Çocuklarımız Bizim Her Şeyimiz mi?

Kuran’a göre, insan hayatında Allah’ın önüne geçecek hiçbir şey olamaz. Kuran’ın bu temel mantığını anlayamayan çoğu insan; işini, eşini, çocuğunu, parasını, malını, mülkünü Allah’ın önüne koymakta, Allah’ı ise beşinci plana atmaktadır. Allah, bizi aldanacağımız her konuda olduğu gibi çocuk konusunda da defalarca uyarmakta, çocuklarımızla imtihan edileceğimizin haberini vermektedir:

Ey iman edenler! Mallarınız ve çocuklarınız, sizi, Allah’ı anmaktan alıkoymasın! Böyle bir şey yapanlar, hüsrana uğramışların ta kendileridir.
Münafıkun 9

Şu da bir gerçek ki, mallarınız ve çocuklarınız bir imtihan aracıdır. Allah’a gelince, onun katında büyük bir ödül vardır.
Teğabün 15

 

Bazısı çok aceleci ve kesinlikle çocuk yapacağından emindir:

Ayetlerimizi inkâr edip, “Bana mal da evlat da kesinlikle verilecek.” diyeni gördün mü? Bu adam algılanamayanı mı öğrendi, yoksa Rahman katında bir söz mü aldı? Hayır, hayır! Biz onun söylediğini yazacağız ve onun için azabı uzattıkça uzatacağız.
Meryem 77-79

Bazısı inançlıdır, önce Allah’tan çocuk ister, Allah mükemmel bir çocuk verince de taparcasına sever:

 

…ikisi birden Rablerine şöyle dua ettiler: “Bize iyi huylu, yakışıklı bir çocuk verirsen yemin ederiz, şükredenlerden olacağız.”

Allah onlara kusursuz bir çocuk verince, kendilerine verdiği nimete ikisi birden Allah’a ortak koşmaya başladılar. Allah onların ortak koştuğu şeylerden arınmıştır.
Araf 189-190

 

Bazısını durdurmak mümkün değildir; Allah’ı unutur, paralarını çoğaltır, eşyalarını çoğaltır, çocuklarını çoğaltır… Aslında sadece günahlarını çoğalttığından habersizdir:

 

Aldatıp oyaladı o çoğalma yarışı sizleri. Öyle ki, mezarlara varıncaya kadar…
Tekasür 1-2

Bilin ki, şu iğreti dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden, bir süsten, aranızda bir övünmeden, mallarda ve evlatlarda çoğalma yarışından başka şey değildir. Bir yağmur misali ki, çıkardığı bitkiler çiftçilerin hoşuna gider. Ama biraz sonra o ot kurur, sapsarı kesildiğini görürsün. Nihayet bir ot ufantısı haline gelir. Âhirette şiddetli bir azap var, Allah’tan bir af ve hoşnutluk da var. Dünya hayatı bir aldanış aracından başka şey değildir.
Hadid 20

 

Mümin çiftler çocukları olunca Allah’ı unutmaz, aksine, Allah’a daha da bağlanırlar. Çocuklarla ilgili sorunlarda bunun imtihan olduğunu bilir ve Allah’a tevekkül ederek sabrederler. Aslında Allah bu ayetlerle, çocuklu hayatların her zaman kakara kikiri gitmeyeceğinin haberini vermektedir.

Çocuğumuz şimdi yanımızda bebek şampuanı reklamlarındaki gibi mutluluk saçarken, on beş sene sonra kendisini bir gazetenin üçüncü sayfasında da kolayca bulabiliriz. Sakat doğabilir, inkarcı olabilir, müşrik olabilir, sapık olabilir, her şey olabilir. En önemlisi bizleri Allah yolundan alıkoyabilir. Bence müminler çocuk yapmadan önce tüm olumsuz seçenekleri taramalı ve bunların olma ihtimalini düşündükten ve göze aldıktan sonra çocuk yapmaya karar vermeliler.

Allah’ın değil de çocuklarının rızasını kazanmak için çalışanlara, çocuklarını ilahlaştıranlara, Allah yerine çocuklarına güvenip dayananlara, çocuklarını Allah’tan çok sevenlere; bu gayret, güven ve sevgileri, yarar değil zarar getirecektir:

 

Sanıyorlar mı ki, kendilerine verdiğimiz mal ve oğullarla güçlendiriyoruz onları ve iyiliklerine koşuyoruz. Hayır, farkında olmuyorlar.
Müminun 55-56

Sizi bize yaklaştırıp, katımızda size yakınlık sağlayacak olan, ne mallarınızdır ne de çocuklarınız. İman edip hayra ve barışa yönelik iş yapanlar müstesna. Onlara, yaptıklarının kat kat fazlası ödül vardır. Onlar, seçkin odalarda güven içindedirler.
Sebe 37

Kıyamet gününde ne hısımlarınızın ne de çocuklarınızın size hiçbir yararı olmaz. O, sizi birbirinizden ayıracaktır. Allah, işleyip ürettiklerinizi açık açık görmektedir.
Mümtehine 3

 

İnsanların çoğu, dış görünüşü kıstas alıp, sırf cinsellik ve çocuk yapmak için birbirleriyle evlenmekte, Allah yolunda çalışmayı beşinci plana atmak şöyle dursun, o konuyla hiç mi hiç ilgilenmeyerek, sanki ileride kurtarıcıları eşleri veya evlatları olacakmış gibi yaşamakta ve haliyle ahirette zarara uğrayanlar sınıfına dahil olmaktadırlar.

 


About the Author
Author

evirgenorhan

Comments (3)
 • Avatar

  Gökhan Apr 2 2012 - 08:14 Reply

  Evet insanlar övünürler benim torun oldu, işte büyüdü de ..ya gidiyor artık diye ancak hepsi değildir elbette bir çoğu kendi hayatlarını başkalarınınkine takviye ederek dinini unutuyor. Yeter ki evladı iyi yere gelsin iyi eş edinsin(soy merakı). Sadece bu kadar mı yani?

  Örneğin benim oğlan ne yapıyor demiyor ben ona destek çıkayım da canı yanmasın diyor sonra insanlar daha çok kötü şeylere meyledince de anne bana hep üzülüyor bunları görüyoruz fazla paralı insanı rahat bırakmaz kötü insanlar, iyilik yapıp bir çok insana yardım edebiliceklerken kendi içlerine kapalı yardımlaşma anlayışı sayesinde yoldan çıkabilirler.

  Elbette bunda da bir hayır vardır savaşa katılmayanlar için katılsalardı bozgunculuk ederlerdi diyor ise bunlar da yardım ettikten sonra başa kakardı, çok büyük iş başardığını düşünürdü belkide Allah bilir..

 • Avatar

  ferhat Apr 2 2012 - 09:17 Reply

  toplumun buyuk kismini ilgilendiren bir konuda cok guzel yazmisiniz. Allah razi olsun.

 • Avatar

  ugur Apr 2 2012 - 10:44 Reply

  kurannın indiği zamanı düşün 10kadınla evli en az20çocuk yada şu anki hapisaneleri düşün adamın 3çocuğu içerde 4dışarda terör estiriyor insanın fıtratı üremesi nesil bırakması oda ALLAHIN emri 3çocuk sahibi olundiyorlar ben iki tanesini bakabileceğimi düşündüm en iyi şekilde yetiştirmeğe uğraştım çocuk boynumuzda vebaldir kıyamette hesabını soraçaklar kaçış yok soluduğunuz hava su yediğiniz ekmek gibi çocukta ihtiyaçtır ALLAHA şükretmenize vesiledir belkide yapabileçeğiniz tek sanat eseridir
  sizin aynanızdır siz onda gençliğinizi o sizde ihtiyarlığını görecek daha iyisi olması için birlikte uğraşın din günü size ilk suçlamayı yad müjdeyi çocuklarınız verecek anamdan babamdan razı ol ALLAHIM yada bunların yüzünden çehenemi hak ediyorum bana güzelliği öğretmediler diyecektir

Leave a reply

Name (required)

Website