Aklıma Allah’la, Peygamber’le ve Din’le ilgili kötü sözler ve görüntüler geliyor?

Aklıma Allah’la, Peygamber’le ve Din’le ilgili kötü sözler ve görüntüler geliyor?

Kuran Araştırmaları Grubu’na sürekli sorulan bir soru var:

SORU:

Aklıma Allah’la, Peygamber’le ve Din’le ilgili kötü sözler ve görüntüler geliyor. Bunları düşünmemeye çalıştıkça zihnimi daha çok meşgul ediyorlar. Bu durum özellikle namazda oluyor. Acaba bunların zihnime gelmesi dinen sakıncalı ya da günah mıdır?

Grup, bu soruyu mükemmel bir şekilde yanıtlamış. Allah razı olsun.

CEVAP:

Bu durumun birçok kişinin başına geldiğini bize yollanan maillerden anlıyoruz. Allah’la veya Peygamber’le ilgili, kendi isteği dışında aklına kötü düşünceler gelen birçok kişi, bu garip durumun sadece kendi başına geldiğini sanmaktadır. Öncelikle bu durumun birçok kişinin başına geldiğini bilinmesi lazım.

Sorunun kısa cevabı şudur: Bu sözlerin aklınıza gelmesinin bir günahı yoktur. Madem ki bu sözlerden veya görüntülerden rahatsızsınız, bunları kalbinizin tasdik etmediği belli. İstediğiniz dışında olan böylesi bir durumdan mesul olamazsınız.

Bu durum genelde fazlaca titiz-kuruntulu insanlarda olur. Psikolojideki obsesif-kompulsif duruma yakın olanlar, dini konularla ilgileniyorlarsa bu durumun gözükme ihtimali daha yüksektir. Din dışındaki obsesif-kompulsif durumlarda; kişinin sürekli ellerini yıkadığına, karoların çizgisine basmadan yürümeye çalıştığına, simetrik hareket yapmazsa rahat edememesine ve benzeri yüzlerce harekete rastlarsınız. Kişi zihne gelen düşünceleri bastırmak için (“ellerim iyi yıkanmadı” veya “çizgiye basma” gibi) davranış yaptıkça; zihnine düşünceler daha çok gelir. Genelde zararsız olan bu durum, bazen büyük sıkıntılara da yol açabilir. Kişiye “Sana 1.000.000 Dolar vereceğim, ama bir gün boyunca kırmızı kuyruklu dişi kurdu düşünme” derse kaç kişi bunu yapabilir? Zihne gelen düşüncelerden kaçmak için aşırı telaş ciddi gerginliğe sebep olabilir. Bu telaş, bu sorunun en önemli kaynağıdır.

Dinle ilgili konularda akla gelen abuk sabuk şeylere aldırmamak, istemsiz bu düşünce veya görüntülerin günah olmadığını bilmek ve panik yapmamak gerekmektedir. Burada en kötü olabilecek şey, kişinin şeytanın vesvesesine kanıp bu düşüncelerden kaçmak için namazı bırakması veya dini konulara ilgisini azaltmasıdır. Eğer bu yapılırsa şeytan hedefine ulaşır ve zihne gelen abuk sabuk düşüncelerin zararı ortaya çıkar. Kişi namazlarına devam ettiği, dini kanunlardan uzaklaşmadığı müddetçe bu düşünceler insanı günaha sokmuş olmaz.

Diğer soru ve cevaplar için: http://www.kurandakidin.net/sss/


About the Author
Author

aysu

Comments (7)
 • Avatar

  petekx Nov 16 2011 - 18:40 Reply

  Obsesif hastalığı, akla gelen soruların takıntıya dönüşmüş halidir… Sürekli akla gelen sorular ve düşünceler, obsesif hastalığına dönüşen olabildiği gibi, çoğunlukla bu durum bu ciddi hastalıktan ziyade, toplum tarafından akla gelen soruların cevaplanmak yerine bastırılmasından kaynaklanmaktadır.

  Namazda akla neden başka şeyler gelir? Çünkü, bilmediğimiz bir dilde, ezbere bir şeyler söylüyor ve bir yandan beynimize, “çok huşulu ol, tamam mı” diye çeşitli emirler vermekteyiz. Bu, kırmızı kuyruklu dişi kurt örneği gibi, alakaya maydonoz bir durumun oluşmasına sebep olmaktadır. Çözüm mü? Ya, ettiğiniz duaların, arapçalarının türkçesini öğrenin; ya da, Türkçe dua edin… Sizin anladığınız, sizi anlayan bir Allah’a duada da akla bir sürü şey gelir mi, deneyin ve görün..

  Normalde gelen sorulara gelince, bence araştırın, sorgulayın, cevaplarını bulun. Bastırmayın, bastırmaya verdiğiniz güç, onun fışkırmasına sebep olur.. Hem bu saçmalıklar, aslında sizi araştırmaya sevk ederken, Allah hakkında doğruları öğrenmeye de fırsatınız olur..

  Selam ile..

 • Avatar

  METEDER Jul 13 2012 - 11:34 Reply

  Ezbere ;devamlı;tekdüze yapılan eylemler otonom sinir sistemi tarafından yönetilir.Bu eylemler sırasında bilinçli hareketlerimizin kordinasyon merkezi olan beyin ön lobları elektiriksel sinyal göndermez yani aktifleşmez.
  Oysa Yüce Rabbimiz Kelamı olan Kur’an da aklın fonksiyonel olmasını istemektedir.Türkçe meallerde ; aklını işletenler,akıl ve sağ duyu sahipleri,akledenler olarak çevirilen kelimenin aslı ULU’L ELBAB dır.Kur’an da kelimenin orjinallinin geçtiği tüm ayetler incelendiğinde; ”ulu’l elbab ” olan müminlerin ezbere baştan kabulle iş yapmadıkları; araştırdıkları ,düşündükleri ve analiz ettikleri görülür.Bu vasıflar beyin ön lobu dediğimiz kısım da meydana gelen fonksiyonlarolup, otonom sinir sistemi ile ilgisi yoktur.
  Kur’an da SALAT kavramını tüm ayetler de geçem ifadeleri ile incelenip öğrenilmeden ,(TERTİL İLE OKUMA)sadece ezbere yapılan dini ritüel dar anlamına sıkıştırırsak :ibadet sırasında Rabbimizin kullanmamızı istediği beynimizi fonksiyon dışı bırakırız.Hareket ve konuşma merkezinin koordinasyon görevini otonom sinir sistemine devreden beyin ŞEYTANDAN GELEN VESVESELERE AÇIK VE SAVUNMASIZ KALIR.
  Allah bize Kur’an ı Din edinmiş müminler olmayı nasip eder inşallah…
  Herşeyin en doğrusunu bilen Allahtır.

 • Avatar

  berkay Aug 22 2013 - 07:52 Reply

  Bunu kim cevapladıysa Allah razı olsun sizden ben de aynı sorunu yaşıyordum neredeyse çıldırmak üzereydim bir günahı olmayacağını duyunca çok rahatladım hepinizden Allah razı olsun.

 • Avatar

  Çağatay May 29 2014 - 17:24 Reply

  Çok sağolun çok güzel bir yazı

 • Avatar

  Çağatay May 29 2014 - 17:25 Reply

  Rahatlamamı sağladı bu yazı

 • Avatar

  kadir Jun 11 2014 - 17:46 Reply

  ALLAH C.C. sizden razı olsun içimi ferahlattınız :) çok çok çok teşekkür ederim ne mutlu oldum ah bilseniz :) :)

 • Avatar

  .............. Apr 7 2015 - 17:32 Reply

  Çok saolun neredeyse kendimi dövecektim bunu okumasaydım

Leave a reply

Name (required)

Website