Kuran’da Ramazan Bayramı

Kuran’da Ramazan Bayramı

Kandil ve bayram uygulamaları ve benzeri özel gün ve geceler Kuran ayetlerinde yer almayan konulardandır. Müslümanlar birtakım hadislere dayanarak bu ve benzeri gün ve geceleri mübarek kabul etmişlerdir.

Kuran’da sadece Kadir suresinde Kadir gecesine işaret edilir. Kadir gecesi Kuran’ın indirilmeye başlandığı Ramazan ayı içindedir ancak geleneksel kabullerde olduğu gibi tam olarak hangi günü olduğu ile ilgili bir bilgi yer almaz.

Bu gibi gün ve uygulamalar Kuran ayetlerine aykırı inanç ve kabuller barındırmadıkları müddetçe kutlanabilir ve Müslümanlar bir birbirlerini arayarak hatır sorabilir. Bu gibi günler insanların en azından ilişkilerini kuvvetlendirmeye yarayabilir. Ancak bu gibi gecelerde yapılan ibadet ve bağışlanma dileklerinin mutlaka kabul göreceği ve diğer gün ve gecelerden daha makbul olacağı gibi inançlar yanlıştır ve batıldır. Allah’ın tüm gün ve geceleri O’na olan kulluk vazifelerimizi yerine getirmemiz ve O’nu gereğince hatırlayıp teslim olmamız için bulunmaz bir fırsattır.

Daha detaylı bilgi için şu iki yazıyı okumanızı tavsiye ederiz:

Hadisler Neden Dinin Kaynağı Olamaz?

Neden Dinin Tek Kaynağı Kuran’dır?


About the Author
Author

Editor 4

Leave a reply

Name (required)

Website