KUR`AN KAÇ AYETTİR?

KUR`AN KAÇ AYETTİR?

24. 04. 2011

Kur`an 6236 Ayetten oluşur. Oturdum hesapladım, isteyende eline bir hesap makinesi alarak bunu yapabilir.

6666 ayet diyenlerinde kendilerine göre açıklamaları vardır. Ama elimizde Kur`an varken bu konuyuda başkalarının sözlerine göre kabul etmemiz doğru olmasa gerek.

Burada karşımıza çıkan bir soruyu kendimize sormamız gerekiyor. Sure başlarındaki Besmeleler Ayet midir? Ayet değil midir?Bana göre Ayet değildir. Kur`anı eline alıp inceleyen her insan her hangi bir etki altında kalmadan inceleme yaparsa bu kanıya varacaktır. Bakın birlikte inceleyelim, Kur`anın kapağını açtığımız zaman karşımıza ilk olarak çıkan Sure Fatiha Suresidir ve 7 Ayettir. Birinci Ayeti Besmeledir. Karşımıza çıkan ikinci Sure Bakara Suresidir incelediğimiz zaman başında Besmele yazılıdır ama Surenin birinci Ayeti Elif, Lam, Mim Ayeti ile başlar.

Kur`anın Kitap halinde inmediğini ve Kitap haline sonradan getirildiğini biliyoruz. Kanımca Kur`an Ayetlerini Kitap Haline getiren inananlar Allahın Ayetlerine saygı ve sevgilerinden dolayı Sure başlarına Besmele eklemeyi uygun görmüşlerdir. Ama onlar bile bu Besmeleleri Sure Ayetlerine eklememişlerdir.

Benim 6236 Ayet olarak verdiğim rakam Kur`anda Sure başlarında olan 112 besmeleyi kapsamamaktadır. Niçin 112 denecek olursa; Fatiha Suresinin Birinci Ayeti olan Besmele Fatiha Suresinin bir Ayetidir. Tevbe Suresi ise Besmele ile başlamaz. Kur`anda ki 114 Sureden Fatiha ve Tevbe Surelerinin bu durumu göz önüne alınınca geriye kalan 112 Surenin başındaki Besmeleleri Ayet sayısına eklesek bile 6348 eder ki bununla bile 6666 sayısına ulaşmak mümkün değildir.

Uzun Ayetleri bir kaç Ayet kabul ederek bu rakamı elde etmeye çalışmak ise Kur`anda ki emir ve yasaklara ekleme yapmaktan çekinmeyen güruhun bir işi olsa gerek diye düşünüyorum. Ayrıca 6666 sayısı üzerinde biraz araştırma yapan her akıl sahibi kimsenin bu sayının şeytanın sembollerinden olduğunu görmeside mümkün olacaktır.

Nahl Suresi 98. Kur`an okuyacağın zaman kovulmuş şeytandan Allaha sığın.

Nahl Suresinin 98. Ayetetide hiç bir yoruma gerek bırakmadan Kur`an okurken ne yapmamız gerektiğini bize bildirmektedir.

Kur`an olarak elimizde bulunan Kitap 114 Sure 6236 Ayet olarak Vahyedilmiştir. Bunun dışında Kitapta yazılı olanlar( Sure başlarındaki Ayet sayısı ve nerede indiği, fihrist, hatim duası ve harekeler) Vahyin dışında okuyanları bilgilendirmek yada yönlendirmek amaçlı eklenmiştir, Vahiyle ilişkileri yoktur

Yazar : Birol Çetin

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (3)
 • Avatar

  Fikret Cem Dec 16 2013 - 14:45 Reply

  İyi çalışmalar,

  Yazınızı okudum, çoğumuzun aklında 6666 olarak kalan ayet sayısının düzeltilmesi önemli bir konu. Ancak dediğiniz gibi, sizin düşüncenize göre 112 ayetin başındaki besmeleler ayet değildir, insanlar saygıdan dolayı koymuştur. Peki bu saygıdan konulan besmele, Tevbe suresine de konmalı değil midir? Okuduğum kadarıyla ve genel kanı itibariyle Tevbe suresinin içerdiği mesajdan dolayı bu sure besmelesiz başlamaktadır. Ancak insanların, “bütün ayetlerin başına saygımızdan besmele koyalım ama şu sureye koymayalım çünkü bu sure ‘ültimatom’ içeriyor” gibi bir düşünceyle hareket etmesi ne kadar doğru olup, Kur’an ile örtüşebilir?

 • Avatar

  yakup May 7 2014 - 15:14 Reply

  bu benim ödevim için çok güzel bir sitte

 • Avatar

  kafamda delii sorular May 8 2018 - 18:08 Reply

  valla kafam çok kaarıştıııı hiç anlamyorum biri diyo 6666 biri diyo 6236 biri diyo 6115

Leave a reply

Name (required)

Website