Kur’an’ı Okuyup Anlamak İçin Daha Neyi Bekliyorsun?

İnsanlığa gönderilmiş son ilahi mesajdır Kur’an. Okunmak, anlaşılmak ve hayata yansıtılmak için gönderilmiştir. Ama yazık ki insanlığın hidayet rehberi bu ilahi mesajı anlamadan okuyan milyonlarca Müslüman var. Bununla birlikte anlamadan okuyanlardan daha fazla da hiç okumayan. Peki, insanlar Kur’an’ı okuyup anlamak için daha neyi bekliyorlar. Bizzat kendilerine vahyedilmesini mi?

Bir gün içinde sayısız tweet, mail, mesaj, gazete haberi okuyan, saatlerini internet başında ya da facebook başında geçiren insanlar nasıl olurda hesap günü sorumlu tutulacağımız ilahi kitabımızı okumadan yaşarlar? Bu kadar ucuz mudur insan hayatı boş ve amaçsız uğraşlar peşinde yok yere harcanacak kadar? Olası bir azap karşısında insanı bu denli umursamaz kılan nedir bir sormak gerekir. Allah’ın rızasına uygun yaşamamanın vereceği pişmanlık da cabası. Bir an önce kendimize gelip ilahi mesajdan istifade etmek için çaba harcamalıyız.

 

İşte bu, onunla uyarılsınlar, Allah’tan başka ilah olmadığını bilsinler, aklı ve gönlü işleyenler de ibret alsınlar diye, insanlara yöneltilmiş bir tebliğdir.
(İbrahim Suresi Ayet 52)

 

Geçici dünya nimetleri için anlamsız yarışlarda vaktimizi, varlığımızı yitirirken; müsabakanın ahirete dönük kısmında hangi kategoride olduğumuz, ancak su ayeti okuyup anladığımızda sorgulanabilir:

 

Ve oluşta önde gidenler, yarışta önde gidenler… İşte onlardır yaklaştırılanlar. Nimetlerle dolu bahçelerdedirler.
(Vakıa Suresi Ayet 10-12)


About the Author
Author

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website