Her İşte Hayır Olduğuna İnanmak…

Güçlü bir imana sahip, Allah’ın gücünü gereği gibi takdir edebilen ve O’na yakın olan müminler, Allah’ın kendileri için yarattığı her olayda tevekküllü davranır ve her şeyde mutlaka hayır olduğuna inanırlar.

Tam olarak iman edemeyen, Allah’a gereği gibi teslim olamayan insanların yaşadıkları yıkım, üzüntü ve çaresizlik gibi duygular, müminlerde görülmez. Müminler Allah’ın kendileri için yarattığı kaderden razıdırlar. Ve Kuran’da bildirilen:

“… belki, bir şey hoşunuza gitmez, ama Allah onda çok hayır kılar.”
(Nisa Suresi, 19)

“… Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.”
(Bakara Suresi, 216)

ayetlerinin bilincinde olarak her zaman Allah’a sığınırlar.

Allah’a tam teslim olan müminler bu çok önemli sırrı bildikleri için, karşılaştıkları olaylarda hayır ve güzellik ararlar. Zorluk veya aksilik gibi görünen hiçbir olaya üzülmezler. Örneğin yıllar boyunca zorlukla çalışıp sahip oldukları tüm mallarını kaybetseler bile, bunda bir hayır olduğunu düşünür ve Allah’a sığınırlar. Allah’ın kendilerini bir kötülükten veya harama girmekten korumuş olabileceğine inanır ve şükrederler.

Aynı şekilde çok çalıştığı halde istediği okulu kazanamayan bir insan, Allah’a tam bir teslimiyetle sığınır ve bunda mutlaka bir hayır olduğuna inanır. Allah’ın kendisini o okuldaki bazı tehlikelerden, kişilerden veya çevrelerden koruduğunu düşünür. Hiçbir şey olmasa bile Allah’ın takdir ettiği sonucun kendisi için en hayırlı sonuç olduğuna inanır ve bunun için Allah’a şükreder.
Olumsuz gibi görünen olayların hepsinde aslında büyük hayırlar vardır. Bu yüzden her olayın hayırla oluştuğuna inanan insanlar ‘keşke’ gibi ifadeler kullanmazlar. Allah, herkes için ayrı ayrı yarattığı kaderde insanlara çok önemli hatırlatmalar yapar. Bunları akıl ve hikmet gözüyle değerlendiren insanlar için ortada eksiklikler, unutkanlıklar, terslikler değil, Allah katından bir ders, uyarı vardır. Bu uyarıları fark etmek ve hata yapmaktan sakınmak insanı sonsuz kurtuluşa eriştirebilir.

Ayrıca yaşanan bu olumsuz olaylar, insana aczini ve muhtaçlığını hatırlatan, Allah’a olan yakınlığını artıran sebeplerdir. Her zaman yolunda giden bir hayata sahip olan insan, bir süre sonra Allah’ı unutur ve gaflet içinde yaşar. Bu yüzden bu olumsuzluklara, insana Allah’ı hatırlatan hayırlar olarak bakmak gerekir. Bu aslında insan için çok büyük bir nimet ve şükür vesilesi; ahireti için de çok önemli bir hayır ve güzellik demektir.

İnsan her zaman her olayın ardındaki hayır ve hikmeti göremeyebilir; ancak, göremese bile mutlaka bir hayır olduğunu bilir ve Allah’ın kendisine olayların ardında gizlenen hayır ve hikmetleri göstermesi için dua eder.

Hayata bu bakış açısıyla bakan bir insan, Allah’ın izniyle hem bu dünyada hem ahirette huzurlu bir yaşama kavuşur.

Altuğ ÖZTÜRK


About the Author
Author

Altug Ozturk

Comments (4)
 • Avatar

  G. Feb 11 2012 - 14:58 Reply

  Haklısınız. Ben 2 yıllık üniversitedeydim son sınıfa geçtim 3. yılım oldu fakat birkaç dersten geçemedim ve bırakmaya karar verdim üniversiteyi 3 sene yollardaydım günde 20 lira desek masraflara 14 milyar küsür para harcadım bölümüm turizm ve bazı konularda gerçekçi cevaplar verdiğimden dolayı sınıfta bırakıldığımı düşünsem de her şeyde bir hayır vardır, Allah bilir.

 • Avatar

  ugur Feb 11 2012 - 23:07 Reply

  anlattıklarını üç defa okudum koyun gibi teslim olmaktan bahsediyorsun EVET hayırve şerri ALLAH bilir biz bilemeyiz sınıfta kaldım hayırdır ünüversiteyi kazanamadım iş bulamadım senin hiç sucun yokmu kardeşim hayırdır deyip sucu ALLAHA atıyorsun emekli biri bile şu an kıradiyle araba ala bilir çok istiyorsun olmuyorsa alamıyorsan ALLAHTAN isterken hayırlısını istiyorsan başına iş açaçaksa ALLAH engel olur ama her şeyide ALLAHTAN bekleme sende çalış

 • Avatar

  ziyaretçi Apr 3 2013 - 19:47 Reply

  Selamlar.
  Önümüze çıkan her engel hayır mıdır? Hayrı da şerri de en iyi Allah bilir. Bir zorluk karşımıza çıktığında, buna “kesinlikle hayırdır” diye dememeliyiz ancak Allah’ın Kur’an’da buyurduğu gibi hoşumuza gitmeyen bir işte hayır olabilir.
  @uğur
  Bizim yaptığımız işler de Allah’ın dileğiyle olur. Elbette O dilerse elimizden geleni yapıp yalnız ona tevekkül edeceğiz. O bize özgür irade vermiş. Ancak “her şeyi Allah’ta bekleme, sen de çalış” demek yanlış anlaşılabilir, çünkü bizim çalışmamız da Allah’ın izniyledir ve onun karşılığı da yalnız Allah’tandır.

 • Avatar

  Hepimiz İnsanız Jun 1 2014 - 17:58 Reply

  Bir işte hayır olma ihtimali var demeliyiz…

  Ki bu bizi mutlu edecek…

Leave a reply

Name (required)

Website