Alınması Gereken İbretler…

 

3, Al’i İmran-13:
Birbiriyle karşılaşan iki orduda sizin için bir âyet vardı. Onlardan biri Allah yolunda savaşıyordu, diğeri ise kâfirdi. Kâfirler, mü’minleri kendilerinin iki misli görüyorlardı. Allah dilediğine nusretiyle böyle kuvvet verir. Bunda da gören göz sahipleri için elbette bir ibret vardır.

 

Çoğu İngiliz, Avustralyalı ve Amerikan kaynakları Osmanlı’nın asker sayısını 500,000 olarak gösterir fakat bu sayı İtilaf Devletleri tarafından kendi başarısızlıklarını örtbas etmek için verilir. Liman von Sanders ve Türk kayıtlarına göre İtilaf Devletleri asker sayısı açısından Osmanlı İmparatorluğu’na karşı hep üstünlük sağlamıştır. Çanakkale’de Osmanlı İmparatorluğu’nun seferber edebildiği en yüksek asker sayısı Ekim 1915’te 310.000 er ve 5.500 subaya ulaşmıştır. (Kaynak bkz. yukarıda: Edward J. Erickson: Ordered to Die: A History of the Ottoman Army in the First World War; sayfalar 94-95)

Wikipedia veri sitesinden aldığım bu yazıda ve başka okuduğum yazılarda olsun yabancı kaynakların gözlemleri, tespitleri doğrultusunda belirtilen rakamlar hep iki katı civarlarındadır. İşin garibi ilimden yoksun bazı kişilerin, bunlar sırf başarısızlıklarını gizlemek için öyle söylüyorlar diyorlar düşünüyorlar ama ilim bilgileri olmadığı için karşıdaki insanı anlayamıyorlar, belki yazana sorsalar üzerine yemin bile ederdi sayıların. Fakat Allah dilediğini yapar, bilecekler.

Bu arada içimizi acıtan bir gerçek ingilizlerin uçak ile cephe ileri ve gerilerine, üçgen çivi (düşünce dik gelen) atarak donanımsız ordumuzu zehirli çivilere bastırmıştır (basan bacak kesilmiştir) bunu bilelim ve bundan habersiz yaşamayalım, bastığımız toprağın kıymetini bilelim, yardımlaşalım ki o günlere geri dönmeyelim. 1915 çok uzakta değil, içimizde.

 


About the Author
Author

TekGemidenGelenler

Comments (3)
Leave a reply

Name (required)

Website