Reddediyorum – 1 – (Bu yazı bir reddiyedir)

Reddediyorum – 1 – (Bu yazı bir reddiyedir)

“Modernistler’in ortak temel kanaatlerini oluşturan en esaslı argüman, Kur’an’dan başka güvenilecek bir kaynak olmadığı ve esasen böyle bir kaynak aramanın Kur’an’a aykırı olduğu tezidir.”

Bu yargıya varan arkadaşa soruyorum: “Allah’ın ortakları olmadan din olmaz değil mi?”

“…O, kendi hükümranlığına kimseyi ortak etmez.”(Kehf suresi, 26)

Bu yazı bir Reddiyedir. “Allah’ın dininin yegane, tek ve temel kaynağının KUR’AN olduğu” gerçeğini İslam’dan ayrı yeni bir din olarak sunan ve Martin Luther’in Hıristiyanlık için yaptığı reformu bizim de İslam dini için yaptığımızı düşünen samimi ama eksik bilgili bir arkadaşımın yazısı üzerine kaleme alınmıştır. Ehl-i sünnet mensubları, Allah’ın dininden ayrı bir din ve teşekkül olan tasavvuf, tarikat, cemaat, mezheb üyeleri, akıl dinini nakil dinine çevirenler, akıllarını kiraya verenler, kafatasında sadece bir ağırlık olarak taşıdıkları beyinlerini kullanmamayı bir marifet sayanlar, IQ’su düşük olanlar bu yazıyı okumasalar da olur.

 

“Elif Lâm Râ. Bu Kur’an; âyetleri, hüküm ve hikmet sahibi (bulunan ve her şeyden) hakkıyla haberdar olan Allah tarafından muhkem (eksiksiz, sağlam ve açık) kılınmış, sonra da Allah’tan başkasına kulluk etmeyesiniz diye ayrı ayrı açıklanmış bir kitaptır. (De ki:) “Şüphesiz ben size O’nun tarafından gönderilmiş bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim.”

(HUD suresi, 1-2)

 

Hud suresinin bu iki ayetini görmelerine rağmen, peygamberin sünneti diye kurandan ayrı bir hüküm ileri sürüp kuran+sünnet diyenleri REDDEDİYORUM…

 

“Şüphesiz Allah, göklerin ve yerin gaybını bilir. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görendir. “

(Hucurat suresi, 18)
“Şüphesiz Allah, göklerin ve yerin gaybını bilendir. Şüphesiz O, göğüslerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilendir.”

(Fatır suresi, 38)

 

Size ben, “Allah’ın hazineleri yanımdadır”, demiyorum; gaybı da bilmem. “Ben bir meleğim” de demiyorum. Sizin hor gördüğünüz kimseler için, “Allah, onlara asla hiçbir hayır vermez” de diyemem. Allah, onların içlerindekini daha iyi bilir. Böyle bir şey söylersem, o zaman ben gerçekten zâlimlerden olurum.

(Hud suresi, 31)

 

Elçi adına gaybi konuları haber verenleri de REDDEDİYORUM…

 

“İnkarcılar: “Ona Rabbinden mucizeler indirilmesi gerekmez miydi?” derler. De ki: “Mucizeler ancak Rabbimin katındadır. Doğrusu ben, sadece apaçık bir uyarıcıyım.” Kendilerine okunan kitabı sana indirmiş olmamız onlara yetmedi mi? Şüphesiz bunda inanan bir kavim için bir rahmet ve bir öğüt vardır.

(Ankebut suresi, 50-51)

 

“Eğer onların yüz çevirmesi sana ağır geldiyse, haydi (yapabilirsen) yerin içine (inebileceğin) bir delik, ya da göğe (çıkabileceğin) bir merdiven ara ki onlara bir mucize getiresin! Allah dileseydi elbette onları hidayet üzerinde toplardı. O halde cahillerden olma!”

(En`am suresi, 35)

 

“Mucizeler göndermekten bizi alıkoyan husus, öncekilerin onları yalanlamış olmasıdır. Semudlulara, gözle görülebilen bir dişi deve vermiştik de ona zulmetmişlerdi. Oysa, Biz mucizeleri yalnız korkutmak için göndeririz. “

(İsra suresi, 59)

 

Diğer peygamberlere(Musa, İsa vs) mucizeler verilmediğini söyleyen ve kendilerine hanif diyenleri de, “Muhammed peygambere de Kur’an dışında mucizeler verilmiştir.” diyen ehl-i sünnetçileri de REDDEDİYORUM…

 

O, kendi heva ve hevesinden konuşmaz onun konuşması ancak bildirilen bir vahiyledir.

(Necm suresi, 3-4)

 

Eğer bazı lafları bizim sözlerimiz diye ortaya sürseydi, Andolsun ondan sağ elini koparırdık.Sonra ondan can damarını mutlaka keserdik. Sizin hiçbiriniz ona siper de olamazdınız.

(Hakka suresi, 44-47)

 

Onlara bir ayet getirmediğinde, “onu da şurdan burdan derleseydin ya,” diye konuşurlar. De ki: “Ben sadece Rabbimden bana vahyedilene uyuyorum. Bu, Rabbinizden gelen basiretlerdir(bakış açıları), doğruya kılavuzdur, iman eden bir toplum için rahmettir.”

(8 Araf suresi, 203)

 

Sünneti (peygamberin yaşantısını) Kuran’dan ayrı görenleri de, Muhammed peygamberin bütün söz hal ve hareketlerinin vahiy olduğunu söyleyenleri de REDDEDİYORUM…


About the Author
Author

wejedar

Comments (7)
 • Avatar

  Erol Aşcı Dec 23 2011 - 16:37 Reply

  Kardeşim; Sen ne yazdığının farkındamısın, Bir sürü, takkeli, cübbeli, sarıklı, çarıklı, yüce dinimiz üzerinden geçinen, kendi saltanatlarını kuran, bir sürü tarikat şıhları var, Senin dediklerine uyarsak, bizim sadece kuran okumamız gerekir, gerçekten, senin yazdıklarının hepside doğruda, bizde okuma alışkanlığı yokki, biz abdesimizi alır, hocanın karşına geçer, onu dinleriz, hoca ne derse o olur, ve bizde onu tasdik ederiz. Hem bu tarikatların,bir sürü dergi yayınları var, biz onları alır okuruz, Ciltler dolusu ilmihaller var, hem islamiyet kurandan öğrenilmezmiş, hocanın yazdğı ilmihalden öğrenilirmiş, Diyanet vaizlerinin haricinde, Kuranı tefsirini okuyupta vaaz veren hoca gördünmü hiç, okuyupta vaaz verenleri tenzih ederim. Ahh, ahh, Dinimizi yücelteceklerini, kendilerini, yüceltip, karşısındaki hocaya karşı üstünlük sağlamaktan, gerçeği anlatmağa fırsatları olmuyor zavallıların, sarık giymekle, sakal bırakmakla, cübbeyi sırtlarına giydiriyorlar, kalplerine değil.

 • Avatar

  Mustafa Dec 24 2011 - 00:17 Reply

  Reddiyeci kardeşime katılıyor ancak eksik buluyorum. Kuran üzerinde biraz daha çalışma yaparsan Allahın müddesir süresinde buyurduğu gibi tane tane düşünerek ve inceleyerek okursanız daha fazla gerçeğe fakıf olacağınız kanaatindeyim çünkü görüyorum ki aklınızı kiraya vermemiş düşünen güzel bir insansın. sevgilerimle

 • Avatar

  cibril Dec 24 2011 - 22:52 Reply

  bu yazıyı yazan arkdaş Kuranda mucize kelimesi geçmez alamet (gösterge) kelimesi geçer haberin olsun..

 • Avatar

  wejedar Dec 25 2011 - 17:46 Reply

  güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.. maalesef dinimizin kaynağı bir iken bine çıkmış.. bir adam müslüman olup da islamiyeti öğrenmek isterse kütüphane dolusu birbiriyle çelişkili, kendi içinde çelişkili, bilime-akla-fıtrata ters olan kitapları okuması lazım… bugünkü din anlayışımız bu..

  mustafa kardeşim bu reddiye 10 bölümlük bir reddiye yavaş yavaş diğer bölümleri de yayımlayacağım inş.

  cibril kardeşim kuranda mucize kavramının geçmediğini bunun yerine ayet/ayat delil delail geçtiğinin farkındayım.. ama ayetlerin pasaj içindeki anlamı dikkate alındığında olağanüstü/harükulade olay ve durumların elçilerden istendiğini görürüz. Buna halk dilinde mucize deniliyor. vesselam..

 • Avatar

  Fikret Arman Dec 25 2011 - 19:30 Reply

  Gönlüne sağlık Kardeşim. Rab’bim herkese Kur’an Dinini nasip etsin. Veli’lerin peşinden gidenlerin de yardımcısı olsun.

  Selam ve Dua ile,

 • Avatar

  Zülkarneyn Nov 15 2013 - 10:18 Reply

  Yazı çok güzel olmuş eline,diline,yüregine saglık, Müslümanlar takke’yi önlerine koyup düşünmeleri gerekiyor. Bizler kime karşı sorumluyuz.Hangi kitaptan sorguya çekilecegiz. Yüce Kuran’dan mı, tarikat kitaplarındanmı,adını sanını bilmedigimiz veya bildigimiz seyh kitaplarındanmı, hoca efendilerin kitaplarındanmı, alim kisvesi kişilerin kitaplarındanmı Burda dikkat edersek Kuran tek ama digerlerinin kitapları çogul çünkü onlarda hurfeler çok oldugundan bir,iki ile yetinememişler ciltlerce yazmışlar. Gelin tüm müslüman kardeşler Allah’ın bize gönderdigi Kuran’a uyalım onu anlayalım sonra pişmanlıgın fayda vermedigi yerde pişman olmayalım.

 • Avatar

  hikmet Nov 10 2014 - 11:57 Reply

  Kurana uygunsa sünnet ve rivayetler kabul edilir değilse kabul edilmez bu kadar basit. Şahsen ben bunun ayrımını gayet iyi yapabiliyorum. Sağlam bir Kuran altyapısı ile çözülemeyecek mesele yok. Kuran kendinden önceki kitapları tasdik etmiyor mu yani ne vahiydir Allah kelamıdır ne sonradan katılmış beşer sözüdür hepsini ortaya çıkarıyor. Hadis ve rivayet meselesi de aynen böyle.
  Böyle süslü reddiye yazılarına, tartışmalara, yeni yollar aramaya gerek yok.

Leave a reply

Name (required)

Website