Alınması Gereken İbretler…

 

3, Al’i İmran-13:
Birbiriyle karşılaşan iki orduda sizin için bir âyet vardı. Onlardan biri Allah yolunda savaşıyordu, diğeri ise kâfirdi. Kâfirler, mü’minleri kendilerinin iki misli görüyorlardı. Allah dilediğine nusretiyle böyle kuvvet verir. Bunda da gören göz sahipleri için elbette bir ibret vardır.

 

Çoğu İngiliz, Avustralyalı ve Amerikan kaynakları Osmanlı’nın asker sayısını 500,000 olarak gösterir fakat bu sayı İtilaf Devletleri tarafından kendi başarısızlıklarını örtbas etmek için verilir. Liman von Sanders ve Türk kayıtlarına göre İtilaf Devletleri asker sayısı açısından Osmanlı İmparatorluğu’na karşı hep üstünlük sağlamıştır. Çanakkale’de Osmanlı İmparatorluğu’nun seferber edebildiği en yüksek asker sayısı Ekim 1915’te 310.000 er ve 5.500 subaya ulaşmıştır. (Kaynak bkz. yukarıda: Edward J. Erickson: Ordered to Die: A History of the Ottoman Army in the First World War; sayfalar 94-95)

Wikipedia veri sitesinden aldığım bu yazıda ve başka okuduğum yazılarda olsun yabancı kaynakların gözlemleri, tespitleri doğrultusunda belirtilen rakamlar hep iki katı civarlarındadır. İşin garibi ilimden yoksun bazı kişilerin, bunlar sırf başarısızlıklarını gizlemek için öyle söylüyorlar diyorlar düşünüyorlar ama ilim bilgileri olmadığı için karşıdaki insanı anlayamıyorlar, belki yazana sorsalar üzerine yemin bile ederdi sayıların. Fakat Allah dilediğini yapar, bilecekler.

Bu arada içimizi acıtan bir gerçek ingilizlerin uçak ile cephe ileri ve gerilerine, üçgen çivi (düşünce dik gelen) atarak donanımsız ordumuzu zehirli çivilere bastırmıştır (basan bacak kesilmiştir) bunu bilelim ve bundan habersiz yaşamayalım, bastığımız toprağın kıymetini bilelim, yardımlaşalım ki o günlere geri dönmeyelim. 1915 çok uzakta değil, içimizde.

 


About the Author
Author

TekGemidenGelenler

Comments (3)
 • Avatar

  serdar May 18 2012 - 18:05 Reply

  Siz öyle diyorsunuz da aşağıdaki yazıda askerlerimize şehit denmesini kabul etmiyorlar;

  http://www.diniyazilar.com/2012/02/sehitlik-allah-yolunda-olmektir/

  Kurandakıdin sitesine soru sordum onlarda kabul etmıyorlar. Bunlarla daha fazla tartışmak istemedim. Peki siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.

 • Avatar

  TekGemidenGelenler May 21 2012 - 12:05 Reply

  Serdar bey yazıyı gönderdiğiniz iyi olmuş, kişinin yazısı hakkında benim görüşüm şudur;

  Söz konusu kişi hakkında, yorum yapacak kişinin yeterli bir bilgisi olması gerekir hele ki bu kadar önemli bir konuda, elbette ne kadar bilgisi olsa dahi yanılma ve her şeyi bilememe ihtimali olur (görev gereği bazı tutumlar olabilir fakat kişiyi bunlar dinden çıkarmaz, kişi din’e hizmet ettiği sürece) en doğrusunu bilecek olan Allah’tır bizim yanılma ihtimalimiz muhakkak olur ama en azından yakından tanıyor olmamız ve hatta kişiyi bizzat gözetmiş olmamız gerekir düşüncesindeyim çünkü konu hakkında üstüne basarak belirtmek söz konusu.

  Allah yolunca ölmek, evet kişi kendi elleri ile yazmış, Allah yolunda cihat ederek ölmek konusuna yoğunlaşmış ama üzerine ilave yapmış, konuya sadece kısıtlı bir şekilde bakabilmiş ayrıca tebliğ yapanları Allah yolunda ölmek kabul etmiş peki o Allah yoluna tebliğ yapar iken, kargaşa çıksa polis müdahale etse ya da polise daha sonra saldırsalar toplumu koruduğu için o adam şimdi Allah yolunda diri kalmış olsa fakat bir göremesek o sadece ölüdür demeye getirmek ne kadar doğrudur?

  Kişinin devlet nedir? neye hizmet eder bunu iyi kavrayamadığı ve büyük ihtimalle polis para alıyor, sosyal imkanları var vs. gibi şeylere takılmış olabileceğini düşünüyorum alır hakkıdır elbette canı ile mücadele ediyor bizi koruyor onunda masrafları var ve yardım etmek için bir bütçeye sahip olmaya hakkı var, bu imkanlar sadece görevinin hakkını verebilmesi için sunulan küçük imkanlardır ama görevini yapmaz, hakkı gözetmez, rüşvet yerse Allah’tır dereceleri veren sen istediğin kadar bayrağa sar ama dediğimiz gibi kişinin görünür bir ahlaksızlığı ve din kitap tanımazlığı yok ise kişi iyidir bizim hakkında zan büyütemeyiz çünkü kötü olduğunu dair bir delilimiz yoktur.

  Şehitliği veren Allah gerisini umursamayın derim çıkmaza girince dönüp dolaşıp Allah’ın ve Peygamberinin hakkında söz uyduranlara vaad edilen bir yer var. Siz 10 milyon alın hakkınızsa ama o 10 milyar’ın hakkını verir(sadakası, yardımı vs.) birde diyelim ki görevini aksatmıyor-tamamlıyor zamanında üstüne gönlünden koparak görevin olmadığı halde zerre kadar zahmete katlanır ek olarak da çalışırsa bir insan o insan en iyilerdendir bana göre çünkü Allah ve Peygamberinin daha çok anılması için huzurlu bir ortamı kollamış olur giderse de Allah yolunda göç etmiş bir kişidir O. (Ölüm kendisine geldiğinde işte şimdi tevbe ettim diyenler hariç.)

  Varsa aksi bir görüşü olan ayetle söyler, yok eğer yoksa başka Allah’ın kanunu inananlara yeter, olsun varsın devletin verdiği iki kuruş maaşta gözleri olsun o gözler gün gelir kör olur hem zannının ardına düşüp hemde kendisine hak belli olunca yüz çevirilemez.

  Kurandaki din sitesine bende bazı görüşlerimi bildirdim bilmediğim bir sebeptir geri dönüş olmadı kadınlarla erkekler birlikte namaz kılar yazıyordu o kadar büyük bir hata dahi yer alabilmiş sitede bilmiyorum belki hala düzeltilmemiştir artık Allah bilir, çalışmaya devam.

  • Avatar

   serdar May 21 2012 - 17:20 Reply

   Teşekkür ederim. zaten aldığım cevaptada Kuranda Allah yolunda ölmenin belirtildiği ve bahsi geçen askerlerin o yolda savaşıp ölmediğinden şehit sayılamayacağı söylendi. tabı bır çok görüşüm var burada yazmayacağım ama şunu söylemek istiyorum. Kuranın apaçık olduğu ortadadır ama yorumladığımız olay hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadan kesin hükümler vermek çok ilginçtir.

Leave a reply

Name (required)

Website