NAMAZ veya SALAT

NAMAZ veya SALAT

Namaz konusunda bir çok insan tembel, isteksiz, ve ne anlamda olduğunu bilmeden, düşünmeden, robot gibi kılayım da kurtulayım şeklinde hareket ettiği halde nedense en çok tartışılan konu ve tartışırken de kılmayanlar bile ya mücahit ya gazi kesiliyorlar…yada tam aksi biraz araştırma yaptığını zannedenler namazın başka dillerden geldiğini ve o hareketlerin başka batıl dinlere ait adetlerden olduğunu, arapça kelime karşılığının anlamının aslında başka şeyler olduğunu kendi yorumlarıyla yamamaya çalışıyorlar….

Bazıları eğitimdir, destektir para ve yardımlaşmadır diyorlar … Halbuki bu verdikleri anlamlar zaten emir olarak başka kelimelerle var ve anlatılmış…..Bi şeyler insanlara zor gelince eğriltmek, oraya buraya çekiştirip parçalamak yaptıkları en maharetli işlerden….
Sözlüğe bakarsak, sly ve slv kelimeleri ayrı değil aynı anlamlıdır…ve ,_ ….içinde olmak, olarak çevrilir….. Birşeyin içinde olmak…içiçe olmak…

Nitekim onu ateşe sallayın veya yaslayın diye çevrilen ayettede açıkca görülür….Ateşin içine atın demektir…. O ateşin yerine vahyi , Kur`anı koyarsanız vahyin içinde olmak anlamı çıkar…. Vahyin içinde olun….Ona uyun, onunla birlikte olup onunla yürüyün, yaşayın… Kuşlar Allahın emri içinde hareket ederler.. Balıklar Allahın kanunları içinde yüzerler…Herşey kendilerine konulmuş kanun ve yasa içinde yaşar ve hareket eder.. Bizim yasamız da belli… İşte siz de onun içinde olun.. Sınırları aşmayın…. Vahiyle içiçe olun…. Allah ve melekleri ona salat ederler, siz de ona salat edin ayetini, ona namaz mı kılarlar, ve ona namaz kılmamız mı emrediliyor diye güçlü bi kanıt olarak savunuyorlar…Kuşlarda salat eder, onlar namaz mı kılıyorlar…v.s..v.s….

 

Elbette nasıl ki diğer varlıkların salatları birbirlerinin aynı olmadığı gibi, ne onlar bizim gibi namaz mı kılıyor demek ve ne de bizim de onların salatına benzer salat dan sorumlu olduğumuzu savunmak komik ötesi…..Onların salatı, kendi dil ve yaşantı yani görevleriyle aynı dilde… Bizim Salatımız da bizim dilimizde ve onları da Rabbimiz seçip öğretir

Allahın ve meleklerin ona salatı ,onunla birlikte olduklarının delilidir…. Onlar onun içindedir ,birliktedirler, siz de onunla içiçe birlik ve beraber olun

…Ayetlerle vahyin içinde, sınırları aşmadan, isyan etmeden yaşayın…..Elbette bu vahyin tümünü içine alır…. Ve namaza da biraz dikkat edersek, kupkuru aerobik hareketler olarak bakmadan… Çalışma vakitlerinin haricinde özel olarak vakit ayırıp, temizlenip arınıp, konsantre olup, manevi bi hava içine girerek bi duruşun içine girilir… Ve orada vahyedilen ayetler okunur , hatırlanır, sözleşme tekrar edilir, konuşulur dua edilir ve arınılır… Bu içine girmenin temsilleştirilmesi, dile ve hareketlere yansıtılmasıdır………..

Ayşe Toprak

 

 

 


About the Author
Author

ayse

Comments (10)
 • Avatar

  Necmi Akgül Nov 26 2011 - 21:42 Reply

  Selam Ayşe Hanım,
  Yazınızı okudum.
  Sizden rica etsem, sly ve slv köklerini iyi araştırıp yeniden düşünür müsünüz?

  Selam ve saygılarımla..

 • Avatar

  ayse Nov 27 2011 - 19:02 Reply

  Sayın Necmi Akgül,

  Dini Yazıların Face sayfasındada açıklamalar yazdım…isterseniz ora
  ya da bir göz atabilirsiniz..Ama yazıyı elimden geldiğince açık yazmaya çalıştım….

  sly ve slv kelimelerine bakarsanız ayrı değil çok yakın anlamlı kelimeler…sadece Namazı beğenmeyip, Salatın anlamlarını eğip bükmeye çalışanlar birinde aradıklarını bulamayınca diğerini eğip bükmeye çalışıyorlar ama sırıtıyor…eğilmiyor….önyargılardan sıyrılıp bakılırsa açıkca orda duruyorlar…..Ayetlere anlamları ve cümle bütünlüğünde bakılınca kelime orda apaçık….Ayrıca diğer ayetlerede uygularsanız çelişki olmadığını göreceksiniz…..

  Sözlükte, ….– içinde olmak…..Hayvanın uyluğunu destek diye çevirmeleride zorlama…ordada hayvanın içinde bulunan kemiğe işaret edilir…Onu cehenneme atın ayetinde _ cehennemin içine dir anlam….o ne namaz kıldı nede tasdik etti. Arkasını dönüp gitti ayetinde de bakarsanız tam karşılığı yine içinde olmaktır….ya Allahın belirttiği sınırlar içinde vahyin içinde olursunuz tada arkanızı dönüp çıkarsınız….Diğerlerinede siz uygulayın…görmeniz için….

  benden de Saygı ve Selamlar….

 • Avatar

  ayse Nov 29 2011 - 15:58 Reply

  Sayın HUzur Yeşili….
  verdiğiniz siteyide görüşüde biliyorum … yapılan yanlışlardan dem vurulup üstüne onca yanlış eklenmesi nedense kimsenin ilgisini çekmiyor….diğer tefsirler yada yapıtlar eleştiri konusu edilip cehaletle suçlanıyor ama aynı yol izlenmiş nedense….Hadi diyelim Arapçanın türkçeye aktarımından dolayı bu yol zorunludur bari kelimeler eğriltilmeden yapılsın bu iş…

  ben hiç bir tefsiri savunmadım…burda size sadece iki kelimenin karşılığının ne olduğunu belirttim….tefsir yapmıcak kimse …sadece konusu geçen kelimelerin bulunduğu ayetlere uygulancak o kadar….bu tefsir değil….kimisi geçmişi hiç sorgulamadan peygamberlere iman getiiri gibi iman getiriyor..kimiside tamamen nefrete dönüştürüp kökünden silmeye kalkıyor….yazıyı gayet açık yazdım…önyargısız okumanızı diliyorum….ayrıca diğererine getirilen eleştirileri verdiğiniz ismede uygulamanızı dilerim….

 • Avatar

  whiteagle Dec 4 2011 - 01:16 Reply

  Merhabalar Ayşe hanım,

  Ben yazınızı okudum ama bir eleştiri yapmak için değilde, yazının altında bulunan 2 yorum ilgimi çekti.Kusura bakmayın tartıştığınız olayı tam anlayamadım.Ben bundan 2 ay öncesine kadar hadislere inanan ve uygulamaya çalışan bir kişiydim.Şuan sadece Kur’an’a inanıyorum.Bundan dolayı da neyi tartıştığınızı anlayamadım.Namaz İslam dininde yok mu deniyor yukarıdaki yorum sahipleri?Bilgilendirirseniz çok sevinirim..

  Allah’ın rahmeti üzerinize olsun.

  • Avatar

   yakup ince Dec 4 2011 - 22:39 Reply

   sayın huzur yesiline katılıyorum, ayşe hanım eleştirilmeyecek hiçbir şey yoktur ama önemli olan bilerek eleştiri yapmaktır, eleştirdiğini tam manasıyla bilerek ve inceleyerek ciddi eleştiri yapmaktır. Sizin yazınız eleştiriden ziyade bir şikayet, güya Kur’an’a özgün bir şekilde meallendirenler kalıplaşmış şeyleri kökünden silip atıyorlarmış… acaba diyesi geliyor insanın.. Öncelikle şunu demeliyim ki her ayrıntıya kelime keime değinilen ve arapçada ve diğer dallarda uzman kişilerin rahatlıkla anlayabileceği(hani kelimelerle oynanmış, eğritilmiş diyosunuz ya) bir tebyin olduğunu ayrıntılı bir şekilde incelediğim ve bu konulara az buçuk hakim olduğum için görmekteyim; fakat siz yukarda ismi geçen tebyini incelediğinizi söylüyorsunuz fakat tek yaprağını bile incelediğinize inanmıyorum ayşe hanım kusura bakmayın.

   whiteagle kardeş, kimse namaz yok demiyor, siz de yukardaki adreslerden incelerseniz namaz ve salatın ayrı kavramlar olduğunu ve nedenlerini, namazı hangi ayetlerin farz kıldığını ve daha da fazlasını (ayrıntılı) görebiirsiniz. Allah’a emanet olunuz.

 • Avatar

  ayse Dec 5 2011 - 00:52 Reply

  Sayın whiteagle…

  Evet maalesef bir kesim yanlış uygulandığını söylyerek zaten içi boşaltılmış olan yükümlülüğü, aslında şunları yaparsanız yerine getirmiş olursunuzz diyerek iyice ortadan kaldırılmasına neden oluyorlar…iddia ettikleri emirler zaten var ayetlerde….bize düşen anlamından boşaltılmış olanı yerine koymak olmalı..yok etmek değil…aksi halde kurana uymuş olmayız herkes kendi dinini kurmuş olur…..

 • Avatar

  ayse Dec 5 2011 - 16:58 Reply

  Sayın Yakup İnce

  ben ssalat kelimesinin gerçek anlamını verdim…zorlama ifadelerle destektir anlamını vermenin ne tür yanlışlıklara ve tartışmalara neden olduğunu biliyorum..bu konuda önyargılı davranmanız çok komik….bana şahitmisiniz de okumadığıma karar verdiniz…bir sürü tartışmaların içndeyiz uzun zamandır…sırf bu saçmalama yüzünden……..sözlüğü açıp bakarsınız gerçek anlamı neymiş orda apaçık duruyor..ıstılah manalara bir sürü cahiliye eleştirileri yapanlar canlarının istediği gibi ordan burdan anlam yamamışlar ve bir sürü tartışmalar ve de iftiralara neden olmuşlardır…eleştiriler çok ağrınıza gittiyse buyrun kelimenin yerini size gösterdik ..kendiniz uygulayıp bakın diyorum sadece…çok mu zor……ve sonuç olarak herkes kendisi bilir………..

 • Avatar

  gunduz Dec 8 2011 - 03:22 Reply

  Sayin huzur yesili size cok ama cok tesekkur ediyorum verdiginiz linkler gercekten kafamdaki bircok soru isaretini giderdi. Dine sokulan binlerce hurafeden tutun da Kur’an bile bu hurafeler nedeniyle yanlis manalandirilmis o yuzden de celiski ve akil disilik soylemleri var, Kur’an’imiza o kadar iftira atildi neden acaba? Sitedeki hicbir bilgi oyle atmasyon, sallamasyon degil, zorlama ile meal verme hic yok asil tam tersi zorlayanlar ve isin icinden cikamayip hurafelere yapisanlar digerleri.. Ayrica verilen her bilgi kanitlariyla ayrintili desteklenmis, ciddi ve yogun emek sarfedilmis bir calisma oldugu asikar. Nacizane tavsiyem onyargili olmamak cunku onyargi cehaletin yarisidir. Hayirli gunler.

 • Avatar

  TekGemidenGelenler Jan 23 2012 - 22:04 Reply

  Sadece “Kur’an-ı Kerim’in” dediğini yapın. Merak etmeyin hiçbir zaman hata etmessiniz.
  Diyin ki adil davranmak için “Kur’an-ı Kerim” e baş vurmalıyım.

 • Avatar

  senem tmt Feb 29 2012 - 16:36 Reply

  Sayın Huzur yeşili verdiğiniz linkleri dikkatle inceliyorum. size çok teşekkür ederim.

Leave a reply

Name (required)

Website