Yine Ayetlerden Bir Bilgelik Dersi Daha…

ARAF
163. Sor onlara o deniz kıyısındaki kentin durumunu. Cumartesi günü azıp sınır tanımazlık ediyorlardı. Sebt yaptıkları gün balıkları onlara akın akın gelirdi; sebt yapmadıklarında ise onlara gelmezdi. Yoldan sapmaları yüzünden onları böyle imtihan ediyorduk.
164. İçlerinden bir topluluk şöyle dedi: “Allah’ın helak edeceği yahut şiddetli bir azapla azaplandıracağı bir topluma ne diye öğüt verip duruyorsunuz? Dediler ki: “Rabbinize karşı bir mazeret olsun diye ve bir de korunup sakınırlar ümidiyle.”

Kimin sonsuz zalimlerden olduğunu veya kimin iyilerden olduğunu bir tek Rabbimiz bilir. Bugün Müslüman olan yarın vazgeçebilir veya zaten gerçek bir Müslüman olmayabilir veya bugün inkarcı olan yarın iman edebilir.

İşte burada 164. ayetteki gerçekleri tebliğ edenlerin cevabı muhteşem. Tam bir bilgelik…

Evet bu sayede hem saflarını belli etmiş oluyorlar, hem de Allah’ın bildiği ama onların o an bilmediği, sonradan iman edecek olanlara vesile olmuş olacaklar.

Şu 2 günlük imtihan, insanları içindekilerle yüzleştirme dünyasında, herkes bir vesileyle hakettiği imana veya imansızlığa kavuşacak. Ki ahirette aleyhlerinde veya lehlerinde deliller önlerine sunulabilsin. Rabbimiz hepimizin, sonsuza dek bu dünyada yaşasaydık iyilerden mi yoksa kötülerden mi olacağımızı bile biliyor. Bize de bir imtihan örneği yaşattırarak, kendimizle yüzleştiriyor.

http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/yine-ayetlerden-bir-bilgelik-dersi-daha.html

Selam ve sevgiler.


About the Author
Author

Emre_1974tr

Comments (1)
  • Avatar

    ugur Feb 22 2012 - 13:10 Reply

    ayeti kerimeyi baştan sona okuyun nuh peygamberden tutun musaya kadar gösterilen muçizelerden bahsetmekte neden insanlar okadar muçizeye rahmen inanmıyor
    ALLAH bildiği halde muçize göstermeye devam ediyor insan fıtratı çahil ve açeleçi olduğundan inanlarda devamlı artmakta bardağın boş tarafından bakıyoruz ayet nasıl bitiyor birde korunup sakınırlar ümidiyle cımbızlama yöntemi yapmayalım gecen cuma akra efemde tesadüf bir bayan kader kavramını savunmak için başka örneklerle ayetleri yorumluyorlar kendi istedikleri gibi ALLAHA İMAN peygamberlere iman kitaplara iman arama motoruna iman yaz bunları hangi ayette geçtiğini görürsün ALLAH kainatı bir kader (ÖLÇÜ )üzere yaratmıştır buna iman edinder ordan burdan ayetlerle oynayarak kendini kandırırsın güçün yetiyorsa şu ayette kadere iman yazıyor göster subluminal nedir biliyorsun göz 24 kare yi hızla oynatırsan görüyor filim seyrederken 25 kareyi göremiyor oraya bazı resimler koyuyorlar bilinç altı algılıyor filmin arasında herkes patlamış mısır cola alıyor müslümanlarada kader kader diye bilinç altına çaresizliği işlemişler müslüman ülkelerinin haline bak her gün bombalar patlıyor masum insanlar ölüyor işin kommiği çennete gideçeğine inanıyor bunu yapanlar çevrenize bakın hebatit b taşıyan çoçuk sahibi olunca kanının değişmesi lazımyoksa çocuk ölür binlerce çocuk sırf bu yüzden ölmüş kadere inannalar boyun bükmüş Allaha inanan neden demiş çevabını bulmuş bir çok çocuğun hayatı kurtulmuş geçenlerde istanbulda panik atak çocuk çin çıkarçakdiye kapalı yere alınıyor çırpına çırpına öldü gazeteler yazdı lütfen duyarlı olalım diyelimki haklısın kadere iman ettik ne kazandıraçak ben başıma gelenleri sorgularken inançımdan bir şey kaybetmiyorum kendi yanlışlarım hatalarım diyorum kader deyip suçu sırtımdan atmıyorum alın yazısı demiyorum ALLAHIN her şeyi bildiğini gaybı yanlız ALLAH bilir hayır şerri ALLAH bilir benim ne yapabileceğimi nasıl düşüneçeğimi benden iyi bilir kızım üniversite seçmede
    ilk iki sırayı değiştirse şu an maddi kaybım yüz bin manevi kaybımda oğlumda mühendis olamıyaçaktı ALLAHIN hikmeti benim yanımda olduğunun göstergesi ben cehenlemlik olduğumu düşünürken O her zaman beni doğruyola iletmek için uğraşıyor yoksa yaradırken cennete gitçeğimi yazdığı içinmi benimle uğraşıyor yoksa fıtratım içabı günaha yakınım bağışlanmam için tövbe etmemimi bekliyor

Leave a reply

Name (required)

Website