Faizden Uzak Durmak!

Geçen akşam aslında nerdeyse her akşam seyrettiğim,  son günlerde sık sık izlediğimiz bir reklam filmi gözüme çarptı. Eminim bir çok kişi hangi reklamdan bahsettimi anlayacaktır.

İki kişi tramplenin üstünde duruyor. Aşağıda içi altınlarla dolu bir havuzda insanlar mutluluktan ellerini çırparak yukarı bakıyorlar. Hepsi çok mutlu çünkü içi altınlarla dolu havuzda yüzüyorlar ve o kazanç onların.

Tramplenin üstündekilerden biri diğerine “Millet faiz içinde yüzüyor” diyor içi giderek. Öbürünün de gözlerinde aynı haseti görüyorsunuz.  İnsana o kadar cazip geliyor ki. Düşünün, toplu bir paranız var. Bu para ile geçinmenin en risksiz ve baş ağrıtmayan şekli bu parayı bir bankaya koymak ve her ay paşalar gibi faizini yemek. Ne kadar güzel ve rahat değil mi?

İçinde yaşadığımız sistem faizi her ne kadar cazip göstermeye çalışsa da bu sistem Allah tarafından kesinlikle yasaklanmış bir sistemdir.

O ribayı yiyenler, şeytanın bir dokunuşla çarptığı kişinin kalkışından başka türlü kalkamazlar. Bu böyledir, çünkü onlar, “Alış-veriş de riba gibidir.” demişlerdir. Oysa ki Allah, alış-verişi helal, ribayı haram kılmıştır. Kendisine Rabb’inden bir öğüt gelip de yaptığından vazgeçenin geçmişi kendisine, işi Allah’a kalmıştır. Yeniden ribaya dönene gelince, böyleleri ateşin dostlarıdır. Sürekli kalacaklardır orada. Allah, ribadan beklenen artışı mahveder, sadakalar karşılığında artışlar getirir. Allah, nankörlüğe batmış günahkârların hiç birini sevmez. Bakara Suresi 275-276

 

Allah’ın hiç bir yoruma gerek kalmadan yasakladığı faiz günümüz sistemine o kadar işlemiş ki “faiz almak istemiyorum” dediğinizde insanlar kulaklarına inanamıyor. Oysa söylediğiniz, Kuran’ın sistemini savunmaktan başka bir şey değil. Allah’ın yasaklarından uzak kalmaya çalışınca insanların garibine gidiyor. Aslında tam tersi olmalı değil mi?  Ama içinde yaşadığımız sistem faizi ve diğer yasakları o kadar cazip ve vaz geçilmez olarak sunuyor ki, bir çoğumuzun aklına başka bir sistemin var olabileceği bile gelmiyor. Bunu aşmanın da tek yolu her müslümanın  bol bol Kuran okuyup, Allah’ın biz kullarından istediği yaşam şeklini öğrenip uygulamaya çalışmaktır. “Bunu nasıl yapacağız, vaktimiz yok” diyenlere de cevabım;” Hangi bankanın daha çok faiz verdiğini araştırmaya vaktin var da buna mı yok? “ demekten başka bir şey değil.

Ey iman sahipleri, Allah’tan korkun. Ve eğer inanıyorsanız ribadan geri kalanı bırakın. Eğer bunu yapmazsanız, Allah ve resulünden bir harp ilanını duymuş olun. Tövbe ederseniz, mallarınızın esasları/ana paralarınız sizindir; ne zulmeden olursunuz ne de zulme uğratılan. Bakara Suresi 278-279

 


About the Author
Author

Feryal

Comments (5)
Leave a reply

Name (required)

Website