SERVET SEVGİSİ

İnsanların çoğunun en önemli derdi mal, mülk edinmek, edindiği bu servetle de etrafına hava atmaktır. Bu servetin asıl sahibinin Allah olduğunu unutur. Bütün bunları kendine lütfeden, bağışlayan Allah`ı unutur, şımarıp durur insan. Oturduğu evinde, bindiği arabasında, saydığı parasında, Allah`ı anmayı unutur. Tek derdi bunları nasıl koruyacağı ve etrafına nasıl hava atacağıdır. Şükretme diye bir kelime sanki hafızasında yoktur. Yaratıcısına muhtaç olmadığını zanneder, oysa o asıl zavallı durumdadır. Kuran`da, insanın servetiyle ilgili olarak H.z.Süleyman`da örneklerden biri olarak gösterilmiştir ki O kimseye nasip olmayan nimetlere sahiptir.

Sad Suresi 32de”Süleyman dedi; servet sevgisini Rabbimi anmak için benimsedim…”der.
İşte gerçek bir müminin söylemesi gerekenler de bunlar. Allah`ın verdiği her nimette O`na şükretmeliyiz, O`nun nimetlerinde Allahımız’ı anmalıyız.

Yazar : FİLİZ ENDER

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
  • Avatar

    TekGemidenGelenler Apr 9 2012 - 14:42 Reply

    Süleyman Peygamber Mal/At sevgisini Rabbimi anmama vesile/aracı olduğundan dolayı seviyorum demiştir. Bunu at üzerinde söylemiştir ve o anki Allah’a sahip olduğu imkan için şükretmiştir.

    Bizim açımızdan düşünecek olursak aracımızda giderken aracımı seviyorum çünkü ekmek paramızı kazanmamıza ve şükretmemize yarıyor dememiz gibi düşünülebiliriz. Bu dünya malını biriktirip “zaten zekatı vermiyorum ama böylece daha çok malım oluyor Allah’ı anıyorum bol bol ne güzel tespih çekmek” demek gibi birşey olabilir bu zekat vermekten kaçmak, az vermek ya da beğenilmeyenleri vermek için bir teşvik olarak düşünülemez.

    Zaten aracı ile hava atmayı, para ile gösteriş yapmayı düşünen bir insana bunu nasıl anlatırız ki o hep dertlidir çünkü ölecektir ve muhakkak kendisinden üstün birisi olacaktır ne kadar çabalarsa çabalasın bu döngü içerisinde hayattan haz almaya bakar durur ve bir koordinata gömülür..

Leave a reply

Name (required)

Website