Orucumu Bozdum 61 Gün Tuttum!

Bu sene tuttuğum oruçta, bir gün çok zorda kaldığım için orucumu bozmuştum. Büyüklerime sordum. Onlardan aldığım cevapla 61 gün oruç tuttum. Onlar dediklerim de ailemde herkesin dini konularda danıştığı bir büyüğüm, din öğretmenim ve birkaç kişi (yaşları geçkin, camiye giden). Onlara bunu nerden çıkardıklarını sorduğumda, hadislerden ve mezhep izahlarından olduklarını söylediler. Ramazan ayı bittikten ve ben oruçlarımı tuttuktan sonra bir arkadaşımın da tavsiyesiyle Kuran meali okumaya başladım. Bugüne kadar niye ben bana gelen bu Kitabı okumadım diye, kendime kızdım ve çok utandım. Aslında herşeyi nasıl yanlış yaptığımı, dini nasıl yanlış yerlerden öğrendiğimi anladım. O arkadaşıma ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah`ıma şükürler olsun Kuran`ı okuyorum ve bundan evvelki hayatımın dini açıdan ne kadar yanlış olduğunu anladım. Bu arada oruçla ilgilide Kuran`da araştırma yaptım.

Bakara
184 “Sayılı günlerdir. Sizden kim hasta olur veya yolculuk halinde bulunursa tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutar. Oruca zorlukla dayananın üzerine düşen, fidye olarak bir yoksulu doyurmaktır.. “

der.

Sonuç olarak orucu bozanın 61 gün oruç tutması gerektiği Kuran`da geçmiyor. Bunlar uydurma hadislerin ve mezheplerin izahıdır. Bazı ayetlerde ise 2 ay kefaret olarak oruç tutulması var ama bunlar örneğin yalnışlıkla birini öldürmede (Nisa 92), hanımlarını annesi gibi gördüğünü söyleyenlere (Mücadele 4), ayrıca yeminlerini bozanlara (Maide 89) ve hacda avlanma yasağına uymayana (Maide 95) vardır. Allah orucu bozmayla ilgili ise 61 günlük bir cezanın olduğunu söylemiyor. Allah böyle bir ceza olsaydı Kuran`da söylerdi.

Arkadaşlar dinimizi büyüklerimizden, din hocalarından, şıhlardan, şeyhlerden değil Kuran`dan öğrenelim.

Yazar : UĞUR BARTINLI

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (11)
 • Avatar

  ali Jul 28 2012 - 08:50 Reply

  ya kardeşim iyi de şimdi ben orucumu zorda kaldıgım için bozsam 91 tutuyumuu tutmayımmı

 • Avatar

  elvis52 Sep 1 2012 - 14:48 Reply

  61 gün diye bir şey yok. tutamadığın her gün için, 1 gün. aslında, niyet edip, tutup, sonra bozmak zorunda kalırsan, o orucun kabul olabileceğine dair bir şey okudum gibi hatırlıyorum Kur’an’da. ama bu son söylediğimden tam emin değilim. yeniden araştırmak lazım.

 • Avatar

  onur Sep 8 2012 - 23:06 Reply

  elvis52: oruca niyet etmek diye bir kavram Kuranda bulunmamaktadir..O sebeple niyet edelim etmeyelim ayet acikca tutamadigin gun kadar tut demekte. Sevgiler.

 • Avatar

  karkurdu Oct 13 2012 - 17:33 Reply

  Arkadaşlar Kurana dönmeli onu okumalı ama hüküm çıkarmak uzmanlık gerektiren birşey. O yüzden süleymaniye vakfının Kurandan çıkardığı sonuçları uygun buluyorum sorunuzun cevabını aşagıda bulabilirsiniz.

  http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/ramazanda-kasten-orucu-bozmanin-cezasi-61-gun-mudur.html

  • Avatar

   ziyaretci Jun 27 2013 - 12:38 Reply

   Kur’an’da olmayan, kadınların adet halinde namaz kılamayacağı görüşünü ya da baş örtüsünün farz olduğu görüşünü savunurlarken o vakıfa Kur’an’dan doğru sonuç çıkarıyor denilemez. Ya da daha niceleri. Çünkü onlar hadisleri de işin içine katıyorlar ve onları dinin zorunlu hükmü diye söylüyorlar. Dikkatli olmak gerek.

 • Avatar

  yasemin Jun 5 2013 - 11:37 Reply

  Bende bu 61 keffaret orucunun madurlarindan biriyim.Ilmihal bilgisiyle islami yasarsaniz olacagi budur.Bende arastirmalarim sonucu kuranda kasten oruc bozan icin böyle bir ceza verilmedigine kanaat getirdim.Artik din adina olan inanclarimi her konuda tekrar gözden geciriyorum ve kuranin emrine uymaya calisiyorum.

 • Avatar

  Sahin Kaya Jul 19 2013 - 13:18 Reply

  slm ben orucumu bilerek bozdum cünkü kendimi tutamayacağım için sonrasındada kötü bir günah işledim mastürbasyon yaptım lütfen kendimden utanıyorum zelil bir haldeyim
  şeytandandaha aşşağıda bir varlık canavar gibi hissediyorum lütfen cevap bekliyorum

 • Avatar

  Ahmet Aug 6 2013 - 21:05 Reply

  Allah razı olsun kardeşim, 61 gün nasıl tutacağım diye düşünüyordum okullar da yaklaşıyor.

 • Avatar

  ilayda Jun 30 2014 - 06:15 Reply

  iyi yazılar

 • Avatar

  Ayşe Jul 1 2014 - 21:35 Reply

  allah razı olsun.
  lütfen kuralları ne yapmamız gerekiyor.kitabımızdan öğrenelim.makam,mevki,para karşılığı televizyonlarda uydurulan dini anlatan haca kılıklı papazların dediklerine aldanmayın.bu

Leave a reply

Name (required)

Website