KUR`AN KAÇ AYETTİR?

KUR`AN KAÇ AYETTİR?

24. 04. 2011

Kur`an 6236 Ayetten oluşur. Oturdum hesapladım, isteyende eline bir hesap makinesi alarak bunu yapabilir.

6666 ayet diyenlerinde kendilerine göre açıklamaları vardır. Ama elimizde Kur`an varken bu konuyuda başkalarının sözlerine göre kabul etmemiz doğru olmasa gerek.

Burada karşımıza çıkan bir soruyu kendimize sormamız gerekiyor. Sure başlarındaki Besmeleler Ayet midir? Ayet değil midir?Bana göre Ayet değildir. Kur`anı eline alıp inceleyen her insan her hangi bir etki altında kalmadan inceleme yaparsa bu kanıya varacaktır. Bakın birlikte inceleyelim, Kur`anın kapağını açtığımız zaman karşımıza ilk olarak çıkan Sure Fatiha Suresidir ve 7 Ayettir. Birinci Ayeti Besmeledir. Karşımıza çıkan ikinci Sure Bakara Suresidir incelediğimiz zaman başında Besmele yazılıdır ama Surenin birinci Ayeti Elif, Lam, Mim Ayeti ile başlar.

Kur`anın Kitap halinde inmediğini ve Kitap haline sonradan getirildiğini biliyoruz. Kanımca Kur`an Ayetlerini Kitap Haline getiren inananlar Allahın Ayetlerine saygı ve sevgilerinden dolayı Sure başlarına Besmele eklemeyi uygun görmüşlerdir. Ama onlar bile bu Besmeleleri Sure Ayetlerine eklememişlerdir.

Benim 6236 Ayet olarak verdiğim rakam Kur`anda Sure başlarında olan 112 besmeleyi kapsamamaktadır. Niçin 112 denecek olursa; Fatiha Suresinin Birinci Ayeti olan Besmele Fatiha Suresinin bir Ayetidir. Tevbe Suresi ise Besmele ile başlamaz. Kur`anda ki 114 Sureden Fatiha ve Tevbe Surelerinin bu durumu göz önüne alınınca geriye kalan 112 Surenin başındaki Besmeleleri Ayet sayısına eklesek bile 6348 eder ki bununla bile 6666 sayısına ulaşmak mümkün değildir.

Uzun Ayetleri bir kaç Ayet kabul ederek bu rakamı elde etmeye çalışmak ise Kur`anda ki emir ve yasaklara ekleme yapmaktan çekinmeyen güruhun bir işi olsa gerek diye düşünüyorum. Ayrıca 6666 sayısı üzerinde biraz araştırma yapan her akıl sahibi kimsenin bu sayının şeytanın sembollerinden olduğunu görmeside mümkün olacaktır.

Nahl Suresi 98. Kur`an okuyacağın zaman kovulmuş şeytandan Allaha sığın.

Nahl Suresinin 98. Ayetetide hiç bir yoruma gerek bırakmadan Kur`an okurken ne yapmamız gerektiğini bize bildirmektedir.

Kur`an olarak elimizde bulunan Kitap 114 Sure 6236 Ayet olarak Vahyedilmiştir. Bunun dışında Kitapta yazılı olanlar( Sure başlarındaki Ayet sayısı ve nerede indiği, fihrist, hatim duası ve harekeler) Vahyin dışında okuyanları bilgilendirmek yada yönlendirmek amaçlı eklenmiştir, Vahiyle ilişkileri yoktur

Yazar : Birol Çetin

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (3)
Leave a reply

Name (required)

Website