Kadın ve erkeğin fiziksel olarak karşılaştırılması

Kuran`da kadın ve erkeğin eşit değerde olduğu vurgulanır. Tek üstünlüğün bireysel bazda takvada olduğunun altı çizilir. Yani insanlar eşittir, sadece kim daha takva sahibiyse, kim daha çok sakınıp korunuyor, Allah`ın dinine daha sıkı sarılıyorsa, Allah`ın gözünde o bireysel açıdan daha üstündür.


Benim bu başlıkta ele alacağım konu, kadınların fiziksel ve zihinsel(beyin de fiziktir) açıdan da erkeklerin gerisinde olmadığını göstermeye çalışmaktan ibaret olacaktır. Bazı önyargıların yıkılması ve gerçeklerin görülmeye başlanması açısından faydalı olacağını umuyorum.

Şimdi erkeğin en azından şimdilik üstün gözüktüğü birkaç şeyi sıralayalım.

1-Erkekler kadınlardan daha güçlü vücudlara sahiptirler.

2-Erkek kadına cinsel tacizde bulunursa kadının hayatı kararabilir ama buna karşılık kadın erkeğe cinsel tacizde bulunursa bu erkeği onure edip hayata bağlayabilir-yaşama sevinciyle doldurabilir.

3-Satranç gibi zeka oyunlarında da dünya şampiyonları hep erkeklerden çıkmaktadır. Sadece bir iki kadın oyuncu önemli dereceler elde edebilmiştir.

4-Nobel ödüllerinin sahipleri, önemli buluşların sahipleri yine genelde erkeklerdir.

5-Hatta kadınların uzmanlık alanı olan yemek yapma konusunda da baskın karakter erkeklerdir. İskender Kebap gibi önemli yemeklerin mucidleri erkekler olduğu gibi, dünyanın en iyi aşçıları da genelde erkeklerden çıkmaktadır.

6-Dünya tarihindeki önemli filozoflar, bilgeler-düşünürler olarak kabul görenler yine ezici çoğunlukla erkeklerdir.

7-Dünyada yönetici durumunda olan başkanlar da yine ezici çoğunlukla erkektir ve tarih boyunca da böyle olmuştur.

Bunlar akla gelen ilk birkaç şeydir sadece.

İlerleyen iletilerimde de kadınların üstün olduğu tarafları, hatta fiziksel güç gibi alanlarda bile kadınların erkeklere üstünlük sağlayabildiği özellikleri açıklayacağım. Yukarıda saydığım maddelerin içeriğindeki konular derinlemesine incelendiğinde, bu maddelerin bazılarında da gözden kaçan önemli noktalar olduğunu görebileceğiz.

***

Şimdi erkeklerin en bariz şekilde üstün olduğu düşünülen beden gücü ve dayanıklığıyla ilgili bazı yalnış inançları kırmaya başlayalım.

Evet erkekler daha güçlüdürler ama

1-Kadınlar ağrıya karşı daha dayanıklılardır.

2-Kadınlar erkeklerden daha uzun yaşamaktadırlar genelde(ama bunu erkeklerin tehlikeli ve stresli işlerde çalışmasına bağlayan da çok)

3-Kadınlar strese daha dayanıklıdırlar.

4-Kadınlar bir dövüşde veya yaşamsal bir mücadelede vücudlarını daha çok dengede tutup ayakta kalabilirler.

5-Kadınların vücudu daha esnektir. Bu yüzden birçok kadın güreşçi erkek güreşçiyi rahatlıkla ciddi turnuvalarda bile tuş edebilmiştir.

6-Erkeklerin vücutlarının üst kısmı kadınlarınkinden açık ara güçlüdür ama vücudun belden aşağısına sıra gelince iş değişmektedir.

Kadınların bacak gücü erkeklerinkine oldukça yakındır.

Hatta kadınların kalça gücü, yani bacaklarla rakibi makasa alıp sıkma gücü erkeğinkinden fazladır. Ve bu alan kadının fiziksel olarak şiddet uygulamada erkekten güçlü olduğu tek alandır.

Bu yüzden geliştirilen Brezilya Jiu Jitsusu kadınların işine çok yaramaktadır. Orada öğrendiği tekniklerle bir kadın bir erkeği çok rahat mahvedebilir(belden aşağısını kullanan teknikler)

7-Zaman zaman kadınlar araçsız serbest stilde suyun derine dalma rekorlarında veya araba yarışı gibi alanlarda erkekleri geçebiliyorlar ki bunlar da fiziksel bir başarıdır aynı zamanda.

8-Kadınların açlığa ve susuzluğa karşı daha dayanıklı oldukları da iddia edilmeye başlandı son zamanlarda.

***

Kadınların fizik gücü olarak öyle erkeklerden pek de geride olmadığını belirttik.

Peki neden kadınlar bir dünya şampiyonu satrançcı çıkaramıyorlar. Ve niye genelde erkekler kazanıyor bu oyunda.

Bunun başlıca birkaç nedeni var bence.

1-Kadınlar erkekler kadar özgür değiller toplumda. Daha küçük yaşlardan itibaren ev işleri ve benzeri sorumluluklarla donatılıyorlar.

Buna karşılık erkek çocukları her zaman eğlenceye ayıracak bolca vakit bulabiliyorlar. Bu da bilgisayar oyunlarından satranca pekçok hobi edinmelerini sağlıyor. Küçük yaşlardan itibaren satranç tutkusuyla tanışan erkekler, birer yetişkin olduklarında bu konuda uzmanlaşmış olabiliyorlar. Buna karşılık kadınların bu kadar şansı olmuyor bu konuda.

Ayrıca erkek çocukları bu konuda yüreklendirilip kurslara falan gönderilebiliyor.

2-Satranç da aslında bir savaş oyunudur. Eski hint ordularındaki savaş birimlerini temsil eder taşlar. Tahtada şiddet görmezsiniz ama amaç karşı orduyu yenilgiye uğratmaktır.

Kızlar ise savaşla ilgili ne romanlardan, ne filmlerden ne de oyunlardan o kadar hoşlanmazlar. Bu da satranca erkekler kadar ilgi göstermemelerinde bir etken olabilir.

3-Satrtançta geliştirlen taktikler, stratejiler, ünlü açılışlar ve devam yolları vs. hep erkeklerin ürünü olmuştur ve dolayısıyla da erkek karakterine daha uygundur.

Nasıl ki milletten millete oyun karaketeri ve stratejileri değişiyorsa, kadın ve erkek satrancında da strateji ve oyun tekniği farkları olmalıdır diye düşünüyorum. Örneğin Almanlar ve İngilizler daha soğukkanlı olduklarından, sağlam sinirleriyle çok iyi defans yapabilirler. Ama buna karşılık bir brezilyalı sıcakkanlılığının etkisiyle hücum oynayarak daha etkili olabilir. Veya kuzey ülkeleri insanları sade ve takım oyunu oynarken, güney-sıcak iklimin insanları daha yaratıcı ve bireysel oynayarak başarı elde ederler.

Aynı şekilde kadınlar da kendi karakter ve özelliklerine uygun stratejileri, oyun planlarını ve tekniklerini geliştirmeliler ki erkeklere bu oyunda kafa tutup üstünlük sağlayabilsinler. Yoksa erkekler tarafından kendi karakterleri doğrultusunda tasarlanmış teknikleri benimsemeleri bir hatadır.

***

Konuyla ilgili şunları da eklemek istiyorum.

Bir erkekle bir kadın kıyaslanırken birşey unutuluyor.

Erkekler arasında bile daha kaslı ve iriyarı olan erkek daha güçlüdür.

Haliyle daha kaslı ve iriyarı olan bir erkek, daha az kas oranına sahip olan bir kadından güçlü olacaktır ki erkekler arasında bile bu böyledir.

Ama aynı kas-yağ-kemik oranına, aynı zamanda aynı boya ve ağırlığa sahip bir erkekle bir kadın karşılaştırıldığında arada pek büyük bir güç farkının olmadığını göreceğiz.

Evet yine erkek biraz daha güçlü ve hızlı olacaktır. Çünkü hormanları ona bu avantajı sağlıyor. Ama buna karşılık kadının da esnek olma, dengede üstünlük sağlama gibi özellikleri sayesinde durum neredeyse eşitlenmektedir. Fark çok azalmaktadır.

***

İŞTE BİR ÖRNEK (GÜREŞ)

Michaela Hutchison ABD`de 2006 yılında yüksek okullar arası Alaska turnuvasında, kendi kategorisi olan 103 poundda erkek rakiplerini yenerek şampiyon oldu ve tarihi bir başarıya imza attı. Çünkü bu bir ilk…

***

Bu örnekler bize kadınlar ile erkekler arasında gözlemlenen farklılıkların aslında pek çoğunun sosyal nedenlerle ortaya çıktığını ve farklı eğitimler ve yaşam tarzları ile ortadan kaldırılabileceğini gösteriyor. Burada vurgulanması gereken asıl nokta ise; Allah`ın dininde kadın erkek arasında herhangi bir farkın olmaması. Yani Allah kadın ve erkeği farklı özelliklerde yaratmışsa bile asla birini diğerine üstün koymamıştır. Allah katında üstünlük kas kuvvetine ya da çeşitli dünyevi başarılara bağlı değildir. Allah katında üstünlük samimi bir inanca sahip olmaya, hayırlı işler yapmaya bağlıdır.

Erkek olsun, kadın olsun inanmış olarak kim iyi fiiller gerçekleştirirse onlar cennete girecek ve onlar bir çekirdeğin sırtındaki tomurcuk kadar bile haksızlığa uğramayacaklardır.

4-Nisa Suresi 124

Erkek olsun, kadın olsun, her kim inanmış olarak iyi fiiller gerçekleştirirse onu mutlaka güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle mutlaka veririz.

16-Nahl Suresi 97

Yazar : Emre_1974tr

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Leave a reply

Name (required)

Website