Şehitlik Allah Yolunda Ölmektir !

Geçtiğimiz hafta bir saldırgan tarafından vurulup hayatını kaybeden Antalya Konyaaltı İlçe Emniyet Müdürü’nün ölümüyle ilgili arkadaşımla konuşurken kendisi: “Görev başında vefat etti, şehit olmuştur o” manasında bir şeyler söyledi. Herhalde olayın üzücülüğünden  iyi niyetli bakmaya çalışıyor içini rahatlatmak için diye düşündüm ama baktım ciddi ciddi bu şekilde inanıyor. Polisin müslüman bir ülkede, insanları-düzeni-canımızı-malımızı korumak için kendini öne attığını; dinimizde insanları ve düzeni korumanın da önemli olduğunu ve bu şekilde bir görev sırasında canından olduğundan şehit olduğunu söylemeye devam etti. O kadar şaşırdım ki..Şehitliğin dini manasına ek olarak vatani görev sırasında vefat eden askerlerimize de ithaf edildiğine  -katılmasam da-  alışmıştım ama bu örnekteki durum çok zorlama geldi bana açıkçası..

Aslına bakarsanız halk arasında oldukça yaygınlaşmış durumda yangından-depremden-trafik kazasından-uçak kazasından-kanserden ve bilimum tedavisi zor hastalıktan ölenlerin şehit oldukları inancı. Bu inanç nasıl geldi nasıl gelişti hiç aklım almıyor ama sanırım insanların gidenin ardından  bir tür kendini avutma şekli bu. O kadar kolay mı şehit olmak?? Allah yolunda bir uğraş vereceksin ki bu eski zamanda savaş manasına gelmiştir; bugün bişeyler yazıp çizmek olabilir ya da  inasanlara dini anlatmak olabilir..Herhangi bir şekilde; Allah rızası için, Allah yolunda, canla başla bir çaba içindeyken; bu uğurda ölüyorsan şehitsindir. Başta saydığım ölüm çeşitlerinde giden insanların niyetlerini-inançlarını-ne uğrunda yaşadıklarını bile bilmiyoruz ki…Kaldı ki ölümünü bilmemiz yeter.

Şehitlik için illa Allah yolunda çarpışırken-savaşırken ölmek lazım diye birşey de yok bence. Ya da yangından-kazadan ölen şehit olmaz diye bişey de yok ama bir bakmak lazım o yola götüren ne bu kişiyi diye..Örneğin bir insana-gruba dini anlatmak ve Allah rızasını kazanmak için yola çıktın ve kaza geçirdin; tebliğ etmek-inançsız insanlara dini kalemle kelamla öğretmeye çalışmak da bir cihaddır bence ve bu uğurda yola çıkıp kaza geçirip ölüyorsan da şehit olabilirsin..Yeter ki amacında Allah yolunda birşeyler için çırpınmak olsun ve bu uğurda can ver. Allah bilir tabii ki; bu sadece bir düşünce.. Ama salt yangında öldün, kanserden öldün, kazada öldün diye bu mertebeye ulaşamazsın.

Bu konuda Kur’an’ın dediklerine bir bakalım:

Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyiniz.Hayır, onlar diridirler. Fakat siz sezemezsiniz.
Bakara, 154

Eğer Allah yolunda öldürülür veya ölürseniz, Allah’ın bağışlaması ve rahmeti, (sizin için) onların topladıkları (dünyalıkları)ndan daha hayırlıdır.
Al-i İmran, 157

Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rab’leri katında rızıklandırılmaktadırlar.
Al-i İmran, 169

Görüldüğü gibi, şehitlerin/şehitliğin bahsinin geçtiği ayetlerde her seferinde yapılanın Allah yolunda olmasına vurgu yapılmış. Temelde aranan şey bu yani. İnancıyla ilgili bilgi sahibi olmadığımız kazazedeler-vefat etmiş hastalar sadece hayata veda etmiş insanlar gibi görülmelilerdir; onlar için dua etmek; Allah’tan af-rıza dilemek ayrı birşey ama şehit diye nitelendirmek çok zorlama bir çıkarım ve canıyla başıyla Allah yolunda mücadele ederek can verenlerin yanında bir de ayıp bence..


About the Author
Author

zeynep t.

Comments (6)
 • Avatar

  G. Feb 29 2012 - 19:41 Reply

  Camide musalla taşına konacak, yıkanacak oradan mezara taşınacak diye bir Ayet yoktur fakat bunlar taklit haline getiriliyor ki bazı insanlara gelir kapısı açılsın. Ancak şehitlerimiz bildiğim kadarı ile sadece tapınaktan mezara naklediliyor. Ancak şunu demeye getiriyorum minareden bağırmak falan hep çıkar işi günümüzde.

 • Avatar

  sercan Mar 1 2012 - 13:32 Reply

  Ölen askerlerimizin Allah yolunda savaşmadığını mı düşünüyorsunuz?
  İslam düşmanı teröristleri destekleyen dış kuvvetlerin kimler olduğunu düşünüyorsunuz?
  Bu desteklerin asıl amacı ne sizce?
  Sınırda soğukda nöbet tutmaya giden askere komutanının ettiği duayı bılıyormusunuz?
  ya da hiç çatışmaya girdiniz mi?
  Bu askerler ” bu Allah yolunda bır savaş değildir” deyip savaşmasalar. ülkeye giren ve tamamen hakimiyeti ele geçiren çocuk katillerinin islamiyete izin vereceğini yada hoşgörülü davranacağını mı düşündünüz?

 • Avatar

  ugur Apr 4 2012 - 00:03 Reply

  ana yasamıza göre zina yapmak sucdeğildir suctur ibaresi kaldırıldı ne yazıkki ŞEHİTLİKTE sulandırılıyor kaçakcıda hrant dinkte hristiyanda yasalarımıza göre şehit sayılacak

 • Avatar

  TekGemidenGelenler May 21 2012 - 12:09 Reply

  Polisin Allah yolunda ölmediğine dair bir deliliniz var mı?

 • Avatar

  bse May 26 2012 - 12:32 Reply

  sayın TekGemidenGidenler,

  peki Allah yolunda öldüğüne dair bir deliliniz var mı?

 • Avatar

  murat Aug 13 2013 - 19:50 Reply

  Kur’anda geçen şu ayete dikkat kesilelim: Allah’a ve elçisine inananlar doğru kimselerdir. Rab’lerinin yanında şehit olanlar da onlardır. Bu ayet bize açıkça göstermektedir ki inanan olmak şehitliğin kriteridir. Yani her inanan Rabbi yanında şehit konumundadır. Yalnız imanlı insan tabirini toplumdaki gibi sadece Kelime-i şahadet getirmeye dayandırırsak o zaman tabii ki olmaz. Çünkü Kur’anı bir güzel baştan sona incelersek oradaki mümin dünya hayatı çetin mücadelelerle geçen bir kişidir. Öyle bedavadan ben inandım demekle mümin olunmaz. Hocaların anlatmasına göre her bir şey olmaktadır ancak kutsal kitabımıza göre öyle bedavaya cennete gidilemez. Mücadele gerekir. Yine bir başka ayette de Allah bizlere şöyle der: Sizden öncekilerin başına gelenlerin benzeri sizin de başına gelmeden cennete gideceğinizi mi sandınız? Bu da yine aynı yola çıktığımızı gösteriyor. Çünkü şehit kelimesinin anlamı şahit demektir. Neye şahit? Allah uğrunda mücadeleye şahitliktir. Bu da bütün gerçek müminlerin hayatı boyu yapmak durumunda olduğu bir mücadeledir. Yani her inanan zaten doğru kimse olup batıla, yanlışa kötüye karşı tüfekli olmasa da mücadele vermek zorundadır. İşte bunun için her inanan doğrudur ve şehittir. Sahtekar, yalancı adamdan Müslüman çıkamaz. Sahtekar ya kafirdir ya münafıktır.

Leave a reply

Name (required)

Website