AMAN ETLER DOMUZ OLMASIN

Geçenlerde restoranda yemek yiyoruz, arka masadan hafif alkollü biri elinde içki kadehi ile garsona şöyle diyordu; -aman salamlar domuz eti olmasın… ! Allah`ın yasakladıklarından birine sımsıkı sarılırken diğerini şiddetle istemiyor. Sanki fıkra gibi değil mi? Ama gerçek. Hatta şöyle dersek daha iyi, Türk toplumunun gerçeği. Toplum olarak her türlü pisliği yaparız, hırsızlık, fuhuş, kumar, içki, dolandırıcılık herşey mübah, bir tek domuz eti hariç. Başka dinden olup da, biz Türklerin dine bakış açısını inceleyen biri şöyle düşünür; Allah`ın yasakladığı tek şey domuz eti herhalde.

Tamam Kuran`da birkaç yerde örneğin Bakara 173 te “Allah size leşi, kanı, domuz etini, Allah`tan başkası adına kesileni haram kılmıştır… “der. Domuz eti sonuç olarak bize haramdır. Benim anlayamadığım, toplumumuz domuz etine karşı gösterdiği hassasiyeti, Allah`ın diğer bütün yasaklarına niye göstermiyor. Acaba zaten domuz eti ülkemizde çok az diye mi, ya da büyüklerinden öyle gördü diye mi. Biz gerçekten, bu kadar iki yüzlü ve kendini çok uyanık zanneden bir toplum muyuz acaba diye insan kendi kendine soruyor, siz ne dersiniz?

Yazar : BURAK SAĞLAM

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (4)
 • Avatar

  G. Feb 29 2012 - 11:22 Reply

  Haklısınız ekmeği fırından almayı akıl eden biz, dini kaynağından öğrenmeyi akıl edemeyebiliyoruz, ortak koşanların sözlerinin tebessümüne kapılıp ortak koşanlara destek çıkıyoruz farkında olmadan.Hepimiz bu hataların içinden çıktık, Allah bize öğretti çok şükür.
  Allah onları yaptıklarıyla kuşattı, kuşatıyor, kuşatacaktır. Tanrımız Yücedir.

  Allah’tan başkası adına kesilmiş kurban deniyor fakat hangimiz et alırken bu hayvan Allah için mi kesiliyor diye soruyoruz? Büyük-küçük marketlerden sosis vesaire etler alırken hangimiz sorguluyoruz karışık mı temiz mi diye(atlan bölgelerin karıştırılması) sorguluyoruz. Bende sorgulasak daha akılcı davranmış oluruz. Temiz olanı yiyin diyor Rabbimiz ancak biz aldığımız her şeyi temiz zannediyoruz bazen.

 • Avatar

  kuran müslümanı Nov 2 2014 - 18:04 Reply

  Bunu sebebi belkide içki kumar ve fuhuş gibi rezilliklerde çok büyük rant dönmesi ve küresel güçlerin topluma bu sebeple bunları sokmak için özel çaba göstermesi olabilir.

 • Avatar

  Göktuğ Dec 1 2014 - 01:44 Reply

  domuz eti günahlar içinde kaçınılması en kolayıdır da o yüzden ayrıca adam içki içmiş diye hemen dini umursamayan ya da az dindar olmaz her müslümanın günahı vardır belki de bir günaha girdim bir diğerine de girmeyeyim demiştir masada dedikodu yaparken domuz eti olmasın demekle ne farkı var ki hatta gıybet daha büyük bir günahtır.şunu anlamıyorum gıybet,şans oyunları,zina halk arasında ayıplanmazken içki içenin direk cehenneme gönderilmesi de ayrı bir mesele

 • Avatar

  kovulan adam Jan 10 2017 - 16:52 Reply

  Rabbimiz, içki içene verilen bir ceza öngörmemiş, zararları faydasından çok diyerek, uzak durun, diye tavsiye etmiştir, Hatta sarhoşken namaza yaklaşmayın, diye tavsiyede bulunuyor..
  Rabbimizin ceza ile hüküm verdiği yasakları insanlarımızın umurunda değil, tıka basa yerler,
  Çalmayacaksın, yalan söylemeyeceksin, iftira atmayacaksın, zina yapmayacaksın, faiz yemeyeceksin, zulmetmeyeceksin, Allah adına kandırmayacaksın, şirk koşmayacaksın, hak yemeyeceksin, arkadan çekiştirmeyeceksin, dedikodu yapmayacaksın.
  Cezası olmayan içkiden köşe bucak kaçanlar,
  cezası olan bu HARAMLARI umursamazlar, TIKA BASA YERLER….

Leave a reply

Name (required)

Website