İsyana ve Şirke Sürükleyen Şarkılar

Allah’ı seven ve O’ndan korkan müminler, her koşulda kadere tam olarak teslim olurlar. Dünyada yaşadıkları her zorluğun karşılığını ahirette alacaklarını umarak en güzel ahlakı göstermeye çalışırlar. Ve bunda kararlı davranarak asla isyan etmezler.


Yaşanılan olaylara isyan etmek aslında Allah’ın bizim için takdir ettiği kadere isyan etmektir. Kadere isyan ise Allah’a isyandır. Müminler bu tehlikeden Allah’ı sıkça anarak ve tüm hayatlarını O’na adayarak korunabilirler. Ancak imanı zayıf insanlar, savunmasız oldukları için şeytanın oyunlarına rahatlıkla kapılabilirler.

Şeytanın insanları saptırmak için pek çok taktiği vardır. Bunlardan biri şarkı sözleriyle insanları isyana teşvik etmektir. Kuran ahlakını yaşamayan bilgisiz ve eğitimsiz pek çok kişi bu şarkı sözlerinden kolaylıkla etkilenebilirler. Kıskançlık, öfke ve intikam telkinleriyle cinayet işlemeye kadar giden sonuçların doğduğunu hergün dinlediğimiz haberlerde görmekteyiz.

Bazı şarkı sözlerinde ise sevdiğinden ayrılan insanların yaşayamayacağı telkini verilir. Sevdiği kişi öldüğünde yaşamanın anlamsız olduğu gibi tevekkülsüz tavırlara sürüklenir insanlar. Bu ruh haliyle bunalıma girip intihara kadar giden davranış bozuklukları gösterenlere de rastlarız.

Sevdiği kişiyi gözünde ilahlaştırdığını anlatan şarkı sözleri de vardır. Çarpık bir sevgi anlayışına sahip bazı insanlar, bu süslü sözlere aldanıp Allah’ı sever gibi severler karşılarındaki insanı. İnsanı şirke götüren bu büyük bir tehlikeyi farkedemezler bile. Sevgilerini yöneltmeleri gereken Allah’ı akıllarına bile getirmezken, O’nun yarattığı ölümlü kullarının peşinden koşarlar, tüm zamanlarını onlara adarlar ve onlar için ağlarlar.

Şarkı sözlerini şöyle bir düşünelim…Kadere isyan eden, cenneti haşa sürgün olarak gören, sevdiğinin saçının telini cennete tercih eden, Allah’a kendisine yaşattıkları için isyan eden şarkı sözlerini.. Belki yıllarca farkında olmadan dinlediğimiz, alkışladığımız ve hatta söylemekten zevk aldığımız şarkıların bizleri nasıl bir isyana ve şirke sürüklediğini düşünelim.

Elbette ki şarkı sözleri, bir insanın hayatına etki eden tek sebep değildir. İnsan hayatı boyunca, aklını, kişiliğini, düşüncelerini ve davranışlarını şekillendiren çok fazla olumlu ya da olumsuz telkinle karşılaşır. Şarkı sözleri bunlardan sadece bir tanesidir. Allah`tan korkan, vicdanının sesini dinleyerek ve Kuran ahlakını kendisine rehber edinen insan bu telkinlerden etkilenmez.
Hayatımızın her anında Allah’ın bizim için yarattığı kaderden razı olalım. Bizi isyana sürükleyecek her türlü şeytani telkine karşı uyanık olalım. Allahı çok sevelim ve hayatımızı yalnızca ona adayalım…

‘…Allah onlardan razı oldu, onlar da O`ndan razı olmuşlardır. İşte büyük `kurtuluş ve mutluluk` budur. ” ’ (Maide Suresi, 119)

Altuğ Öztürk

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Leave a reply

Name (required)

Website