Rivayetlere Göre Kur’an’ı Anlamaya Çalışırsak…

İslam`ı en doğru bir şekilde anlamak ve yaşamak istiyorsak, en garantili yolu seçmeliyiz. Allah Kur’an’ın ipine sarılın, size her türlü örneği, değişik ifadelerle verdik, açıkladık sizleri Kur’an’dan hesaba çekeceğim diyorsa, gelin Kur’an’ı anlamaya çalışırken, rivayetlerin etkisiyle ayetleri anlamak yerine, yardımı bizzat, imtihanımızda sorumlu olduğumuz, FURKAN ın kendisinden alalım.

Kur’an kendisini anlatan, açıklayan, hatta gönül gözlerimizi aydınlatan, eşi benzeri olmayan NURDUR. Bu nuru doğru anlamak istiyorsak, hakka batıl asla karıştırmamalıyız. Bu uyarıyı yapan, bizzat Kur’an’ın kendisidir. Daha açıkçası, bunlarda Allah katındadır diyerek,  Kur’an dışından, önümüze bazı bilgiler sunuyorlarsa, tüm bu bilgileri Kur’an’a arz ederek, mutlaka Kur’an’dan onay almalıyız.

Yok, eğer Rabbin ayetlerini, rivayetler yoluyla anlamaya kalkarsak, asla Kur’an’ın nuru, ışığı kalbimizi aydınlatmayacak ve Kur’an’ın bizlere vermek istediği, Rabbin gerçeklerini de anlamamız mümkün olmayacaktır. Böyle yapanlarında yolunun, meçhule doğru gideceğini bilmeliyiz.

Sizlere küçük bir örnek vermek istiyorum. Kur’an’ın onayını almadan, inancımıza emin olmadığımız rivayetleri de ilave edersek, Allah’ın ayetlerini Kur’an dışından bilgilerle anlamaya kalkarsak, bakın bizleri nerelere kadar götürüyor ve nasıl bir çıkmaza sürüklüyor, gelin hep birlikte bu yanlışın getirdiği tehlikeyi anlamaya çalışalım.

Allah Kur’an ayetlerinin indirilmeye başlandığı günün, Ramazanın hangi gecesi olduğunu özellikle söylemeden, bir Ramazan ayında KADİR gecesinde indirilmeye başlandığını açıklar bizlere. Peki, bizler günümüzde neler yaparız ve inanırız? Gelin bu konuda sizlere Kütüb-i Sitte de ki bazı hadis örneklerden alıntı yaparak, sizleri bu konuda düşünmeye davet etmek istiyorum.

(867 – İbnu Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a Kadir gecesi (Ramazan’ın neresinde?) diye sorulmuştu. “O, Ramazan’ın tamamında!” diye cevap verdi.” Ebu Dâvud, Salât, 324, ( 1387).

868 – İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)’in ashabından bazılarına (radıyallahu anhüm), rüyalarında, Kadir gecesinin Ramazan’ın son yedisinde olduğu gösterildi. Rüyaları kendisine anlatılınca Efendimiz (aleyhissalâtu vesselâm): “Görüyorum ki, rüyanız son yediye tetâbuk etmektedir. Öyleyse, Kadir gecesini aramak isteyen son yedide arasın” buyurdu.” Buhârî, Teheccüd 21, Leyletü’l-Kadr 2; Müslim, Sıyâm 205, (1165); Muvatta, İ’tikâf 14, (1, 321); (Tirmizî’de bulunamamıştır).

869 – Buhârî’nin Hz. Aişe’den kaydettiği bir rivayette, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle demiştir: “Kadir gecesini, Ramazan’ın son onunda arayın”. Buhârî, Leyletü’l-Kadr 3; Tirmizî, Savm 870 – Ebû Saîd (radıyallahu anh) anlatıyor:

870 – Ebû Saîd (radıyallahu anh) anlatıyor:
“Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Kadir gecesi bana (bugün rüyamda) gösterildi, (şu anda hangisi olduğunu unuttum). O gecenin sabahında kendimi su ve toprak içinde secde eder buldum.” Derken hava bozdu, yağmur başladı. Zaten mescid çardak şeklindeydi (üstü ağaç dallarıyla örtülü idi). Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)’ın burnu (alnı) üzerinde ve burun yumuşaklarında su ve toprak bulaşığını gördüm. O gün Ramazan’ın yirmi birinci sabahıydı.” Buhârî, Leyletü’l-Kadr 1, 13; Müslim, Sıyâm 215, (1165); Ebu Dâvud, Salat 320, (1382-1383) Veya Ramazan 3; İbnu Mâce Savm, 56, (1766); Muvatta, İ’tikâf 9 (1, 319).

Değerli din kardeşlerim, işte Ramazan ayında Kadir gecesini kutladığımız ve delil gösterilen rivayetler. Sizce din ve iman, rivayetlere bırakılır mı? Peygamberimiz aynı konuda, bir birinin zıttı şeyler söyler mi?

Rivayet edilen hadislere baktığımızda, birisi diğerinin tersini söylüyor. İlkinde Ramazanın tamamında arayın derken, ikincisinde peygamberimizin yakınlarına Kadir gecesinin rüyasında, Ramazanın son yedi günü içinde olduğu gösterildiğini rivayet ediliyor. Onun devamında verdiğim örnekte, Ramazanın son on günü içinde olduğunu Hz. Aişe’den rivayet edildiği belirtilmiş. Çok daha ilginci, peygamberimizin rüyasında hangi gün olduğunu gördüğünü, ama kendisine unutturulduğu anlatılıyor. Tabi unutturulduğu söylendiği halde, yine illaki o günü öğrenmek isteyenler, oradan da istedikleri bir sonuç çıkartarak, bakın ne söylüyorlar? Ve diyorlar ki, O gün Ramazan’ın yirmi birinci sabahıydı.”

Gerçekten o günü illaki öğrenmek isyetenler, kendi nefislerinin aldatmacası ile amaçlarına ulaşmışlardır. Zaten bizler bu yöntemi her zaman uygulayarak, nefsimizi kandırmıyor muyuz? İşte ayetleri Kur’an dışından, rivayetler yoluyla anlama çabalarının sonucu. Sizce hangi rivayet doğru olabilir?

Allah bakın bu konuda nasıl bir açıklama yapmış Kur’an da.

 

Bakara
185: Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır…..

Kadir
1. Biz onu Kadir Gecesi’nde indirdik.
2. Kadir Gecesi’nin niteliğini sana gösteren nedir?
3. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır!

 

Ayetlere baktığımızda, apaçık söylenen, Kur’an’ın Ramazan ayında indirilmeye başlandığı gerçeğidir. Bu gece içinde Allah, çok önemli bir açıklama yaparak, bu gecenin öneminden bahsedip, bin aydan hayırlı olduğu gerçeğini bizlere açıklamıştır.

Bu durumda yukarıdaki rivayetleri, Kur’an’a arz ettiğimizde, Ramazanın her gecesini Kadir gecesi gibi yaşamamız, Allah’ın emri olduğu çok açık anlaşılıyor.

Ama bizler işimize öyle geldiği için, yukarıda sizlere yazdığım rivayet örneklerinden, en zorunu değil, en kolayını seçmiş ve kendi nefsimizce edindiğimiz bir geceyi, Kadir gecesi ilan etmişiz. Kur’an onay vermediği halde. Nefis bu, bizlere her şeyi yaptırır. Onun esiri olursanız, sonucuna da katlanırsınız.

Sanırım bu gerçeği gören bazı kolaya kaçanlar, üşengeçler, her zaman yaptıkları gibi emin olmadığımız bilgiler yoluyla, edindikleri o güne sığınarak, kolayca günahlarından sıyrılacağını zannetmişlerdir.

Yok öyle yağma, kolaya kaçmak yok. Allah özellikle Ramazan ayının içinde olduğunu söylemiş, ama hangi yılın hangi Ramazanı ve hatta Ramazanın hangi günü olduğunu da özellikle peygamberimize unutturup açıklamamıştır. Bunun elbette çok önemli bir nedeni vardır. Bunu anlayamayanlara, ne söylesek azdır.

Bildiğiniz gibi, bizler ibadetlerimizi ay takvimine göre yaparız. Ay takviminde aylar sabit değil, hareketlidir. Bu durumda ömrümüzün 33 yılı boyunca, her zaman Ramazan ayının her gecesini, gerektiği gibi Rabbimize dua ve ibadetle geçirirsek, işte o zaman ömrümüzün bir Ramazan gecesinde, bu eşsiz geceye ulaşabilir ve Rabbimizin bu gecede bahşettiği bolluğundan, mağfiretinden gerektiği gibi istifade edebiliriz.

Dilerim Rabbimden o eşsiz geceyi, ömrümüzün bir gecesinde bizlere nasip etsin. Ve o geceyi de inşallah gerektiği gibi yaşayan, Rabbin halis kullarından oluruz.

Saygılarımla
HALUK GÜMÜŞTABAK


About the Author
Author

halukgta

Comments (4)
 • Avatar

  simsek Feb 22 2013 - 14:07 Reply

  teşekkürler sayın haluk bey bu uydurukcular hiç boş durmamış allah kitabın da ne söylese neden bahsetse yalancılar da peygamber adına yalan sözler/hadisler üretmişler.kendini fasülyeden nimet zanneden çok akıllı olduğunu söyleyen her uydurma sözler/hadisler için yıkanıp namaz kıldığını söylüyen sahtekar buhari ve diğerleri unuttukları ve inanmadıkları hesap gününe….
  (Allah, erkek kadın münafık ve kâfirlere ebedi kalacakları Cehennem ateşini hazırladı. O ateş onlara yeter. Allah onlara lanet etti. Onlara bitmez tükenmez bir azap vardır.) [Tevbe 68]

  (Âyetlerimizi bozmak için tartışanlar, fesat çıkaranlar, Cehennemliktir.) [Hac 51]
  ————————————————————————————–
  uydurma hadilere/sözlere değil allah ın sözüne itibar ederiz.

  Bunlar, sana gerçek olarak okuduğumuz ALLAH’ın ayetleridir. ALLAH’tan ve ayetlerinden başka hangi hadise inanıyorlar?45/6

 • Avatar

  demirbey Feb 22 2013 - 18:49 Reply

  Allah razı olsun Haluk Hocam, hem Kur ani, hem de matematiksel bir izah yapmışsınız. İkisi de kesin ve tartışmasız sonuç ortaya koymaktadır. Aynı zamanda ne kadar adil bir proğram değil mi? Düşünsenize güneş takvimine göre ramazan ayını ayarlayıp oruç tuttuğumuzu. Kadir gecesinin ne kadar statik ve insanlar için oruç süresinin ne kadar adaletsiz olduğunu. Mesela oruç ayının aralık ayı olduğunu farzadelim, Türkiye’deki mümin 05.30- 16.30 arası 11 saat aç kalacak, avustralyada ki mümin ise en az 16 saat oruçlu olacaktır ve hep böyle devam edecek gel de bunu izah et. Allahın adaletine bak ki şimdi dünyanın her neresinde olursa olsun müminler, yılın en uzun ve en kısa her gününde emrolunan, zamana bağlı ibadetlerini değişik zaman ve mevsimlerde yapmaktadırlar. Aksi halde geleneksel anlayışın mevcut uygulamalarına bakarsak, eğer güneş takvimi olsaydı eğer bizi kadir gecesi diye, en uzak ihtimal olan geceye odaklarlar ve kıyamete kadarda değiştirmezlerdi. Allah her şeyi hikmetle yapar.
  ……O’nun katında her şeyin bir ölçüsü vardır. (RA’D/8)
  …….Allah her şey için bir ölçü koymuştur. (TALAK/3)
  Duran Demir

 • Avatar

  ceylin Feb 23 2013 - 08:12 Reply

  Allah razı olsu Haluk Hocam.Ne kadar güzel konuya değinmişsiniz.Kadir gecesi kadrin, kıymetin bilindiği gece,yani KUR’an nın kalbine indiği gecedir.Biz herşeyi şekilci olarak gördüğümüz için bunuda öyle anladık.Kadir gecesine ramazanın son on günü dedik,birde camiiye gidip çokca namaz kıldık, bir yıllık günahlarımızı döktük gelecek sene kadir gecesine kadar herşey serbest dedik.Yanlış düşündük.Dilinde bir ezberden çıkıp hayatına dahil ediyorsan,Allahın istediği bir kul olabiliyorsan işte o zaman kuranın KADRİNİ, kıymetini biliyorsun….

 • Avatar

  Fikret Arman Feb 24 2013 - 08:42 Reply

  Gönlünüze sağlık Haluk Kardeşim. Ufkumuzu açtığınız için Allah razı olsun.
  Selam ve Dua ile,

Leave a reply

Name (required)

Website