Ehli Kuran ile Ehli Sünnet Arasındaki 40 Ufak !!! Farklılık

Bu yazıyı bilgisayarımın başına oturup konuyla ilgili ilk aklıma gelenlerle ilgili yazdım. Yoksa oturup bir tarafa Allah`ın Kitabı Kuran`ı koyalım, diğer tarafada hadis kitaplarını, arap geleneğini, tarikat kültürünü, şeyhlerin şıhların sözünü, diyaneti koyalım, aradaki farkı ne benim ömrüm yazmaya yeter, nede sizin ömrünüz okumaya.


İşte Size Allah yolunda olan EhliKuran`la, şeyhlerinin ve arap kültürünün peşinden giden ehlisünnetin 40 ufacık !!!farkı;
1-Ehli Kuran`a göre dinin tek kaynağı Kuran`dır. Ehlisünnete göre, Kuran artı hadisler artı ilmihaller artı büyük şeyhlerinin sözleri, ilmihal kitapları dinin kaynağıdır.
2-Ehli Kuran mezhepsizdir. Ehlisünnet, Ehli Kuran mezhepsiz diye onlara söver.
3-Ehli Kuran mezhepsizdir. Ehlisünnet kendi mezhebinden olmayanı da cehennemlik görür, kendi dışındaki ehlisünnete de söver.
4-Ehli Kuran, Kurana göre yaşar. ehlisünnet bunu anlamaz, Ehlikuran`ın dini modernleştirmeye çalıştığını zanneder.
5-EhliKuran`a göre Peygamberimiz sonsuz saygı duyulacak, çok büyük ahlaklı üstün insandır. Ehlisünnete göre peygamberimiz insanüstüdür.
6-Ehli Kuran, Kuran`daki vakit namazlarını O`nun emrettiği zamanlarda mutlaka kılar. Ehli sünnet işi yoksa 5 vakit, işi varsa namazları birleştirir 3 vakit kılar, işi çok yoğunsa hepsini yatmadan kılar.
7-Ehli Kuran`a göre haremlik-selamlık yoktur, ehlisünnete göre vardır.
8-Ehli Kuran`a göre zinanın cezası Kuran`daki gibi uygulanır. Ehlisünnete göre Recm(taşlayarak öldürülme)olarak uygulanmalıdır.
9-Ehli Kuran`a göre dünyanın yaratılma nedeni; Allah`ın kendi sanatını göstermek istemesi ve ahiret için insanları imtahan etmesi içindir. Ehlisünnete göre peygamberin yüzü suyu hürmetine yaratılmıştır.
10-EhliKuran tereddütte kaldığı konularda Kuran`a başvurur, ehlisünnet şeyhine.
11-EhliKuran içinden geldiği şekilde zekatını verir, ehlisünnet 1/40 ını(ki ayrıca zekattan yırtmak için türlü nedenleri vardır. )
12-EhliKuran Allah`ın istediği şekilde kapanır. Ehlisünnet hadisin, toplumun, kocanın istediği şekilde(bunun içine türban, çarşaf, peçe, hatta çift peçe girer. )
13-Ehli Kuran`a göre kadın sesi haram değildir. Ehlisünnete göre haramdır.
14-Ehli Kuran`a göre Allah`ın yasakladığı leş, kan, domuz eti, Allah adına kesilmemiş hayvanlar dışında kalan herşey istenirse yenilebilir. Ehlisünnete göre yenilmeyecek şeyler hadislerdedir(Ör; midye, karides… ayrıca kabak sevmeyen öldürülür. )
15-EhliKuran`a göre Kadir gecesi ramazan ayının içindedir ama tarihi belli değildir. Ehlisünnete göre kendilerine göre belirledikleri 3-5 tarihten kesin biridir.
16-EhliKuran`a göre cennet, cehennemlikleri Allah belirler. Ehlisünnet ise kendi belirler (Ör; kandil gecesi, kadir gecesi namaz kılan yada bir körü 40 adım yürüten kesin cennetliktir bunun yanısıra insan istediği kadar takva olsun kalbinde hardal tanesi kadar kibir olan cehennemliktir. )
17-Ehli Kuran`a göre din insan hayatının her alanına müdahele etmez. Ehlisünnete göreyse din yemeği hangi elle yiyip suyu nasıl içiçeğimizi belirler.
18-EhliKuran hergün Kuran okur. Ehlisünnet arasıra ilmihal.
19-EhliKuran Kitabın canlılar için indirildiğini bilir. Ehlisünnet ölünün arkasından anlamını bilmedende olsa güzel sesli birine Kuran okutur.
20-EhliKuran orucunu bozarsa onunkarşılığı bir gün oruç tutar. Ehlisünnet 60 gün tutar yada tutamaz olayı unutur.
21-EhliKuran kendi yaratıcısı Allah`tan başka kimseye dua etmez. Ehlisünnet ise Allah`a aracılık ettiklerini zannettiklerine de dua eder.
22-EhliKuran için Kuran kültürü önemlidir. Ehlisünnet için arap kültürü…
23-Ehli Kuran için Kuran yeterlidir ve tamamlanmıştır. Ehlisünnet içinse Kuran yetersizdir, O`nu hadislerle desteklemek ve tamamlamak gerekir.
24-EhliKuran`a göre Kitap bütün insanlara indirilmiştir ve anlaşılırdır, içinde herşey açıklanmıştır. Ehlisünnete göre Kitab`ı herkes anlayamaz, anlaşılması içinde din büyüklerine, ilmihal kitaplarına ihtiyaç vardır.
25-EhliKuran`a göre din Allahla, Kitapla, O`nun yarattıklarıyla sevdirilir. Ehlisünnet dini sevdirmek için de hadisler uydurmuştur.
26-EhliKuran`a göre kadınlar hergün namaz kılabilir, oruç tutabilir. Ehlisünnete göre, kadın adetliyse bunları yapamaz hatta haccı geçersizdir.
27-EhliKuran`a göre kadın Cuma namazına gitmelidir. Ehlisünnete göreyse kadının Cuma namazında ne işi vardır.
28-EhliKuran`a göre orucu cinsellek ve yeme-içme bozar. Ehlisünnete göre kan aldırmak, kusmak, kadın resmine bakmak v. s. bozar.
29-Ehlikuran`a göre Kitabımız Kuran korunarak gelmiştir. Ehlisünnete göreyse bazı ayetleri keçiler yemiştir.
30-Ehlikuran herzaman Kuran`ı okuyabilir. Ehlisünnet abdest almadan Kurana elini bile sürmez.
31-EhliKuran`a göre erkek altın, ipek takabilir. Ehlisünnette bunlar yasaktır.
32-EhliKuran`a göre abdesti tuvalet ihtiyacını gidermek ve cinsel ilişki bozar. Ehlisünnet bunlara ilaveten karşı cinsle tokalaşırsa, yüksek duvardan atlarsa, kusarsa abdestini yeniler.
33-EhliKuran`a göre Kitapta yazdığı gibi her peygamberin hatası olabilir. Ehlisünnete göre kesinlikle olmaz.
34-EhliKuran toplum beğenmesede Allah`ın kurallarını uygular. Ehlisünnet bazen popülist olabilir.
35-EhliKuran için oruç zamanı seferi olmak kendi insiyatifindedir. Ehlisünnetin bazısı sırf seferi olayım diye mesafeyi 90 km ye tamamlar.
36-EhliKuran için kıblenin yerinin önemi sadece namaz içindir. Ehlisünnet ayrıca tuvalet ve mezar yönünüde ona göre ayarlar.
37-EhliKuran Allah`ın emrettiği gibi bilimle akılla iç içedir. Ehlisünnete göre (Ör, Buharide ki bir hadise göre yeryüzü balığın sırtındadır. )He belkide bu ayıkladıkları hadislerdendir. Biliyorsunuz son zamanlarda artık saçmalıklarından utandıkları bazı hadisleri kaldırıyorlar.
38-EhliKuran sanatın karşısında olmaz. Ehlisünnete göre cehennemde ençok azaba ressamlar uğrayacaktır.
39-EhliKuran`a göre dinde cinsiyet ayrımı yoktur, kadının hakları korunur. Ehlisünnete göreyse kadının cennete girmesi için bile kocasına sorulur. Kadın tek başına 90 kmden uzağa gidemez. Namaz kılanın önünden geçen kadın, domuz ve köpek gibi namazın bozulmasına sebep verecekler sınıfındandır. (İşte size bir hadis; kocanın vücudu irinle kaplı dahi olsa ve karısı onu yalayarak temizlese yinede kocanın hakkını ödememiş olur. )
40-EhliKuran`a göre Kuran`da çelişki yoktur. Ehliünnete göreyse çelişki olduğundan nasih-mensuh vardır.

Yazar : Furkan YILMAZ

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (10)
Leave a reply

Name (required)

Website