Allah’ın Yolu Akıl ve Vicdan Yoludur…

Allah’ın yolu akıl ve vicdan yoludur. Allah’ın beğenmediği canlı tipi; gerçeğe karşı sağır olan ve aklını işletmeyen insanlardır.

Bu tipler Allah’ın, diğer canlılardan ayırt edici özellik olarak verdiği aklı kullanmadıkları için Allah’ın sayısız delilini görememektedirler.

Kuran’ın anlattığı dini anlamayanlar dini; dogmalar, hurafeler, içinden çıkılması ve uygulanması mümkün olmayan zorluklar sistemi olarak göstermişlerdir. Bu tavırlarıyla da yüz milyonlarca kişiyi dinden uzaklaştırmışlar, hatta birçok insanı dinsizliğe sürüklemişlerdir.

Kuran’ın anlattığı İslam’ı; bu geleneksel, zorlaştırılmış, mantıksızlaştırılmış dinden ayırt etmek, bu yüzden çok önemlidir. Böylece Kuran’ın anlattığı İslam; üzerindeki yüklerden, eklemelerden, eksiltmelerden kurtulacaktır. Hem de Kuran’dan, İslam’dan soğutulmuş kitlelerin geri kazanılması mümkün olacaktır.

 

And olsun size hatırlatıcı bir kitap indirdik. Yine de aklınızı kullanmayacak mısınız? 21-Enbiya Suresi – 10


About the Author
Author

yasar

Comments (1)
 • Avatar

  demirbey Sep 27 2013 - 17:16 Reply

  Evet Yaşar kardeş, Allah’ın dini, insanı insan yapan özelliklere uygun sosyal yaşantıya ulaşmasını amaçlayan, mantıklı ve maddi bir dindir.
  Yani şekil ve gösterişten ibaret değildir. Bizzat yaşanmakla farkına varılmalı ve toplum hayatına yansımalıdır.
  İlim ve İbadetlerde ki amacın, Allaha yaklaşmak, O nu tanımak ve O’ nun kulu olduğumuzun farkındalığımızı yaşantımızla göstermek olduğu gibi, aynı zamanda ne kadar arınmışlığımızın ve her şeyi yaratıp proğramlayan yüce Allah’ın kulu olduğumuzun ne kadar idrakinde bulunduğumuzun bir göstergesi olduğunu bilmeliyiz.
  Başka anlatımla, yüzbinlerce rekat biriktirmeyi değil, namazda ki Allah’ı ta’zim eden söz ve fiillerimizin, diğer zamanlardaki bütün eylem ve yaşantımıza da aynen yansımsını hedeflemeliyiz. 27.9.2013

Leave a reply

Name (required)

Website