Regaib Kandili ve Mantığı Üzerine

Gelenekler, dinleştirilmediği sürece ve Kuranla çelişmediği sürece, devam ettirilmesinde hiçbir sorun yoktur. Ancak, Regaib ve diğer Kandiller konusunda ciddi delili ve akli sorunlar vardır:

1- Filanca Arapça sözleri şu kadar sayıda okursan, şu kadar sevap diyerek, Allah’ın asla söylemediği bu davranışları Allah sevap verecek diye insanlar kandırılmaktadır. Allahın vermeyeceği sevapları, Allah adına sanki cennetten arsa kiralama mantığında insanlara sunulmaktadır. Bu Allaha iftiradır ve Allaha iftira atmak, ciddi bir konudur.

2- Allahın demediği bir şekilde, bazı günler diğer günlere üst tutularak, insanlar milli piyango mantığına alıştırılmaya çalışıyorlar. Genel dinde her alanda yapıldığı gibi,şunu yap şukadar yıllık günahların gider vs diyerek, insanların sorumlu yaşamalarının önüne engeller koyulmaktadır. İnsanlar sorgulayarak ve doğruyu araştırarak, uygulayarak gösterecekleri sorumluluğu, bu tür gecelerle adeta avutmaktadırlar. Bunda en büyük etken de, onlara böyle empoze edilmesidir.

3- Ne Peygamberin kutladığı, ne sahabenin yaptığı, ne de Kuranda herhangi bir şekilde yazan bugünü kutlama gibi bir şey söz konusu değilken, Peygambere övgü adı altında Peygamberin istemediği, anlamı bilinmeyen sözlerin tekrar edilmesi bir çelişkidir. Peygamber, Kuran okunsun anlaşılsın diye indi, ne kendi doğrum gününün kutlanması, ne de kendisine salavat çekilsin de şefaatler dilensin diye değil…

4- Peygamberin ana rahmine düştüğü gece denilerek, Peygamberin anne karnına düşmesini bile kutlar hale getirilmektedir. Oysa, ortada ciddi bir sorun vardır; Peygamberin anne karnına düşmesi demek, Amine ile Abdullah’ın ilişkiye girdikleri ve Aminenin hamile kaldığı gece demektir. Bir övgü gibi anlatılan, ana rahmine düşme olayı aslında bu demektir. Bunun da hiçbir elle tutulur ve anılmaya değer bir tarafı olmasa gerektir. Doğum günü bile, mübarek sayılamazken, bunu özel bir gece haline getirmenin ne akli ne dini hiçbir delili yoktur.

Ayrıca, bugünkü teknolojide bile, bir anne kendi çocuğunun hangi gece rahme düştüğü bilinemezken, 1400 yıl önceki Peygamberin ne annesi ne Peygamber ne de başkaları bunu bilemezdi. Yüzyıllar sonraki insanlar bunu nereden biliyorlardı acaba diye sormak gerekir.

 


About the Author
Author

petekx

Comments (4)
Leave a reply

Name (required)

Website