Mısır Firavunlarının çaprazlama merakı

Hıristiyan yazar Texe Marrs “Codex Magica” adlı kitabında Mısır Firavunlarının bacakları ve kolları çaprazlama konuma getirme takıntısının nedenlerinden bahsediyor:


“İn ancient Egypt, the mark of “X” and the symbol of cross-bones in the symbol of an X was very prominent in religious contexts. You can find the X on the walls of a number of ancient Egyptians temples and pyramids… It is the sign of Osiris, the great sun God..

The ancient pharaohs, when they were buried, had the legs crossed in the form of “X” as a sign of devotion to Osiris. “

(“Kadim Mısır’da “X” işareti ve “X” şeklinde çaprazlanmış kemik sembolü, dini yazıtlarda çokça göze çarpmaktadır. Pek çok kadim Mısır tapınağının ve piramitlerin duvarlarında “X” sembolünü görebilirsiniz. Bu, büyük güneş tanrısı Osiris’in simgesidir. ”

“Kadim firavunlar gömüldüklerinde Osiris’e bağlılıklarının bir simgesi olarak bacakları “X” biçiminde çaprazlanırdı. “)

“These ancient Egyptian figures demonstrate how prevalent was Osiris` sacred sign, “X. ”

(“Bu kadim Mısır şekilleri, Osiris’in kutsal “X” işaretinin ne kadar yaygın olarak kullanıldığını göstermektedir. “)

Codex Magica

TEXE MARRS

***

Bu durum, antik Mısır`da Firavunun bacakları ve kolları çaprazlama merakının nedenini açıklamaktadır.

Taha Suresi

63. Dediler ki: “Şunlar, iki büyücüden başka birşey değillerdir. Büyüleriyle sizi toprağınızdan çıkarmak ve sizin örnek yolunuzu silip yok etmek istiyorlar.
64. “Hemen hünerlerinizi birleştirin; sonra saf bağlamış olarak gelin! Bugün, üstün gelen kurtulmuş olacaktır. ”
65. Dediler: “Ey Mûsa, ya hünerini ortaya at yahut da ilk hüner sergileyen biz olacağız. ”
66. Mûsa dedi: “Hayır, siz atın!” Bir de ne görsün! Onların ipleri, sopaları, yaptıkları büyüler yüzünden, kendisine gerçekten koşuyorlarmış hayaline verdi.
67. Mûsa birdenbire içinde bir korku duydu.
68. Şöyle dedik: “Korkma, üstün gelecek olan sensin!”
69. “Sağ elindekini yere bırak! Onların, sanayi olarak ortaya çıkardıklarını yalayıp yutsun. Onların sanayi olarak ürettikleri sadece bir büyücünün hilesidir. Büyücü ise nereye gitse iflah etmez. ”
70. Bunun üzerine büyücüler secdelere kapanıp şöyle seslendiler: “Hârun`un ve Mûsa`nın Rabbine inandık!”
71. Firavun dedi: “Ben izin vermeden ona inandınız öyle mi? O size, büyüyü öğreten büyüğünüzdür. Yemin olsun, ellerinizi, ayaklarınızı çaprazlama keseceğim ve yemin olsun sizi hurma ağaçlarına asacağım. O zaman iyice bileceksiniz, hangimizin azabı daha şiddetli ve sürekli. ”
72 Dediler: “Biz seni, bize gelen açık-seçik kanıtlara ve bizi yaratmış olana asla tercih etmeyeceğiz. Verdiğin hükmü uygula. Senin hükmün olsa olsa bu dünya hayatında geçer. ”

***

Bu çaprazlama işareti pagan Mısır dininde kutsaldı ve bu yüzden özellikle kol ve bacakların çaprazlanma ritüelleri vardı.

Kolları ve bacakları X pozisyonunda tutma geleneği dünyanın dört bir yanındaki diğer pagan uygulamalarda da görülebilir. Örneğin uzakdoğuda Hindular meditasyon yaparken bacakları çaprazlarlar.

Kuran`da, Firavunun bu geleneğinin olduğu bilgisinin verilmesi gerçekten çok önemlidir.

Selam

Yazar : Emre_1974tr

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Leave a reply

Name (required)

Website