İslam’da Olmayanla, İslam Eleştirilir mi?

Dinsizlerin yıllardır bıkmadan yaptıkları bir şey de, İslam’da olmayanla, İslam’ı eleştirmektir. Hemen örnek vereyim; mesela taşlayarak öldürme (recm) İslam’da yoktur. Fakat zina yapanları taşlayarak öldüren, Kuran’a uymayan Müslümanlar vardır. Bunu gören dinsizler “Şu rezilliğe bakın, zina yaptı diye insanları taşlayarak öldürüyorlar, işte barış dini İslam budur!” benzeri cümlelerle ortalıkta dolaşmaktadırlar. Dinsizlerin genel olarak yaptıkları davranış hep aynıdır: Müslümanların ya da adeta İslam’ı temsil ettiği düşünülen bazı insanların yaptığı hataları İslam’a mal etmek. Aslında bu değindiğim konu oldukça önemli bir konu. Çünkü bu büyük hatayı, adeta dünyadaki bütün ateistlere önderlik eden Richard Dawkins gibi adamlar da yapıyor.
Bunun böyle olmasında elbette ki hatanın büyüğü Müslümanların genelinindir. Pek çoğumuz ehli sünnet inancıyla, hurafelerle, hadislerle iç içe büyüyoruz. Hurafeleri, sahte rivayetleri, uydurma hadisleri dinin bir parçası gibi görüyoruz. Hadisleri eleştirenleri sevmiyoruz. Fakat, hadisleri uygulayan Müslüman bir toplumun yaptığı uygulamaların birçoğunu da hatalı buluyoruz. Hadislere inanan birçok Müslüman, örneğin Afganistan’daki recmi eleştirebilmektedir. Oysa recmi uygulayan ülke kendi uydurmasının içinde tutarlı olduğu halde, bizler inançlarımızla çelişmekteyiz. Kısacası, inançlarımızı baştan bir daha gözden geçirmemiz gerekiyor.
Örneğin, “Dinden döneni öldürün!” hadisinin Müslümanlarca savunulduğunu gören dinsizler, İslam’ın böyle iğrenç emirleri olduğunu, böyle bir dine üye olmanın mantıksız olduğunu söylemeye başlıyorlar. Kuran’da böyle bir emrin olmadığını ne dinsizler, ne de hadis savunucuları göremiyorlar ya da görmek istemiyorlar. Kuran, bunun aksine, dinde zorlama olmadığını söyler (bakara 256). Öyleyse bu hadis Kuran’la çeliştiği için kesinlikle uydurmadır. Ne yazık ki Müslümanların çoğu Kuran’a değil, uydurmalara bel bağlamış durumdalar. Böylece kitleleri İslam’dan asıl soğutanlar; bilmediğinin ardından giderek dinsizlerin ellerine bu kozları veren, gerçek İslam’ı anlayamamış olan Müslümanların kendileri olmuş oluyor. Müslümanların, ya hadislerden vazgeçmeleri ya da uydurma hadisleri kullanarak İslam’dan soğutan dinsizlere kızmamaları gerekiyor.
İnkarcılar ise, Müslümanların yaptıkları hatalarla, tutarsızlıklarla, İslam’ı değil, sadece Müslümanları eleştirebileceklerini; İslam’da olmayanla, İslam’ın eleştirilemeyeceğini artık anlamalılar.


About the Author
Author

evirgenorhan

Comments (5)
 • Avatar

  tuğrul Dec 3 2012 - 19:23 Reply

  Küçükken, İslam nedir? diye sorarlardı bilgimizi sınamaya çalışan büyüklerimiz. Bilmiş bilmiş ”barış” ”esenlik”derdik. Gözümüzün önüne nurlu ışıklı görüntüler gelirdi söylerken. Küçüktük, bilemezdik İslam ülkelerinin durumunu. Gün geldi büyüdük, dünya halini, alemi gördük. Akıl ve vicdan sahibi olduk. Olduk olmasına da, bu sefer İslam nedir diyenlere, Allahın bahşettiği akıla sırtılarını dönme yarışmasında şampiyonluğu bırakmayan çoğunluk inananları nedeniyle barış ve esenlik diyemez olduk. Aklımıza da o nurlu ışıklı görüntüler yerine karaltılar gelmeye başladı. Bugün bana sorduklarında ”hem inananlarınca, hem inanmayanlarınca en yanlış anlaşılan dindir” diyorum. Bunda en büyük vebal din adamlarınındır.

 • Avatar

  simsek Dec 8 2012 - 14:46 Reply

  kuran da olmayan (recm) denilen yahudi uygulaması uydurda hadisler ile bize yamadılar.aslında recm cezası denilen uygulama yahudi hadislerinde var olan bir uygulamadır. yahudiler bu cezayı uygulamazlar.recm cezasını fakirlere uyguladılar.zenginlere uygulamadılar.şimdi bu sapıkca olan recm cezasını afkanlı bedeviler sahip çıktılar.benim gözümde en sapkın kavim afkanlılardır.kuran bilmezler kabilecilerdir.kendi geleneklerini kurana yamamışlardır.bu sapkın kültür afkanlılarda din oldu.uygulanır oldu.

  kuran da olmayan bu yasa nasıl olurda kabüllenilir anlamakta zorlanıyorum.insanlar hiç akletmiyorlarmı anlaşılır gibi değildir.

  afganlı yontulmadık kişiler bunlada yetinmediler bu recm cezası da onlara yetmedi.şimdilerde zina sıfatı ile karşılaşılan kişilere silahla halkın karşısında canice öldürülmektedir.anlaşılan o ki allah ın yasası bunlara tesir etmemişki bu yola ihtiyaç duydular.amerika destekli yasalarına bunu da ilave etme ihtiyacı duymuşlar.

  kuran zina konusundaki cezası şudur.

  Zina eden kadın ve erkeğin her birine yüz celde vurunuz. ALLAH’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, onlara olan acıma duygunuz ALLAH’ın yasasını uygulamakta size engel olmamalı. İnananlardan bir grup onların cezalandırılma işlemine tanık olsun.24 / 2

  nasıl olurda bu yasa yerine başka yasalar uygulayabilir.kesin hükmü yasayı ALLAH koyar bizlerde uygularız.

 • Avatar

  simsek Dec 8 2012 - 15:18 Reply

  recm cezasını birde yahudilerin bozduğu tevrattan bakalım.

  eğer evlenen kız bakire çıkmazsa,herkez toplanıp taşlayarak öldürecektir. ( tesniye, 22:20,21)
  nikahsız beraber olanlar öldürülecektir. (tesniye,22:22,27 )
  eğer beraber olanlar bekarsa,ceza ödeyerek evlenebilirler ve asla ayrılamazlar. ( tesniye 22:28,29 )

  RECM CEZASI İSLAM IN HÜKMÜ MÜDÜR?

  gerek rivayet kitaplarında,gerekse tefsir,fıkıh gibi kitaplarda islam da recm cezasının olduğunu kesin bir inanç ve allah ın hükmü gibi anlatılır.bunu delillendirmek içinde hadis kitaplarında yahudilerden ve müslümanlardan zina eden kişilere yapılan iki – üç uygulamayı rasulullah ın sağlığında yapılmış gibi gösterip sanal bir recm ayetine göre yapıldığından söz edilir.oysa bu uygulamanın araştırıldığında böyle olmayıp evli bekar ayırımı yapmadan zina edenlere yüz sopa cezasını öngören nur/2.ayetini uygulandıgını görmekteyiz.

  Zina eden kadın ve erkeğin her birine yüz celde vurunuz. ALLAH’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, onlara olan acıma duygunuz ALLAH’ın yasasını uygulamakta size engel olmamalı. İnananlardan bir grup onların cezalandırılma işlemine tanık olsun.24 / 2

 • Avatar

  simsek Dec 8 2012 - 18:12 Reply

  “recm” MÜSLÜMANLARIN DEĞİL YAHUDİLERİN TARTIŞMALARI GEREKEN BİR SORUNDUR.

  ÇÜNKİ BU CEZA KUR AN DA DEĞİL,TEVRATTA YER ALMAKTADIR.

  tevrattan okuyalım.

  eğer bir adam başkasının karısıyla zina ederken bulunursa,zina eden adam ve kadın ölecekler….erkeği taşla taşlayacaksınız ve ölecekler ve kötülüğü aranızdan kaldıracaksınız.( tesniye,21/22-24 ( levililer, 19/20-20/10-14 ve 25/9 )

  recm cezası demekki bizi ilgilendirmiyor.ve bize nerden yamandığını öğrenmiş olduk…

 • Avatar

  murat_karakus Dec 17 2012 - 03:32 Reply

  Zaten biz islam ülkesiyiz diyen ülkelere bir bakın Kur’an’la uzaktan yakından alakaları yoktur. hz. keçi uydurma hadisiyle Kur’an’da olmayan ve en önemlisi Nur suresinin 2. ayetini yok ve hükümsüz sayan bu gafil zihniyet, hem Rab’bimize karşı iftira etmektedirler, hemde insanlara zulmü reva görmektedirler. İnsanları islama davet ederken bu mukallit kafalar sürekli bunun önünde engel olmuştur.

Leave a reply

Name (required)

Website