Peygamber efendilerimizin Ahirette bize Şefaatleri

Sevgili Din kardeslerim, bir zamandir Ailemle, Dostlarimla büyük bir “Savas” icindeyim.

Nihayet bende anladimki Kuran bizim tek Rehberimiz olduğunu, daha önce pek oralı degildim.
Ve Kurani okudukca, cogu Ayetleri ezberledikce Farzlarimi Allahin bize Emilerini yeri getirdikce daha da dinimi kitabimi Allahimi sevmeye basladim.
Ve gelelim simdi Sünnetlere.
Ailem le ben artik uzun uzun sohbetlere girmeye basladim, onlara Kuranimizi bizim dilde okumalarini tavsiye ediyorum, ama onlar inatlasip arapca okumalarini tercih ediyorlar.
Islamin dili Arapca oldugu icin.
#Benim o kadar cok okumuslugum yok din konulari babam bu ara Haci dir hafta da birkere hatim eder okudugu zaman da cok güzel okur tabii, ama yinede 4 rekat faz namazini kildigi zaman arkasindan 4 sünnet 2 de son sünnet kilar, babam ve tüm akrabalarim dahil. eee neden Allaha 4 rekatta Peygamber efendimize 6 rekat kiliniyor???? Cevapta sudur benim sevgili Teyzemden: Ahirette Peygamber efendimiz bize Sefat edicek bizi Azaptan koruyacak cezalandirdimiz an bizim önümüze gecicek.
Allah razi olsun, ne kadar güzel bir düsünce.
Ama ben zaten kurandakileri yerine getirsem namazimi vaktinde kilsam oruc borcumu ödesem zekat versem iyilik yapsam hayir dua alsam vs zaten o zaman bana bir ceza ( Insallah) dokunmazki.
Ve bu 50 vakit namaz pazarlama olayi da beni biraz sok etti.
Nasil olurda Müslümanlar Allahi bu kadar Gaddar saniyorlar ki bize bu kadar eziyet ettirse.
Allah la sanki millet dalga geciyor gibi ( hasaa)
Bazen o kadar saskin kaliyorumki bu durumda ne dicemi bilemiyorum üzülüyorum ve bu tartismalara girdigim zaman inanin korkuyorum yanlislikla birsey degip de bosuna günaha gircem.
Allah yardimcimiz olsun

Yazar : FIliz Avci

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (2)
 • Avatar

  nazan Jan 30 2012 - 22:01 Reply

  bende bu tür tartışmalar çok kqtılıyorum arkadaşım.inan insanlara bir türlü anlatamıyorum doğruları beni dinden çıkmakla korkutuyolar.gülüp geçiyorum.kimsa hz.muhammedinde bizler gibi bir insan olduğunu kabul etmek istemiyor.allah onlara yardım etsin biz ettiği gibi ne diyelim…

 • Avatar

  G. Feb 1 2012 - 13:45 Reply

  Yazınız için teşekkürler. Evet bu konuda bende düşündüm.
  Aileme de bu konuda bilgi vereceğim çünkü zamanında bende bu yüzden namazımı bırakmıştım geçmişte çünkü sunnet, farz gibi şeyler karışık geliyordu üstüne şu namazda şu okunur gibi kesin konuşulduğu için dinden uzaklaşmıştım.

  Annem Arapça okurdu Cumaları fakat çok şükür ki bir komşumuzun bize hediye olarak verdiği Türkçe anlamlı Kur’an-ı Kerim Allah’ın izni ile çok faydalı oldu bize.

  Fakat namazı dosdoğru kılmak adına daha çok namaz kılıyorum ben. Herkes içinden geldiği sayı kadar kılabilir yani bir rekat namaz savaşta kabul olabilir , siz günlük hayatta dört, sekiz, on neyse kılamıyorsanız demek ki çok meşgulsünüz diye düşünüyorum. Kim ne kılarsa da kılmazsa da Allah’ı malup edemez ya da Allah’a bir nimet veremez. Ancak Allah yaptığımız iyilikler ve şükrümüzün karşılığı olarak bizi rızıklandırır.

  Şöyle ki ben namaz öncesi niyette şu rekat Allah rızası için diyorum sünnet dedeni ve farzı deneni demiyorum çünkü Allah ne için ve kim için namaz kıldığımı biliyor sadece kendisi için. O yüzden rekat’ı kafama takmıyorum dosdoğru olmak adına sabredip rekat sayısına uyum sağlıyorum, fazladan kılıyorum ve çevremdekileri de tesbih ile sadaka olmaz Kur’an-ı Kerim’e dönünüz konusunda uyarmayı düşünüyorum.

  Namaz öncesi niyet sözü söylemek bile gerekmez aslında ama ben daha dosdoğru daha titiz bir namaz olması için söylüyorum benim düşüncem bu yönde, bazen unutuyorum ama Allah bağışlayandır çok şükür ben dosdoğru yapmaya çalışıyorum. Elimden geldiğince düşünürüm.

  Sadece onun Allah için kılıyorum ve böyle bir sorun olmuyor eğer ki kılamayacak durumda isem kılamıyorum sonra aynı şekilde namazı mümkün olduğunca yerinde kılabiliyorum çok şükür. Toplumda herkes Allah’a ibadet ediyor, Allah’ın istediği kişiler dışında bize ahirette kimse şefaat edemez (düşünemez o kişi bunu).

  Bu yüzden toplumda ek namazdan destek alıp Kur’an-ı Kerim’den uzaklaşanlar oluyor, tesbih çekip sadaka gibidir diyenler oluyor bunların hiçbirisi kesin sözler değildir ve buna inanarak insanlar dünya mallarını korumak için bol bol tesbih çekiyorlar ise Allah’ın bize verdiği zamanı kullandıkları içindir düşüncesindeyim.

  İşte etrafımız böyle düşünceler çeviriliyken bizimse sabretmemiz ve hayırlısıyla insanları Kur’an-ı Kerim’in hükmünden şaşmamayı önermemiz bizler içinde büyük bir sınavdır. Kişi iyiye meyil edebilir kimse kimsenin düşündüğü gibi düşünemeyebilir ancak Kur’an-ı Kerim’den kaçan rantçılar tek sözde buluşmuş gibidirler. Sabır :) .

Leave a reply

Name (required)

Website