Aslında “Orta Yol ” Ne Demek?

Halk arasında dinle ilgili söylemlerin ve kavramların karıştırıldığına çoğu zaman şahit olmuşuzdur. İşte bunlardan biride orta yol kavramıdır. Dinin temeli kulaktan dolma bilgiler ve dedikodu olunca üstünede insanlar onu kendi işlerine gelen şekilde uygulamaya kalkınca bu gibi saçmalıklar ortaya çıkar. Orta yol ve orta yoldan gitmek kavramlarıda halk içinde bu tarz bir sapmaya uğramıştır. Çoğu insanın ortak görüşü; orta yolun biraz ondan biraz bundan olduğu şeklindedir. Bu tip insanlar için tamam ahiret vardır ama bunun yanısıra dünyada vardır ve öbür dünya olduğu kadar bu dünya içinde yaşamalı, bu dünyanın nimetlerinden haramda olsa yararlanılmalıdır. Gerektiğinde sarhoşda olunmalı, zevk için zina yapılmalı yine zevk için çeşitli haramlara girilebilmeli ama bunun yanısırada arasırada da olsa öbür dünya için birşeyler yapılmalı, dua edilmeli, bazen oruç tutulmalı, bayram namazları hatta hava iyiyse ve o ara işte yoksa cuma namazlarınada gidilmeli, eldeki bozuk paralar dilenciye zekat diye verilmeli. Asıl dünyevi hayata göre yaşanmalı ama bunun yanısıra her ihtimale karşıda din ucundan ucuna tutulmalı. İşte günümüzde çoğu insan orta yolda olmayı böyle tanımlar. Kulluk vazifelerini yerine getiren ve hayatını dinine göre programlayan insanlar onlar için uçtur ve orta yolda değillerdir. Oysa Allah Kuran`da orta yol kavramı ile ilgili olarak çeşitli ayetler indirilmiştir. Bunlardan biri şöyledir; “İşte böyle !Biz sizi, insanlar üstüne tanık olasınız, elçide sizin üzerinize tanık olsun diye, orta yolu izleyen bir ümmet yaptık… ” (Bakara 143)

Allah`ın Kuran`da birkaç yerde bahsettiği orta yol; müminlerin yoludur, doğruların yoludur, Allah`ın indirdiğinin olduğu yoldur, herşeyin Allah rızasını kazanmak için yapıldığı bir yoldur yoksa yarı oradan yarı buradan gidilen bir yol değildir.

Yazar : Aslıhan Demir

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
  • Avatar

    kral Feb 20 2012 - 03:12 Reply

    orta yol ile ilgili yukarıda bâzı eksikler var,gerçek mümin tamamen orta yoldadır,siyasi anlamda da kesinlikle sağcı ya da solcu olamaz,orta yol biraz ondan biraz bundan demek değildir,çünkü hem sağı hem de solu kuşatır zâten,bunu yapmasına gerek kalmaz.Ortada olan dinen yasaklanan hiç bir şeyi yapmamaya özen gösterir,ve namazını herkesten daha doğru kılar,bir solcu gibi paylaşır ve yardımcı olur, bir sağcı gibi de ülkesini kalkındırır geliştirir,tabi ki orta yol’da olan da insandır,doğal olarak günaha girecektir,yukarıda yazan gerektiğinde sarhoş olunmalı der(orta yolda için)ifadesi doğru değil,ortada olan yanlışa teşvik etmez,çünkü özü ve hakikati herkesten daha iyi bilir

Leave a reply

Name (required)

Website