Özgür İrade

İrade karar verme yetisi düşünce ifade etmektedir.Özgür irade yoktur öğretilmiş irade vardır .Düşünceler ürer insanlar düşündükçe fikirler gelişir.bebek doğduğunda hiç birşey bilmez   her şey öğretilir yaradılışının fıtratıdır

kutsal kitabımızda raina demeyin unzurma deyin diyor (bizi güdün değil bizi gözet) özgür irademiz teşekkül ederken ne yazıkki raina demeyi uygun görürüz kendimize.siyasi görüşte de ailenin öngörüleri .irademizi belirler . karımız çocuklarımızın anasıdır anamıza laf söyleseler dayanamayız karımıza şiddet uygularız ana babamızdan böyle gördüğümüzden bir hak olarak algılarız.arkadaşlarla sözleşsek biri gelmese neden diye sorarız yalan söyleyeceğini bile bile.dini konularda da böyledir mezhep imamlarının sözlerini mutlak doğru alır ona göre düşünce üretiriz kuranda hz musa hz isanın mucizelerinden bahseder peygamberimize yanlız kuran inmiştir, peygamberimizi yüceltmek için bir sürü muçize üretmişler gerçek olmadığını bile bile inanmaktadırlar.İrademiz daha böyle bir çok etkenlerle teşekkül etmiştir güdülmeye alışmışızdır binlerce senede. Bütün dünyanın istemediği yaptırımları sessizce kabul etmemiz ondan.dini yönden parçalanmamız kardeşin kardeşe düşmesi hep raina dememizden

özgür irademizin oluşmasında en sağlıklı yol ALLAHI bilmek. kuran ve lehf-i mahvuz ALLAH katındaki kitaba mutlak doğru olarak görmek ona göre düşünce üretmektir. Cennet cehennem yerine ALLAHIN rızasını düşünmeliyiz, günaha gireceğimizi düşünerek nasıl özgürce düşünürüz ilimden kormayalım tehdit olarak görmeyelim.bilimde ilerledikçe kuranı daha iyi anlayacağız dinle çakışacağını düşünmeyelim.güneşe baktığımda şöyle düşünürüm orada hidrojeni oksijen yakar yaşamın enerjisini sağlar aşağıya iner H2O su olur hayat verir daha başka mucizeye gerek var mı? ALLAHI bilmek için başka söze gerek var mı?

 

 


About the Author
Author

ugur

Comments (2)
 • Avatar

  metin Jun 27 2012 - 15:05 Reply

  ‘‘ Düşünme kabiliyeti demek olan akıl, aslında Allah’ın insana kendinden üflediği ruhun ta kendisidir. Kur’an’ın bahsettiği ‘‘emanet’’ de işte budur. …..O emaneti insan üslendi….(Ahzap-72) Emanet’ten anlaşılan; özgür irade ve bunun arka planında bulunan düşünme kabiliyeti ve akıldır. Bu da ayetlerin özünden anlaşılabileceği gibi, Allah’ın insana üflediği ruhtur.”
  (Muhammet Nur Doğan-İslam’ı Kur’an’dan okumakS:21)

  Aklı, özgür iradeyi etkin kullanarak bilginin, bilimin gücüyele evrensel ölçekte maruf-iyi, güzel, faydalı değerler üretmek Kur’an’ın her Müslümana yüklediği görevdir… Müslüman Çağdaş olur, çağdışı kalmaz.
  Geçmişe takılıp kalmak, mürtecilik, statükoculuk, taassup, muhafazakarlık Kur’an’dan asla onay almaz. Dindarlık ile muhafazakarlık eş anlamlı değil, zıt anlamlı ifadelerdir.
  Her an yeni bir iş ve oluşta-faaliyette-değişimde oluduğunu söyleyen (Rahman-29) Yüce Allah’a ve O’nun dinine muhafazakarlık-tutuculuk, statükoculuk yakıştırmaları yapmak kabul edilemez.

 • Avatar

  ugur Jun 28 2012 - 11:40 Reply

  Metin kardeş teşekkür ederim Muhammet Nur hoça benimde saygı duyduğum inandığım biri.Ama ona hakaret eden zihniyette var ben bu iradenin oluşumunu inçeliyorum
  neden?çevabım eğitimyada eğitimliksizlik.müslüman dünyasını göz önüne al KADER caresizliği öğretmek HİKMETEHLİ zatlar her neyse bunlara teslim olmak koyunlaşmak Cennet cehennem M.AKİF ALLAH vaad etmeseydi cenneti namazbile kılmazdı bunlar diyor seneler önçe ALLAH niçe muçizeler göstertmiş kitaplar indirmiş bizden isteği İNSAN olmamız.İlk ayet oku düşün yaz kuran böyle başlar söze.insanı yaradanın ne ibadetimize ne kurbanımıza ihtiyaçı var bunlar kendimizi eğitmek için bunları gereği gibi yaparsak ALLAH gerçeklerin farkına varmamızı imanımızı artırarak sağlar yukardaki alıntıyı binlerçe kişi okumuştur ama senin farkına vardığına varamamışlar anlamamışlar olabilirler.
  onun için eğitim sistemine ihtiyaç var.önçe kendimizi eğitmek için ibadetlerimizi gerektiği gibi inanarak bilerek yapmalıyız.neden niçin?sorularını sormalıyız geçen gün hoça diyorki sübhani rabiyel alayı 5 kes söyleyin namazınızdan daha çok haz duyaçaksınız denenedim fark etmedi 3 kes söyledim sonrada ALLAHIM sana buhtaçım beni kula kulluk ettirme dedim secdeden kafamı kaldırmak istemiyorum.bir mimar düşünün belli bir paraya ev yapaçak adam şöyle yaparsam şöyle olur böyle yaparsam böyle olur diye sorup cevaplıyor bir eser meydana getiriyor bunları bilgisayara kayıtediyor biri çamları küçük diyor bilgisayar cevaplıyor her kes birşeyler söylüyor cevabını alıyor sizi dinleseydim bu ev böyle olurdu diyor ekrana derme çatma bir eser çıkıyor.Tanrıda mükkembel bir düzen kurmuş onun lehf-i mahvuzda yazdıklarından başka ne bir soru düşünebiliriz nede cevap hepsi orada var onun için ALLAHIN ipine sıkı sıkı sarılarım ilmin ve bilimin yolundan şaşmayalım

Leave a reply

Name (required)

Website