Şeytanın Sistemi: Faiz

Faiz konusunda çoğunluk farklı düşüncelere sahiptir. Bu düşüncelerin sebebi Kuran’ı açıp okumamaktan kaynaklanıyordur. Önce Kuran bu konuda bizlere neler söylüyor bir bakalım.

Bakara Suresinin şu ayetleri çok çarpıcı niteliktedir:

275- Faiz (riba) yiyenler, ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi, çarpılmış olmaktan başka (bir tarzda) kalkmazlar. Bu, onların: ‘Alım-satım da ancak faiz gibidir’ demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de (faize) bir son verirse, artık geçmişi kendisine, işi de Allah’a aittir. Kim (faize) geri dönerse, artık onlar ateşin halkıdır, orada sürekli kalacaklardır.

276- Allah, faizi yok eder de, sadakaları arttırır. Allah, günahkar kâfirlerin hiç birini sevmez.

278. Ey iman edenler! Allah’tan korkun. Eğer gerçekten inanıyorsanız mevcut faiz alacaklarınızı terkedin.

279- Şayet böyle yapmazsanız, Allah’a ve Resulüne karşı savaş açtığınızı bilin. Eğer tevbe ederseniz, artık sermayeleriniz sizindir. (Böylece) Ne zulmetmiş olursunuz, ne zulme uğratılmış olursunuz

Bakın ne kadarda açık bir anlatım var, ta 1400 sene önce sanki günümüz anlatılmıştır. Beni etkileyen noktalar ise;

Alım-satımında faiz gibi olduğunu düşünenlere net bir şekilde cevap veriyor. Günümüzde faizi meşrulaştırmak için en çok söylenen sözde bu olsa gerek.

Faizde ısrar edenlerin ateş halkından olacağı belirtilmektedir ve orada sürekli kalacaklarını söylüyor. Bunu iyice düşünmemiz gerekiyor.

Hep görürüz, faize bulaşanlarda hep bir bereketsizlik olur, bir artış değilde sürekli bir gerileme mevcuttur. Ayette faizin rızkı azaltıcı bir etken olduğuda belirtiliyor. Sadakaların ise artırıcı bir etkisinin olduğu söylenmektedir.

Ve en çarpıcı nokta ise faizde ısrar edenlerin, faizi terk etmeyenlerin, faizi savunanların Allah ve Resulüne savaş açtığını belirtir. Allah ve Resulüne savaş açmak ne anlam ifade ettiğini her inanan insan rahatlıkla anlayabilecektir. Bundan daha büyük bir teklike olabilir mi?

Sadece doğruların olduğu, gerçekliğin kitabı Kuran ne güzel de açıklıyor bize herşeyi. Okumalı, düşünmeli ve ibret almalıyız.

M. Özyurt


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (13)
 • Avatar

  Gökhan Apr 4 2012 - 21:56 Reply

  Bir şeyi belirtmek istiyorum faizi terk edin dediği için bir o faizi zengin bankalara değilde bu kelamı işittikten sonra ihtiyaç sahiplerine versek daha iyi olur elbette şeytana uyup cebimize ve boğazımıza o miktarı kesinlikle kaydırmamak şartıyla mümkün mertebe öncelikli olarak vermek. Elbette “yorumlamaya” açık bir ayet benim aklıma geldi belirtmek istedim olur da faizi olan vardır fena mı bir hayır işlemiş gibi olur (uğraş eder de ihtiyaç sahibine o parayı iletir).

 • Avatar

  ibrahim Apr 5 2012 - 17:40 Reply

  Gökhan Bey bence bu düşünce de yanlış. Zaten helal olmayan bir kazanç ile kime yardım ederse etsin hayır işlemiş sayılmaz. Eğer o kadar hayır işlemek istiyorsa faizden değil, sermaye olan ana parasından versin faiz yiyen. Hem gerçekten hayır etmek isteyen, paraya gereğinden fazla değer vermeyen kişi parasını faize koymaz. Faize koyması için zaten çok parası olması lazım, az paranın faizi bi kaç lira eder sadece. Yani adam hem zengin hem de kendi parasını değil, faizini sadaka versin diyorsunuz. Saygılar.

  • Avatar

   Gökhan Apr 6 2012 - 15:50 Reply

   Yok kardeş ben sadece Kuranda yazandan habersiz / artık tövbe edenler açısından söylemek istedim ancak onu da yazıma ilave etmeyi akıl edemedim o anda diyelim ki o kişinin bankasında parası var ve yeni öğrendi ya da tövbe etti ne yapsın zengine mi bıraksın? Terk etmekten terk etmeye fark vardır şimdi banka faizcilik eden bir kurum biz bırakırsak ona bağış yapmış gibi oluruz fakirin karnının doyması işinin görülmesi daha hayırlıdır o bakımdan bir düşünceydi.

   Bu arada faizsiz bankacılıkta olacak iş değil param dursun aman çalınmasın anlayışı da yanlış çünkü banka sizlerin parası ile iş görüp faizcilik yapıyor , imaj kazanıyor bu da doğru olmaz. Kuran insanları hayıra ve çalışmaya teşvik eden bir sistemdir aynı zamanda sat, at, ye sistemi değildir. Üret, çalış, yardım et bir de şükret… Ki iman ettiğimiz belli olsun yoksa çalıştım tabi olcak yoruldum zaten der isek iman etmiş olmayız canı veren Allah alacak olan da Allah..

 • Avatar

  Ebul Feth Apr 5 2012 - 20:40 Reply

  Bankacalık sistemi başlı başlına faiz üzerine kurulu bir sistemdir. Faizsiz bankacılık diye birşey de mümkün değildir ki her zaman yapıldığı gibi yine bir kelimenin yerin farklı bir kelimeyle doldurma çabası güdülmüştür. Faizin adı kar payı olmuştur. Eğer araştırırsanız faizsiz bankacılığı müslümanlar icat etmemişlerdir. Tamamen diğer inançlardan olan insanların petroldan dolayı eline büyük miktarlarda meblag geçen petrol zengini müslüman ülkelerin, ellerindeki bu nakitide sömürme amacıdır. İşte şeytanın insanlara sağından yaklaşmasıda tamda budur.

  Bankacılık sistemi kısacası tefeciliğin modern bir halidir. Emperyalist bir sistemin ilk şartıdır. İslamiyette böyle bir örnek yoktur. Faiz ya da kar payı, ismi ne olursa olsun, tamamen İslama ters olgulardır. Ve sistem öle bir dizayn edilmiştir ki gerçeten faize bulaşmayan insan yoktur.

  Yukarıda ayetleri gördükten sonra eğer bir faiz alacağınız varsa, ayette dediği gibi bunu terkedin diyor, bunu alın faydalı işlerde kullanın demiyor. Sadece terkedin diyor, yani onu almayın, anaparanızı alın ve bir daha da bu faize yaklaşmayın.

  Faydalı işlerinizi helal ile yapın ki o işin gerçekten insanlara faydası dokunsun.

 • Avatar

  brakisefal Apr 6 2012 - 00:15 Reply

  Mukemmel bir yazi, cok tesekkurler. Namazlarimi bile kahrolarak unutugum ya da hafife aldigim oluyor ama faize ASLA bulasmam, Allah da bulastirmasin. Yalniz faizsiz bankaciligin da icinde faiz oldugunu sanmiyorum. Kaynaklariniz nelerdir acaba? Onereceginiz bilimsel bir kaynak varsa, ona ulasmayi cok isterim.

  Esen kalin.

 • Avatar

  Ebul Feth Apr 6 2012 - 16:42 Reply

  Öncelikle şunu belirtmek isterimki bu konuda bilimsel biir kaynak aramaya hiç gerek yoktur, zaten hayatın içinde var olan kocaman bir olgudur faizsiz bankacılık. Onun için öncelikle yapmanız gerek bu sistemin nasıl çalıştığı, faizli bankalarla aralarındaki farkları karşılaştırmaktır.

  Faiz bankalar adı verilen katılım bankacılığı da diğer bankalar gibi bankalar kanununa tabidir. Vatandaş gidip oraya belli miktar parasını yatırıyor, birşeylere imza attırılıyor. İmza atan vatandaş bilmiyor mu ki bu yatırmış olduğu paranın bankalar yüksek kurulu tarafından garanti altına alındığını ya da buna imza attıranlar bunu söylemiyorlar mı? Evet yanlış duymadınız parasını yatıran kişinin anaparası bankalar yüksek kurulu tarafından garanti altına alınmıştır. Şimdi ne farkı kaldı diğer bankalardan. Sadece şekille göz boyama değilmidir bunun adı.

  Bu işte faiz olmaması için o yatırılan paranın hiç bir şekilde garanti edilmemesi gerekiyor. Ve bana bir tane kişi gösterin zarar eden. Gazateler her hafta kar payı şu kadar veriyoruz diyerekte reklam yapıyorlar. Nerden biliyorlar ki yatırılan o parayı alıp iş yapacak şahsın o kadar kar edeceğini. Bunu neye göre belirliyorlar? Bu şekilde reklam yapmak şu anlama gelmiyor mu: gel kardeş, biz şu kadar kar payı vereceğiz sana, zarar etme olasılığın yok, garanti yani bu pay senin için.

  Şimdi böyle bir olgu diğer bankalarla bu bankanın arasında ne fark bırakır bunu düşünmenizi istiyorum. Birşeyleri görebilmek ya da öğrenebilmek için illa birşeyleri okumak da gerekmez eğer öyle olsaydı biz çocukken ne yürümeyi, ne konuşmayı öğrenebilirdik. İnsan düşünerek çevresini okuyabilecek bir varlıktır. Bu yanlış anlaşılmamalı ama ne demek istediğimi anlıyorsunuzdur.

  Birde yukarı notta bahsetmiştim, araştırırsanız eğer göreceksinizki faiz bankacılığı icat edenler müslümanlar değildir. Şimdi bizim inancımızdan olmayan, emperyalist bir ülkenin üretmiş olduğu bir bankacılık sistemi ne kadar bize uygun olabilir. Emperyalist zihniyet bizi mi düşünecek yoksa kendi çıkarlarını. Bizim yararımıza bunlar ne zaman iş yapmışlardır.

  Şeytanın sizlere sağdan yaklaşmasına izin vermeyin. Araştırın, okuyun ve özelikle düşünün. İnsan yanlış ile doğruyu ayırabilecek bir yapıda yaratılmıştır.

  Dinde zorlama yoktur. Artık doğruluk, sapıklıktan ayrılmıştır. Kim ki tağutu (despotları ve şeytani doktrinleri) inkar edip Allah’a inanırsa, kopmaz ve sağlam bir bağa yapışmıştır. Allah İşitir, Bilir. (Bakara 256. Ayet)

  Artık doğruluk, sapıklıktan ayrılmıştır diyor doğruların kitabı dize. Devamında da bu doğru ile yanlışı ayırt edebilmemiz için gerekeni bizlere söylemektedir.

  Allah’ın bizleri doğru yolundan ayırmaması ve hep doğruları görebilmemizi sağlaması dileklerimle. Allah sizlere güzellikler versin kardeşlerim.

 • Avatar

  ugur Apr 6 2012 - 23:12 Reply

  faizin olmadığı bir ekonomik sistem islami sistemdir ne yazık ki böyle bir sistemi
  islam alimleri bulamamıştır mülk ALLAHINdır ayetine mülk sahibi olmayanlar inanmış mülk sahipleri mülkün kölesi olmuş dünya kurulalı kurulalı faizle yönetilmiş terör ve savaşlar hiç bitmemiştir insanların mutlu ve huzurlu yaşayaçağı düzen faizsiz düzendir

 • Avatar

  Cigdem May 3 2012 - 11:52 Reply

  Bu konuda kafam uzun zamandır karışık ve hala net olarak düşünemiyorum. Bankaların uyguladığı bu sistem acaba gerçekten faiz yemek ve faizle para kazandırmak mı yoksa sadece paranın değerini korumak mıdır? Kur’an’da geçen faiz kişinin verdiği parayı kat kat geri istemesi yani hak ettiğinden fazlasını istemesi mi, yoksa buna bankaların bu sistemi de dahil mi? lütfen bu konuda biraz daha açıklayıcı yazabilir misiniz? Bir de ileride herhangi bir zorlukta, sağlığın bozulması, eğitim gibi durumlarda kullanmak üzere bir kenarda para biriktirmek, altın alıp koymak dinimize göre uygun mudur? Yani bu tedbirli olmak mıdır, yoksa mal yığmak anlamına mı gelir? Sizin fikirlerinizi almak isterim bu konularda, Müslüman Müslümanla istişare etmelidir çünkü. Allah bizlere doğru ile yanlışı ayırmayı nasip eylesin.

  • Avatar

   Gökhan May 3 2012 - 19:49 Reply

   Allah bizim bilmediklerimizi bilir mesela kötü yol için nasıl bulaşmayın dedi ise arkasında bilmediğimiz ne işler de dönebiliyor (teröre destek, kumar batağı, uyuşturucu satışı ve taşıması vs.). Faizcilik te bu konuda çoklu zararı olan bir şey (borsa vs., hisse senedi yatırımları vs. [Kumar-risk], sadaka verme biriktir ve mülkte yarış anlamına geliyor iyilikte yarışa ne gerek var diyen bir sistem.

   Bankalara destek olmayın anlamına geliyor emir bu kesilecek domuz nasıl olsun? demeye getirmemeliyiz fazla bu domuz bize yasak yemezsekte ölmeyiz, bu yeni bir dünya düzeninin güvenirlik ve din temelinin oluşması açısından da mühim bir olay ancak bu olay kişilerin dine uyum sürecine göre gelişim gösterebilir düşüncesindeyim zengine destek oluyoruz bu bankalar ile bankalar acımasızdır bir haciz gelse 100 liralık malı satar 50 liraya kendi alacağını alır gözünüzün yaşına bakmaz çünkü onlara para=zaman, zaman=para. Hani merhamet.

   Şimdi bir israil şekeli, bir amerikan dolarından daha değerli Türk parası ile bakacak olursak. Kim kullanıyor bu israil şekelini ben hiç görmedim nasıl olur da amerikan dolarından bile daha değerli, borsa kanallarında saatte bir şu kadar oldu diye haberi gelmiyor. Acaba şu kredi kartlarına verdiğimiz bir aylık döngü karşılığı kar başına bir ömür boyu paralarımızın değerini banka puanına mı değişiyoruz? Bu banka puanı ne şekillere giriyor? bunları düşünmek lazım..

 • Avatar

  ugur May 4 2012 - 11:25 Reply

  kredi kartı netiçesinde gazetede yayınlanan olayları düşün kaç kişi intihar etti
  kaç yuva yıkıldı alınan kredi yüzünden binlerce araba ev haciz kıskaçında düşünmeye gerek yok terçi edecehimiz bir islami sistem olmadığından meçburen bankalarla çalışıyoruz ALLAH bağışlayan esirgeyen duaları kabul edendir

 • Avatar

  Hüseyin Oct 3 2012 - 18:09 Reply

  Faiz’ e bulaşmamak mümkün değildir. Siz paranızı bankada faizsiz tutarsanız sadece bankaya daha fazla para kazandırmış olursunuz,çünkü herşekilde banka o parayı başkasına kredi ile vericektir ve faiz kazanacaktır

 • Avatar

  Mustafa Mar 3 2013 - 20:48 Reply

  Burada dikkat edilmesi gereken kelime riba kelimesidir. Osmanlıca Türkçe sözlükte baktığımızda; Tefecilikle alınan aşırı faiz olarak geçiyor.
  Her müslüman gibi bende Yaradanın ayetlerine karşı çıkmak ona ve peygamberine savaş açmak istemiyorum. Ancak üzerinde iyi düşünülmesi gereken bir mesele. Kimse kimseye zorla paranı bankaya yatır yada benden kredi çek demiyor. Kaldı ki kredi çeksende yıl olarak kaç yıl istediğin sana soruluyor. Ve ona göre paranın zaman değerine göre gelecekte sahip olacağın parayı bu günden kullanmanın bedelini bankaya o süre içinde ödüyorsun. Ayrıca finansal sistemden fazla bu sistemi bilmeyen kullanıcılardan kaynaklanan sorunlar daha fazla. Örneğin kredi kartı olayları hep insanların bilinçsizliklerinden kaynaklanmaktadır. Yorumlarda dikkatimi çeken bir nokta oldu faizsiz hiç bir yerin olmadığını söylüyor doğru da diyor arkadaş. Buna mukabil islam alimlerinin yada ileri gelenlerinin bu sisteme alternatif bişe bulamadığıda bir diğer incelenmesi gereken mesele. Teşekkür ederim bilgilendirmeler için. Kolaylıklar dilerim.

 • Avatar

  _Kul_ Nov 11 2014 - 10:31 Reply

  Herkesin neden faiz hakkında DİN GÖREVLİLERİNİN duyularda bulunmamasının sebebini anlıyor olduğumuzu düşünüyorum. Çok parası olanlar nerede saklar ? Tabiki bankada .

Leave a reply

Name (required)

Website