Dedikodu Ya Da Gıybetteki Şeytanî Haz

Bazı şeyler için zaman bulamayan pek çok insanın dedikodu için mutlaka zamanı vardır. Çay-kahve saatleri, telefon görüşmeleri, yolda karşılaşıldığında ayaküstü sohbetler hep dedikodu nedeniyle uzun sürer. Öyle ki vedalaşıp evin kapısından çıkıldıktan sonra bile kapı önünde dakikalarca devam eder.

İlginç olan; insanların büyük çoğunluğunun dedikodudan haz almasıdır. Ortamda, dedikodudan hoşlanmadığını, yapılmasını istemediğini söyleyen insan bile bir süre sonra kendisini birilerinin hakkında anlatılanları zevkle dinlerken, hatta birilerini çekiştirirken bulabilir.

Allah insanlara dedikoduyu yasaklar. Kur’an’da gıybet olarak geçen dedikodu, Allah Katında beğenilmeyen çirkin bir davranıştır. İnsanları arkalarından çekiştirenler kimi zaman kendilerini mazur göstermek için, söylediklerinin gerçek olduğunu iddia ederler. Böyle de olsa, yapılan yanlıştır. Söyledikleri gerçek değil yalansa bu kez de yaptığı iftira atmaktır ki bu da günahtır. Allah, gıybeti “ölü kardeşinin etini yemek” olarak tanımlar ve “işte bundan tiksindiniz” buyurur.

Kur’an “Arkadan çekiştirip duran, kaş göz hareketleriyle alay eden her kişinin vay haline.” (Hümeze Suresi, 1) ayetiyle bu çirkin davranışlara karşı insanları uyarır. Samimi inananlar gıybetin ne denli kötü bir karşılığı olduğunun bilincinde, birbirlerinin arkasından konuşup haklarında dedikodu yapmazlar. Hatalarını yüzlerine söyler, öğüt verir, uyarırlar. Gerçek dostluk budur; dünyada ve ahirette insana yarar sağlayacak şekilde davranmaktır.

Toplumda hafife alınsa da dedikodu, özellikle sonuçları açısından gerçekte çok önemli bir konu. İnsanların birbirlerine kin duymaları, aralarının açılması gibi istenmeyen durumlara sebep olan bir davranış. İnsanlar arasına düşmanlık sokar, nefret ve öfkeyi tetikler.

Kimi zaman çok ufak da olsa bir konunun, yayılarak içinden çıkılamaz büyük sorunlara, tartışma ve kavgaya dönüştüğünü görürüz. Dedikodu yüzünden boşanan çiftlere, ortaklıklarını bitiren insanlara ve hatta cinayetlere bile şahit olmak mümkün.

Gıybet şeytanidir; çoğu kimsede kendi aklını üstün görme, aklını beğenme özelliğinden kaynaklanır. Bu yüzden insana nefsani bir haz verir. Şeytan bu şekilde ele geçirdiği kişiyi belalarla dolu yoluna yöneltir, bataklığına sürükler.

İnsanı bir virüs gibi içten içe kemirir dedikodu. Yapıldığı ortamlardan uzak durmak ve yapanlara uyarıda bulunmak gerekir. “İnsanlar ne der?”, “yapmayın dersem ayıp olur” gibi düşünceler anlamsızdır. Önemli olan, davranışlarımızdan Allah’ın razı olup olmamasıdır. İnanan insanların sohbet ortamında dedikodu yapılmaz Allah anılır. Bu da insana müthiş güç kazandırır. Kur’an ahlakını yaşamaya çalışan, Allah sevgisini ve korkusunu samimiyetle içinde taşıyan insanların bu virüse karşı bağışıklıkları vardır, dedikodu hastalığına yakalanmazlar.

 


About the Author
Author

elifce

Comments (4)
 • Avatar

  Gökhan Apr 22 2012 - 10:41 Reply

  Dedikoduya ortak olmak dinin önüne barikat kurmaya ortak olmak gibidir. Birisinin ayıbını, yapmadığı şeyleri kişiye yakıştırmak hem bizim yaptığımız emelleri ziyan edebilir hemde kişi ile imanının arasına set çekilmesine, hayatı komple boşlamasına sebep olabilir çareyi kaçmakta bulabilir, kaçayanlar ise hep huzursuz kalabilirler bunların örneğini görüyoruz aileleri bile ne kötü etkileniyorlar..

 • Avatar

  ugur Apr 22 2012 - 11:50 Reply

  dedikodu konuşma isteğidir ne yazıkki insan konuşan bir varlıktır hoşlandıkları konulara göre insanlar bir araya gelir eğer iyibir dinleyiçi iseniz hiç konuşmayan insan bile karşınızda saatlerçe konuşur ihtiyaçtır konuşmak dini konularda ne yazıkki dinleyiçi bulmak zordur ya hiç ilgilenmezler yada ben bilirim derler ya istedikleri şeyleri anlatarak onların duymak istediklerini söylemelisiniz onun için dedikodu geyik muhabbeti revaçtadır kötü bir şey ama yapmayanda yok

 • Avatar

  serdar Apr 22 2012 - 20:25 Reply

  Artık Böyle bır duruma kendımı kaptırdığımda hemen Allah’ı hatırlayıp kendıme gelıyorum. karşımdakı ınsan böyle bır şeye başlarsa; yapma dıye uyaramaya çekindiğimden, bır anda ıltıfat etmeye başlıyorum :)
  Senin saçların ne kadar parlakmış, yada dişlerin cok beyaz devamlı fırçalıyorsun heralde
  falan gıbı :)
  Emın olun dırek konu değişiyor.:) Saygılarımla…

 • Avatar

  Gizem May 27 2012 - 21:38 Reply

  Serdar Bey’in yöntemi güzelmiş.

Leave a reply

Name (required)

Website