuri hocanın söyledikleri aklıma çok yatıyor ama içimdede kuşkular uyanıyor. şimdi namazların sadece farzlarınımı kılıcaz yoksa vakitlerde sadece 2 rekatmı kılıcaz, ayrıca öğlen ve akşamı kılmıyacakmıyız nolur biri cevap yazsın ….

  • Avatar

   G. Mar 24 2012 - 10:40 Reply

   Kuranda sünnet ibadet kavramı bulunmaz. Kuranda yalnızca Allah’a ibadet etmemiz, namaz kılmamız söylenmiştir. Hatta Kuranda erkek/kız çocuklarınızı sünnet edin de demez bu süregelmiş Kuran/İslam ile alakası olmayan bir gelenektir böylece sünnet kavramının bir dayanağı olmadığını da gördünüz.

   Namazların sayılması Kuranda geçmez, namazlarda kolayınıza geleni okuyun, namaz kılarken sesiniz ve kısık ne de fazla olmasın orta yükseklikte olsun denmektedir. Buradan anlıyoruz ki Kuranda anlatılan namaz sessiz ve rekatlı(rekatlar arası sabit dua) ile değil tam aksine serbest ve kişinin o an Allah’a yönelişinde kullanacağı duaya göredir..

   17-İsra-110. De ki: “(Rabbinizi) ister Allah diye çağırın, ister Rahman diye çağırın. Hangisiyle çağırırsanız çağırın, nihayet en güzel isimler O’nundur.” Namazında sesini pek yükseltme, çok da kısma. İkisi ortası bir yol tut.

   20. (Ey Muhammed!) Şüphesiz Rabbin, senin, gecenin üçte ikisine yakın kısmını, yarısını ve üçte birini ibadetle geçirdiğini biliyor. Beraberinde bulunanlardan bir topluluk da böyle yapıyor. Allah, gece ve gündüzü düzenleyip takdir eder. Sizin buna (gecenin tümünde yahut çoğunda ibadete) gücünüzün yetmeyeceğini bildi de sizi bağışladı (yükünüzü hafifletti.) Artık, Kur’an’dan kolayınıza geleni okuyun. Allah, içinizde hastaların bulunacağını, bir kısmınızın Allah’ın lütfundan rızık aramak üzereyeryüzünde dolaşacağını, diğer bir kısmınızın ise Allah yolunda çarpışacağını bilmektedir. O hâlde, Kur’an’dan kolayınıza geleni okuyun. Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin, Allah’a güzel bir borç verin.Kendiniz için önceden ne iyilik gönderirseniz, onu Allah katında daha üstün bir iyilik ve daha büyük mükâfat olarak bulursunuz. Allah’tan bağışlama dileyin. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

   Elbette namazı dosdoğru kılın diyor Kuran ancak neye göre dosdoğru elbette ki Kurana göre dosdoğru yoksa camilerde herkes Türkçe olarak Allah’a yalvararak secde ediyor olurdu ancak kulluk etmekten utanan insanlar ezbere okurlar..

  • Avatar

   LAROS Nov 14 2013 - 12:25 Reply

   sevgili derya; Kuran ana konuları açıklamış, namaz da bunlardan biri, şimdi siz ister 3 ister 5 kılın en az üç kez Allahı anmamız gerek , siz sünnet kılmadınız diye namaz kabul olmayacak mı yada bunu kim bilebilir, size yük binecek se zorlanacaksanız sadece farzları kılın, zorla yapılan uygun olmaz. değil mi..

  • Avatar

   ihsan Feb 21 2014 - 19:44 Reply

   Sn Derya, Sen Hacıyı da Hocayı da bir kenara bırak , Hatta Yaşar Hocayı da kenarda dur Ancak ; Yaşar Hoca nın dediği gibi Kuran’a bak . Sadece Kuranı Kerime bak. İnan bana içindeki şupeleri giderek çok ayet göreceksin. Herkesi dinle oku ama sonunda kararını vermeden Kuranı Kerime bak o sana mutlaka doğru cevabı verecektir. Eğer ben, o, şu, bu hatta sadece Yaşar hoca dedi diye inanırsan ve yaparsan hata edersin. Allah sana yeter , ona ulaşmak istersen Kuran sana yeter, yetmez derlese inanma eğer inanırsan onlara yazık olur sana.

   Selamlar,

 • Avatar

  ugur Mar 24 2012 - 11:33 Reply

  derya hanımefendi namazı içinden gelerek ne söylediğini bilerek ALLAHIN huzurunda olduğun onunla özel görüşüyormuş gibi kıl rekat bittikten sonra aklına başka şeyler gelmişse iki rekat daha kıl huşu içindesen çoştuysan dilediğin kadar kıl samimi olman yeterli 5 vakitnamaz ve rekatları toplumun uyum içinde olması için kıla biliyorsan kıl iş içabı iki vakit kılıyorsan iki kıl viçdanın rahat olsun birilerinin ne düşündüğünü merak etme ALLAHA iman ettiysen ALLAH sana kaldıramıyaçağın yükü yüklemez o daima yol gösteriçidir sana yolu göstereçektir ALLAHTAN iste samimi ve gerçekten istiyorsan sana vereçektir bir yerden başla başlamak bitirmenin yarısıdır

 • Avatar

  Gul gedikoglu Mar 28 2012 - 11:22 Reply

  Yasar hocam tekamul etmeye niyetli bir insan bu surecteki
  Yasadigi nahos deneyimler bir butunun arti ve eksi kutup
  lari gibi dusuulebilir mi? Dusunulebilirse eger demek ki
  Insanlari yargilamak hem de din adina ne buyuk gaflet
  Din ,vicdandir beyin ve yurek koordinasyonudur
  Hak yemezlik ve salt sevgidir

 • Avatar

  sevgi gokdeniz Jun 9 2012 - 16:03 Reply

  kafam çok karışık.şimdi biz namazlarımızı günde üç defa mı kılacağız.ve sadece farzlarını mı?doğru mu anladım?ister öğle ister ikindiyi mi kılacağız? niyet etmeden allahu ekber diyerek mi başlayacağız? ne olur bana cevap verin.

 • Avatar

  Ozkan Jul 31 2012 - 17:31 Reply

  3 mü 5 mi, onları kılmayacak mıyız, kaç tane eğileceğiz vs…

  Bir gün dervişin birisi eteği elma dolu bir kız görür ve durdurur.
  -nereye gidiyorsun?
  – Aşağıda sevdğim genç var ona gidiyorum.
  – eteğinde ne var?
  -elma var
  – Kaç tane elma götürüyorsun sevdiğine?
  – bilmem, saymadım. insan sevdiğine vereceği şeyi sayar mı?
  Bu cevabı duyan derviş elindeki tespihin ipini usulca kırar.

 • Avatar

  Fatma Aug 1 2012 - 13:47 Reply

  Din konusundaki duyarlılık için çok mutlu oldum. Hergün vakit ayırıp kuranmeali.org sitesine giriyorum ve 114 surenin türkçe mealini okuyorum. İnanın kuran varken başka birilerine din konusunda soru sormak çok anlamsız geliyor bana. Tamam bazı surelerde gerçekten kafam karışıyor. Tam anlamıyla kavrayamıyorum. O zaman da kuran hakkında ihtisas yapmış Yaşar Nuri Öztürk veya Süleyman Ateş gibi saygı ve sevgi duyduğum muhterem insanların kitaplarına bakıyorum. Yorumlarını okuyorum. Çok da iyi aydınlanıyorum. Kuran konusunda ihtisas yapmamış. Atalarından ne öğrendiyse kendinden sonrakilere de aynısını öğretmiş, örf adet, gelenek haline gelmiş yalan yanlış uygulamaları, kafası taşlaşmış doğruları umursamayan cahil insanları sadece sessizce dinliyorum ve yorum yapmadan Allah kolaylık versin diyorum. O şahıslarla asla tartışmaya girilmemeli. Sabırla dinleyip konuyu kapatmak en hayırlısı olur.

 • Avatar

  Fatma Aug 1 2012 - 15:06 Reply

  Sevgili din kardeşler. Doğru olarak bildiğim küçücük bir bilgiyi sizinle paylaşmak istedim. Bir hatalı kelimem olduysa çok özür dilerim. Din konusu çok hassas ve önemli bir konu. Hatayı affetmez. Çünkü din tüm insanlar için uyulması gereken emirlerdir. Okuma yazma bilmeyen çok insan var. Onlara doğruları anlatmak lazım. Doğrular yalnızca kuranda mevcuttur. Kuran ehli kişilerin kesinlikle doğruyu insanlara duyurması mecburidir. Görevidir. Ahirette hesabı sorulur. Bildiğim kadarıyle insanların yapmadığı ibadetler için hesaba çekileceği kesindir. Ama Azaba çekileceği yalnızca Allahı,ın bileceği birşeydir. Bunu kimse bilemez. Yeryüzünde ne kadar canlı varsa ahirette mutlaka hesaba çekilecektir. Umarım cevabını veremediğimiz hesabımız olmaz. Sürç-i lisan olduysa affola. Hayırlı ramazanlar diliyorum.

  • Avatar

   mahmut Akyıldız May 5 2015 - 12:45 Reply

   Değerli dostlar, Yaşar Nuri gibi hocalardan Allah razı olsun, Kuran mealinı okumadan Yaşar Nuri hocayı anlayamayız ben 47 yaşında meal okumaya başladım şu an 57 yaşındayım okumaya devam ediyorum. Gerçek islam kuranın içinde olduğunu gördüm. Herkese tavsiye ediyorum kuranın mealinı okuyup gerçek islamı öğrenelim. Yaratan mükemmel bir kıtap göndermiş bize neden onun bunun rivayetleri onun bunun hadislerine rağbet edelim. Hadisleri yazanlar Peygabberimizden 130 yıl sonra yaşadığını bılıyormuyuz acaba… bizler gerçek islam için kuranin türkçesini okuyalım en güzel ahlak orada. Tutturmuşlar onun meshebi bunun meshebi, Peygamberimizin mezhebimi vardı, o sadece elçi veruldur mezhebide kurandır onu okuyalım tabiiki anlayarak yeter. selamlar…

 • Avatar

  orhan Aug 6 2012 - 11:00 Reply

  son sorunun yani yatsı ve ikindiyi cem etme olayını açıklayamamış yaşar nuri.Peygamberimiz her ne şekilde olursa olsun kuranda olmayıp pekiştirmek içi kendi kıldığı namazı camide cem etmez diyor biyandanda cem eder diyor neyi cem ediyor bu noktayı tam açıklasın lütven.net cevap şu olmalı namaz 5 vakit değilse evet peygamber camide üç vakit ten başka namaz kılmazdı ama dışarda kendi başına iken bunu yapardı zira cemaatle sünnet kılınmaz diyor yaşar bey namaz üç vakitse cem etme olayıda sabah öğleyle veya öğle akşamla olmalı bunun dışında farz olmayan bi namazı cem etme gereği neden duysun peygamberimiz …

 • Avatar

  yavuz Aug 24 2012 - 01:27 Reply

  arkadaslar ben almanyadan yaziyorum
  arastiran soru soran insanlar cogaldigsira din sömürücülerine inanan kimse
  kalmayacak dini meseplere bölen inanci herkes kendi cikari yönde kullanan
  dinsiz ve imasizlara artik inanmayin bakara süresinde bir ayet var derki
  ey müminler aklini kullnan benim insanlamdir kulanamayanlarsa benim hayvalarimdir
  der yani allahütaala insanlari uyarmaktadir kime karsi bu din sömürücülerine karsi
  onunun icinki uyanik olun onlar dedemizi kullandilar babamizi kullandilar
  bizide kullanmak icin bir cok tuzaklar kurarak ilk okuldan baslayip peygamber hayati
  deyip din elden gitti panigi yaratarak atatürk gencligini yok ederek yani soru soran
  cevap bekleyen gencligi yok ederek sömürecek hep he he diyen yani yüce allahin
  misali ile hayvan yetistiren mekanlar kurarak kendi cocuklarina ve torunlarina
  gecmiste oldugu gibi gelecektede sömürgen insanlar cikartmakta dir bir kuran var
  5 mesep düsüne biliyormusunuz ilk müslüman olon aliyi camide öldüren ve
  peygamberin en cok sevdigi torununu cölde ac susuz haftalarca günesin altin bütün
  ailesiyle peygamber soyunu yok eden bir müslüman dini düsünebiliyomusunuz
  ben düsünemiyorum gercek bir mülümaninda kabül edecegini de sanmiyorum
  töbe hasa ben peygamber olsaydim kabirden cikar böyle cikar ocagina dönmüs dini
  yok ederdim ama iyiyki degilim burdan aklini kullanan bir insan olarak soruyorum
  hazreti ali dini ve kurani bilmeyecekte kim bilecek peygamberin büyüttügü torunu
  bilmiyecekte kim bilecek ben uyandim bunu atatürke bocluyum ve saygiylan aniyorum
  ben iyi bir müslümanim allahin yarattigi her seye sevgim ve saygim var aklinizi
  kullanin cikarci seytanin sözlerine inanmayin arastirin sorun okuyun hic kimseye
  güvenmeyin yanliz akli ve mantigi kullanin allah size dogru yolu gösterecektir
  nuri hoca biraz olsun dogrulari söyleme cesaretini gösterdi bu cogunlugu din sömürücüsü
  olan toplumda dogruyu yazmak ve söylemek kolay degil selamim üzeriniz olsun ve
  allah kötü insanlardan ve seytandan korusun ve hep yaninizda olsun

  • Avatar

   Musa Mar 30 2013 - 13:43 Reply

   Evet sevgili kardeşim.
   Çok doğru söylüyorsun. Bize yıllarca din diye Arap geleneklerini yutturmuş adamlar. Kimbilir kaç insan bunlar yüzünden dinden soğudu? Yazık gerçekten yazık. Bahsettiğin siteye ben de (kurandakidin.net) zaman zaman girip okuyorum. Çok faydalı şeyler var. Allah yazanlardan razı olsun. Meğer İslamiyet ne kolay bir dinmiş, farkına varamamışım yıllardır…

 • Avatar

  simsek May 20 2013 - 11:22 Reply

  kitabımız KUR’AN DA 3 VAKİT VARDIR.5 DEĞİLDİR.
  y.nuri öztürk hocanın dediğinde çelişki oluşmuş.hem 3 vakit var diyor.bir de peygamber cem etmiş diyor.
  3 vakit varsa neden cem etsin ? sorun şu y.nuri öztürk 3 vakit var derken doğru söylüyor.uydurma bir hadiside devreye sokuyor cem etmeyi ilave ediyor.bilgi kirliliği oluyor.sadece KUR’AN DAN söylemesi yeterliydi.
  sorun işte böyle oluşuyor.KUR’AN + UYDURMA HADİS anlamını bozuyor.

  o yüzden bizler SADECE KUR’AN diyoruz.

 • Avatar

  narin Jan 24 2014 - 21:28 Reply

  Siz harika bir insansiz hocam siszi cok seviyorum,hayatimi degistirdiniz gercegin ne oldgunu bana ögretisniz sizin sayenizde kurani sevgi ile okuyorum ask ile okuyorum allaha daha cok baglanmaya basladim,problem orda oldu ki bazi insanlar kendi kuranin mannasgini bilmedilerinden dolayi bana cok yanlis ogretildi allahtan okadar koruyordum ki kendimden kormaya basladim ben neyim diye kendime sormaya basladim,kurani oraya buraya birakmya bile korkuyordum ,sadece abdets ile ve bas ogrtüsün ile dieye okunacak biliyordum kimi dinleyecgeimi bilmiyordum cok karisktim artik bir gereck ariyordum dieye konusmaya basladim o var ki allah bana ask,sevgi,huzur,mutluluk ,affedici ,merhamleti nekdar büyük diye ogretilmedi r,nekdar aci bir olay degil mi??? belki en acisidir allahtan uzaklasmak korkmak oysa ondan uzak olmmak en buyuk azabtir umudunun yiklmasi ben öyleydim ,ama bence insanlara cok cok daha fazla bunlar konusmali allah nekdar sevgi ,ask dolan bisseydir nekdar merhametli ve sefkaltidir ve affedicidir allhi ilk önce sevmemiz gerek sevmekten sonra tagbiki de innanmak gelir ,cünkü ne olursa olsun yalniz dgeilsin allahin var” AllahiM bana yeter” iste budur o seni hic birakmaz her kulnu sever ve affeder ne güzel bisey bu ,simdi cok mutluyum daha rahatim kafam cok karisikti hangi yola gidecgimi bilemiyordum,bi hata yaptgimda artik ben cehenmelikim diye dusnüyördüm en büyük aci bir insan icin umudunu ve inancini kaybetmektir ki sana belki allahtan sana af yoktur ,iste bu da benim yalnis bildgim seylerdendir ve cahiligimdendir ama artik kurana sarildim namazi cok daha sevmeye basladim severk herysi yapmaya basladim allahin ne oldgunu anlamya basladim ben bir ornegim artik allah benim herseyyimdir hersey ionun ile baslar ve onun ile biter diyorum,ben sadce ona o kuraana -kerime oraya inanmak istiyorum tagbiki türkcesni maganasini okuyorum yüce allah ne demek istedgini anlamak istyiroum, icim kalbim bunu ogrenmek icin haykiriyor ve onu okurken , cok mutlu ve huzrulu olyuorum bazi yerlede onu okurken cok ama cok dugulaniyorum gözlerimden yas geliyor nekdar yüce bir kitaptir “ALLAHIM SEN BÜYKSÜN”

 • Avatar

  Recep Altun Apr 17 2014 - 21:40 Reply

  Merhabalar.

  Namazın vakitleri, rekatları ve namazda nelerin okunacağı konusunda kimse doğru dürüst bir şey söyleyemiyor. Peygamberimizin de namazı nasıl kıldığı ve ne okuduğu konusunda güvenilir bir kaynak yok. O halde şu anda doğruluğu şüphe götürmeyen ve tüm müslümanların tartışmasız tek kaynağı olan elimizdeki Kur’an’ı Kerim’dir. Kim ne derse desin dinleyin; kim ne yazarsa yazsın okuyun, ancak son kararınızı yüce kitabımız Kur’an’ı Kerim’e göre verin.

  Selam ve dualarımla.

 • Avatar

  Ayşe Apr 24 2014 - 19:32 Reply

  Namazlarda cem etme yoktur.namaz vakitleri bellidir.namaz cem etmek veya kaza etmek kuran dışı söylemdir.
  şimşek kardeşin dediği doğrudur.

 • Avatar

  Aydin Feb 28 2015 - 09:10 Reply

  Ben imamhatip terktenim icimde hep soru vardi ozamanlar yasim 15/ 17 arasi
  Halk dini yasiyorsunuz dedigimde beni azarlarlardi dinden cikmis bu cocuk derlerdi
  Takiiiii yasar nuri hocanin kitabini okuyana kadar.
  Arkadaslar inanin bu yasar nuri ozturk gercek bir yalansiz dolandisiz hakikati kuran dinimizi super anlatan hoca alimdir kitaplarini okuyun gercek islami bulacaksiniz baska hic bir hocaya danismadan kurana danisin hepsi ama hepsi var nuri hocada diyor defalarca benim butun gencligimin sorularini buldum yasar nuri ozturkte.saygilarimla

 • Avatar

  dadaş Mar 6 2015 - 20:31 Reply

  Ben hep şunu savunurum..eskiden tv yoktu internet yoktu tlfn yoktu..dini bir bilgi memleketimizin herhangi bir köyündeki bir imama ulasamayabiliyordu..köylüler köyün hocasina dini bir fetva sordugu zaman o hocanin “bunu bilmiyorum” demesi o köydeki otoritesini sarsacagindan o anda mantigina uygun bir cevap vermek zorunda kalirdi..bu şekilde memleketin her köşesinde ayri bir din oluştu ve bizler o farkli yorumlarla buyudugumuz icin simdiki hocalarin gercegi yansıtan yorum ve fetvalarina karşi cikiyoruz..Yasar nuri hocada bundan nasibini alanlardan birisi..bazi kesimler neredeyse adami kafir ilan edecek kadar işi ileriye goturduler..burda bile bazi yorumcular hala yaşar nuri şurda yanlis konusuyor deme cesaretini gosterebiliyor..Yaşar nurinin bir ilahiyatci oldugunu biliyoruz. Peki sizin ilmi kariyeriniz ne acaba ogrenebilirmiyiz..

 • Avatar

  Cumhur Apr 15 2015 - 12:16 Reply

  Hocam siz iyiki varsınız. Sizin sayenizde inanır bilir ve bildiklerimi paylaşır oldum (doğruluğuna emin olarak) çok teşekkür ederim çok.

 • Avatar

  sencer alpay Sep 16 2016 - 21:06 Reply

  rahmetli yaşar nuri hocamızdan Allah razı olsun, gelenekten gelen tüm hurafeleri cesurca reddebiliyor, yalnızca kur’an’ı haykırıyor

 • Avatar

  Oğuz Sert Dec 21 2018 - 19:38 Reply

  Şu tespit’te şapka çıkarılır.

  “Kur`an`a göre fetvayı Allah verir. İnsanların yaptıkları hangi dereceden olursa olsun yorumdur.” (Prf.Dr. Yaşar Nuri Öztük)

  Hoca’nın bazı görüşlerini kabul etmesem de katılmasam’da, bence bir Müslüman’ın ilk bilmesi gereken şey “Allah’tan başka bir fetvacı’nın (tefsir/tafsil/tevil/hüküm…) vericinin asla olamayacağıdır.

Leave a reply

Name (required)

Website