EHLİSÜNNET KÖŞEYE SIKIŞIRSA

Ehlisünnet inanışa göre, dinin kaynakları; hadisler, içtihatlar, mezhep imamları, Kuran, gelenek-göreneklerdir. Allah`ın bize emretmediği, yasaklamadığı şeyleri Kuran dışındaki bütün kaynaklarda görebilirsiniz. H. z Muhammed`e indirilen din Allah`ın söyledikleriyle, insanların dediklerinin biraraya getirilmesiyle çorbaya dönüştürülmüştür. Sadece Kuran`ı -Kerim`i dinin kaynağı olarak ele almazsanız olacağı budur. Şimdi son zamanlarda ehlisünnet Kuran`ın dışındakilerin saçma sapan şeyler olduklarını yeni yeni idrak etmeye başladı. Bu sefer de herhangi saçma şeyle ilgili bunlar hadis değil diyorlar. Örneğin hanefi mezhebinin kurucularından Ebu Yusuf`dan aktarılarak gelen hadise göre kabak sevmeyenin kellesi uçurulur. Müslim ve Buhari`deki hadise göre, Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir. Dünya balığın üstündedir, balık başını sallayınca depremler olur.


Bu tip saçma sapan izahların olduğu kitaplar piyasadan kaldırılmaktadır, yine de içinde incilerin dolu olduğu bu kitapları sahaflardan bulabilirsiniz. Artık ehlisünnet öyle bir hal almıştır ki konulara Kuran`dan yanıt vermektedir. Ne diyelim, belki şimdiye kadar yaptıkları hataların farkına varmışlardır. Kuran`ın dinin tek kaynağı olduğunu kavramaya başlamışlardır.

Yazar : CAN BEYLİK

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
  • Avatar

    Gökhan Apr 27 2012 - 13:34 Reply

    Peygamberin ayrı sünneti(yasası) vardır, bu Kuranı tamamlar, ibadetleri uygulamamızı sağlar (!) diyen Atatürkçü, Milliyetçi imamlar etrafı sarmış ve cebren ve hile ile ortalalığı kuşatmış ceplerinide bolca doldurmuşlardır. Camileri kilitleyip, mesayisinden kaytarıp zevk-i sefa sürmüşlerdir çok şükür Allah ne güzel mevki veriyor değil mi? Ahireti de var ahiretide..

Leave a reply

Name (required)

Website