YARATICI ne DİYOR? BİZ ne YAPIYORUZ ?

Kuranı-ı okuyan ve anlıyan insanın, yaşanan dünyaya bakınca hayretler içinde kalması gerekmezmi ? Yaratıcı ne diyor? insan ne yapıyor ? peki neden ? sıralayalım aklımıza takılanları:


Yaratıcı ne diyor:
1. Hamr: (akli melekeleri örten ) maddeleri kullanmıyacaksınız demiş.
Buna rakı, şarap, esrar, eroin, kokain, her türlü uyuşturucu haplarda dahildir ve içki türlerinin her çeşidi.

insan ne yapıyor:
Birbirlerini önce sıgara ile sonra -(ya bira gazoz gibidir) diyerek onun zararlı olmadığına inandırılıp sonra alkole ve diğerlerine geçiş sağlanıyor.
Tütünün yaratıcısıda Allah değilmidir ? ve haşhaş, anoson ve diğerlerinin
Milyonlarca milyarlarca insan sıgara ve verdiği zararlardan dolayı hastalıklara ve ölüme sebeb oluyor. alkol yüzünden binlerce trafik kazası aile içi şiddet ve ölümler. karaciğer kanseri ve akciğer kanseri. Hayatını yaşayacağı bir kısım ömrünü harcayıp gidiyor. uyuşturucuların verdiği zarar bu kadar önlemlere ve yasaklara karşın yadsınamaz.

2. Kumar: onmilyonlarca ailenin yıkılması ve sefaleti söz konusuyken
hep bir dahaki sefere kazanırım umuduyla harcanan seneler ömürler ve bedbahtlıklar.

3. Fuhuş ve zina yasaklanmış
Şöyle Avrupa ülkelerine, Amerikaya yada İngiltereye bakmadan önce Türkiyeye bakalımmı ? Sadece 5 büyük şehrimize bile baksak olayın boyutunun özellikle ekonomik krizlerde ne kadar arttığını göreceğiz. İnsan haysiyet ve onurunun ucuz paralar karşılığında yerlerde süründüğünü görmemek için insanın kör olması gerekmezmi ? Ya çocuklara uygulanan cinsel suçlar ?

4. Öldürmeyeceksin yoksa ebedi cehennemdir yerin demiş Yaratıcı.
Yılda kaç cinayet oluyor dünyada, Türkiyede? Ya ailesini kardeşini sırf para yada miras için katledenler ? Borca girip ben ölürsem geride çocuklarım rezil olmasın diye karısını ve çocuğunu öldürenlerin haberlerini okumazmıyız sık sık.
Para sevdasıyla daha geçen sene 46 kişiyi gözünü kırpmadan öldüren insanların haberini okumadıkmı?

5. Akraba evliliğini yasaklamamışmı ?
Onbinlerce aile akraba evliliği değilmi Türkiyede ? Onbinlerce çocuğun acı çekmesi sakat doğmasıdamı yüreğinizi yaralamıyor ? Adam ve kadın akraba evliliği ve 3 çocuğuda sakat doğmuş ve dördüncüyü doğuran zihniyete neden devlet el koymaz ? En az devlet ve Diyanette suçlu değilmidir Bu olayların gerçekleşmesinde ? Bizde susarak bu olaylara suç ortaklığı yapmıyormuyuz *

Yukarıda tütün, anoson ve haşhaş ve diğerlerininde yaratıcısı Allahdır yazdığımda biri çıkıp neden bunları yaratmış o zaman yaratmasaydı diyebilir !!
Allahın sadece ibadetinizemi baktığını sannediyorsunuz?

1. Aklınızı çalıştırın ve düşünün diye defalarca uyarmamışmı Kuranda ?
2. Bu zararlı madde ve olaylardan sıyrılmanın tek çözümü İRADEnin kullanılması değilmidir ?
3. Vijdanlarınıza ve çevre ile akraba ve yabancı insanlara karşı vijdanınızın sesini dinlemiyormu sanıyorsunuz? O size şah damarınızdan yakınım derken Kuranda yalanmı söylüyor ?
4. Sabrınızı kaç kere sınadığınızın hiç farkına vardınızmı ?
Öfkenize sahip olabiliyormusunuz ?
Bunları nedenmi yazdım ve daha fazlasıda var..
SADECE DÜŞÜNELİM… … DÜŞÜNELİM…. DÜŞÜNELİM… … … ….

Yazar : metin durali

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
 • Avatar

  Gökhan Apr 7 2012 - 08:59 Reply

  Zaten hamr aklı örten, gizleyen, mayalayan(farklılaştıran) olarak genel bir anlamda söylenmiş bir şey bu konunun üzerinde durulması gerekir bunlar oyalayıcı sadece namazdan değil aklımızdan Allah’ın çıkmasına sebep olan her türlü hobiler,maddeler olabilir tümüyle çok kapsamlı bir anlatım olduğundan dolayı kimisine göre içki, kimisine göre şans oyunlar, fal aslında tümünü ve aklımıza gelmeyen benzerlerini kapsayan bir sözdür.

  Ancak malesef gençlerin ilaçları şeker niyetine tükettiği ülkemizde bu düşünülemiyor sigara içmiyorum nargile içiyorum diyor, uyuşturucu içmiyorum tiner çekiyorum diyor bu mantık yani aslında bir çok şey insana verdiği haz/mutluluktan dolayı aklı örter şükretmeyi de unutturabilir, aşırı muhabbette aklı örter (çeşitli imalar, gıybet vs.) dolayısı ile şeytana açık kapı bırakmış, Allah’ın zikrini Kuranın verdiği öğüdü terk etmiş oluruz. Böyle durumlarda iki kişi de Allah’ın öğütlerini aklından çıkarmış olur ve bunu yapmayı durdurmalı, tövbe etmeli ve bu davranışları tekrar etmemesi gerekir.

  Aklımıza Allah var iken kitabın hükmü var iken yasak olana yönelemeyiz (Allah’ın hükmünü tanıyor isek.) O yüzden çok anmalıyız, ahireti ve gözlemci melekleri aklımızdan çıkarmamalıyız.

  Ben çok farklı bir ortamda yetişmeme rağmen çok şükür ki doğru yolu görebilenlerdenim.Hiç bir şey insana yönelmiş olduğu kadar tatlı gelmemeli.. Asıl olan kafa dağıtmak, stres atmak, eğlenmek bahanelerinin ardında oyalanmak değil hakikat uğruna çabalamak, hakikat için dinlenmek ve tekrar çalışmak demek böyle yaparak hem işlerimiz daha da yolunda gidecektir çok şükür. İşte bunu yapabilirsek daha iyi amelde bulunmuş hiç şüphesiz ki Allah ve ahirete ulaşma günü için daha çok emek vererek dillendirdiğimiz inancımızı onaylamış oluruz ne kadar onaylarsak, amelde bulunursak o kadar inanmış oluruz her şey daha güzel olur…

Leave a reply

Name (required)

Website