Gruplar Hakkında “Genelleme Yapmak” Doğru mudur?

Kur’an’ı bir veya birkaç kez okumuş,  kişinin ilk anladığı konulardan birisi bence Kitabımızda tüm tutum ve davranışların “genel hatlar” çerçevesinde ele alındığıdır.

Kitabımızı önyargısız okuyan her bir kişi genel hatlar doğrultusunda şayet kendiyle yüzleşmek arzusunda ise bu kitapta mutlaka kendiyle karşılaşacak ve kendiyle hesaplaşacaktır.

Kitabımızda her konu genel hatlarıyla sunulur fakat gözden kaçırılmamsı gereken bir mevzu vardır ki bu konuyu istişareye açmak,  sizin de fikirlerinizi almak istiyorum.

Sosyolojik açıdan genelleme yapıldığın da dar bir bakış açısı önümüze sunar.

Genelleme: Birbirine benzeyen varlıkları ortak özellikleriyle düşünmektir. Örneğin, köpek kavramı sayesinde her gördüğümüz köpeği tek tek incelemeden (tüyleri olduğuna, havladığını, et yediğini, sadık olduğunu) diğer köpeklerle aynı ortak özelliklere sahip olduğunu biliriz.

İlköğretimdeki 1-A sınıfında okuyacak öğrenciler genel çerçevesiyle bellidir ve genelleme yapılabilir. Fakat 1-A sınıfında ki her bir öğrenci ayrı kapasitede öğrenme yeteneğiyle- kişiliğiyle-karakteristik özellikleriyle vs. biri birinden farklıdır ve genelleme yapmak doğru olmaz.

Sokrat öğrencilerine ders verirken “İnsan iki ayaklı tüysüz bir yaratıktır.” diye tarif eder. Öğrenciler teneffüste tüyü yolunmuş bir tavuk bulur getirirler ve “İşte bu senin insanındır.” derler. Hayattaki nesneler ve olaylar değişkenlik ve özgünlük gösterdiğinden genellemelerin yanlış tarafları ortaya çıkar. Bunun için olsa gerek. F.Nietzsche “Bu dâhil bütün genellemeler yanlıştır.” diyerek, genellemedeki istisnaların göz ardı edilemeyeceğine vurgu yapmıştır.

Genelleştirme yanlış kullanıldığında mantık hatalarına ve iletişim kazalarına yol açar. Bu nedenle genelleme yaparken çok dikkat etmemiz gerekir. Soyut düşüncenin gelişmediği, analitik mantığın yerleşmediği, okumanın önemsenmediği, ansiklopedik bilgilerin ezberlettirildiği bir toplumda yanlış genellemenin yaygın olması çok doğaldır.

Yaratan tarafından her bir insanın anlayabileceği şekilde kolaylaştırılan kitabımız mucizedir. Dille- sembollerle şekillenen düşünce çatımıza uygun bir şekilde inzal olan ve zihin yapımıza uyumlu olan her bir ayet ve ayetler bütünlükleri sayesinde paralel ve çapraz bağlarla düşünce dünyamızı teker teker inşa eden mucize bir kitap.  Kur’anın her kişinin beyin yapısına uygunluk arz etmesi beni hayrete düşürmüştür. Farklı farklı algı kapasitesinde (fıtratta) yaratılmış olmamız zaten başlı başına bir mucizeyken Yaratan öyle bir kitap yollamış ki “OKU” mak isteyen herkese doğru yolu göstermede eşit fırsat tanınmış kimseye kul olmayalım diye.

Bu kitabı OKU yanlar arasında iki farklı zihinsel tutum sergileyenlerin varlığına şahit oldum

Ya tüm kitapları (gökyüzü- doğa-insan) anlamak için bu kitaptan faydalanacağız. Ya da okuyabildiğimiz tüm kitapları (gökyüzü-doğa-insan) bu kitabı anlamak için okuyacağız. Benim şahsi tercihim  “OKUmaya”  “Vahyin Penceresinden” bakarak “okumaktır”

İnsan sınır çizerek algılar. Sınırlar çizdiği için de genelleme yapmak zorunda kalır. Asıl mesele genelin içindeki ayrıntılardadır. Kişi kendi düşünce çatısına uygun guruplarla birlikte olmak ister. Bu isteğinde de serbesttir. Kişi kendi edindiği bakış açısını doğrulamak ya da özendiği bir gurupla birlikte olmak ister. Bir yere Ait olma duygusu hepiz de var. Kişinin, hangi niyetle bir guruba katıldığı kişisel tercihidir. Bu anlamda guruplar hakkında genelleme yapmak yanlıştır Bu guruptakilerin tümü “….”dır demek yanlıştır.

Anladım ki genelleme yaparken çok dikkatli ve özenli olmak zorundayız. Sınırlarımızı bilmek zorundayız. Sınırlar ancak Kitabımız referans gösterilerek belirlenmeli gerisi kişi ile Rabbi arasında ki bir mevzudur. Bizi bağlamaz. Biz seçimlerimizden sorumluyuz.

Rabbim eşit şartlar sunmuş kim nerde durmak istiyor ise orada durur. Yargıyı Allah yapar.

Saygılarımla.

 


About the Author
Author

MuruvvetCaliskan

Comments (4)
 • Avatar

  ugur Jun 19 2012 - 23:57 Reply

  iyi bir konu katılmamak mümkün değil.ben kavramlarında yuvarlak laflarla değil idrak edildiği gibi anlatılmasından yanayım.İman herkes kalpten dille iman ettiğini söylüyor nedir?sorusunu sormuyor.Kelime manasını biliyor. fakülte mezunları bile bazı konuları düşünmeden kabul ediyor öğretildiği gibi kabul ediyor.Olahan üstü halleri peygamberler gösterirse muçize evliyalar gösterirse keramet . inançsızlar gösterirse sihir oluyor diyorlar. Neresini düzeltelim peygamberler muçize göstermiştir peygamberimize kuran muçize olarak gelmiştir diğer peygamberlerden nesi eksik diye ayı yardı diye mucize uydurmuşlar.evliyaları suyun üzerinde yürütmüşler keramet diye kendilerini kandırmışlar en tehlikesi sihir dinden çıkarır adamı göz aldatmacasıyla mucizeyi nasıl bir tutarsın.Bunları yazanlar cahil değil ihl mezunu en azından nasıl bir bakış acıları var bilemem genel değil kişisel düşünçeleri
  ben ALLAHIN varlığını biliyorum inanmak başka birşey ALLAH katındaki kitapta her şey yazıyor ilmin bilimin o kitapta yazıldığına inanıyorum ikiside bana ALLAHI anlatıyor.onure etmeyi öğrendim cennet ve cehennemi düşünmüyorum onun yerine ALLAHIN rızasını kazanmayı arzu ediyorum kıyamet kopaçak cennet cehennem olaçak şüphesiz ama beni insan olarak yaradarak onure etmiştir rabbim.farkındalığı öğrendiğimde imanın manasını daha iyi kavradım her kuranı baştan sona okuduğumda bir şeyin farkındalığına varıyorum bir ayette geçiyor onlar malları ile çanları ile savaştılar cenneti kazandılar daha önemlisi ALLAHIN rızasını kazandılar mealindeki ayeti farkına varabilmek için çok okumam gerekti.ilimde ALLAHIN ayeti kuranda ikiside birbirini tamamlar bazı ilim adamları laboratuvara girerken ALLAH’ı dışarda bırakın derler doğrudur orada ispatlayaçağınız yada göreçeğiniz ALLAHIN ayetidir.

 • Avatar

  Kuranevi Jun 20 2012 - 04:34 Reply

  KUR’AN MÜŞRİKLER PİSLİKTİR DİYEREK GENELLEME YAPAR. EĞER SİZDE MÜŞRİKLİĞİN NE OLDUĞUNU ÇÖZERSENİZ SİZDE GENELLEME YAPABİLİRSİNİZ VE FARKINDA YAŞARSINIZ. FELSEFEYE GEREK YOK, KUR’AN HAKİKATİ ANLATIYOR.. İNSANLARDAN ÇOĞU İNANANMAZ DİYOR, İNSALARDAN ÇOĞU ŞİRK KOŞMADAN İNANMAZ DİYOR, İNSANLARDAN BİR ÇOĞU CEHENNEM İÇİN YARATILMIŞTIR DİYOR, ŞEYTAN SÖZÜNDE HAKLI ÇIKTI DİYOR, İNANLARDAN BİR ZÜMRE DIŞINDA TÜMÜ CEHENNEME GİTTİLER DİYOR… DİYOR DA DİYOR… KUR’AN HAK İSE GENELLEME YAPMANIN YANLIŞ OLDUĞUNU DEĞİL, GENELİN NE KADAR YOZLAŞMIŞ OLDUĞUNU ANLIYORUZ.. AMA AYRICA KUR’AN DA HRİSTİYANLARIN İÇİNDEKİ SAMİMİ MÜMİNLERDEN DE BAHSEDİYOR, YANİ İSTİSNALARI KUR’AN BİZE YAPIYOR.. UYANİ ŞUNU ANLIYORUM, KUR’AN GENELLEMELERİ ÇEKİNMEDEN YAPIYOR VE VARLIĞI DURUMUNDA İSTİSNALARIDA BELİRTİYOR.. HIRİSTİYAN RAHİP VE KEŞİŞLER GİBİ YA DA YUNUS PEYGAMBERİMİZİN (ALLAH’IN SELAMI TÜM PEYGAMBERLERİMİZ ÜZERİNE OLSUN) KAVMİ GİBİ İSTİSNALARI DAMUTLAKA BELİRTİR. GÖRÜYORUZ Kİ BU DURUMDA MÜŞRİKLER BİRER PİSLİKTİR DEMEKTE BİZLERDEN YÜZ ÇEVİRMEMİZ İSTENMEKTEDİR. BİZLER BUGÜN MÜŞRİKLERDEN YÜZ ÇEVİRİP İLİM HAPACAĞIMIZA O MÜŞRİKLERİN ESİRİ OLMUŞ ONLARIN SİSTEMLERİNDE YAŞIYORSAK DÜNYADA, BÖYLE SEVGİ DOLU SAÇMA MEVLANACIKLAR, SAHTE AŞK VE SEVGİ BÖCEKLİNİN İSLAM İLE ÖZDEŞLEŞMESİ YÜZÜNDEN, TEVBE SURESİNİN SANKİ SADECE MUHAMMED PEYGABERİMİZİN (ALLAH’IN SELAMI VE SALATI TÜM PEYGAMBERLERİMİZİN ÜZERİNE OLSUN) ZAMANI ÖZEL BİR SUREYMİŞ GİBİ FARZIN TERK EDİLMESİNDEN OLMAKTADIR. ŞİMDİ ALENEN SÖYLÜYORUM EHLİ SÜNNET EKOLLERİ ŞİRKTİR. VE MÜŞRİKLER BİRER PİSLİKTİR. BUNLARDAN YÜZ ÇEVİRİN Kİ KURTULUŞA ERELİM. VE YİNE SÖYLÜYORUM, HİDAYETİ BİZ DEĞİL ALLAH VERİYOR, O YÜZDEN BİR MÜŞRİĞE HİDAYET NASİP ETMESİ RABBMİZİN TAKDİRİNDE OLUP, YANIMIZA GELİP SALAT EDER, ZEKATINI ADAM GİBİ VERİRSE ARTIK KARDEŞİMİZDİR. İSLAMI VE TEVHİDİ YOK EDEN, KUR’AN YANINA BAŞKA KAYNAKLARI KOYARAK ALLAH’A ORTAK KOŞANLARI BEN DEĞİL ALLAH GENELLEYİP CEHENEMLİK AZGIN KAFİRLER İLAN EDİYOR.. AMA BUNLARI ALLAH SÖYLEYİNCE İNSALAR SUSUYOR BEN SÖYLEYİNCE DE USLUBUN ÇOK SERT DİYİP BİR DAHA GÖRÜŞMEK İSTEMİYORLAR.. KİMSEYE YARANBMAK GİBİ BİR DERDİMİZ YOKSA ŞUNU DA AÇIKÇA BELİRTELİM Kİ, MÜSLÜMANLAR ANCAK BİRBİRLERİNİN KARDEŞİDİRLER. BEN MÜSLÜMANIM DİYENİ BENİM MÜSLÜMAN KABUL ETMEM SÖZ KONUSU OLAMAZ. ALLAH AKIL VERMİŞ FİKİR VERMİŞ GÖZ VERMİŞ NİZAM VERMİŞ, KULLANALIM.. ADAM BİR CAMİYE GİRİP ORADA NAMAZ KILIP ÇIKIYORSA MÜŞRİKTİR. ALLAH’A ORTAK KOŞUYORDUR, GİDİP ONA HİDAYET GÖTÜREMEZSİN. BUNU BAŞARAMAZSIN. ALLAH BAŞARAMAYACAĞIMIZI SÖYLÜYOR, SEN ANCAK GÖNÜLDEN ALLAH’A BAĞLI OLANLARI BİRLEŞTİREBİLİRSİN. ZAMAMANINI İSRAF EDİP DE MÜŞRİKLERLE UĞRAŞACAĞINA, ZOR DURUMDA OLAN MÜMİNLERLE UĞRAŞSAN DA GÜÇLENİP ALLAH’IN DİNİNE HİZMET ETSEN DAHA İYİ DEĞİL Mİ, DİYE DÜŞÜNMEZ Mİ BİR MÜMİN ???

 • Avatar

  Kuranevi Jun 20 2012 - 04:35 Reply

  CAMİYE GİREN NAMAZ KILAN NEDEN MÜŞRİK ? CEVAP : ALLAH ADI DIŞINDA BAŞKA İSİMLERİ YAZILI TAVANLARDA, ALLAH İLE AYNI SIRADA VE YÜKSEKLİKTE ÖNCE PEYGAMBER ADI, SONRA 4 HALİFE İSİMLERİ… BU ŞİRK DEĞİLSE BEN BU KUR’AN DAN HİÇ BİR ŞEY ANLAMAMIŞIM DEMEKTİR. !

 • Avatar

  Kuranevi Jun 20 2012 - 04:44 Reply

  CAMİYE GİREN NAMAZ KILAN NEDEN MÜŞRİK ? CEVAP : ALLAH ADI DIŞINDA BAŞKA İSİMLERİ YAZILI TAVANLARDA, ALLAH İLE AYNI SIRADA VE YÜKSEKLİKTE ÖNCE PEYGAMBER ADI, SONRA 4 HALİFE İSİMLERİ… PEYGAMBERDEN ŞEFAAT DİLENME, FAİZCİ DEVLETTEN MÜSADELİ VE VAZİFELİ SÖZDE İMAMLARI, DİĞERLERİNİ SAYMAK BİLE GEREKSİZ ARTIK.. BUNLAR ŞİRK DEĞİLSE BEN BU KUR’AN DAN HİÇ BİR ŞEY ANLAMAMIŞIM DEMEKTİR. ! EĞER BU ŞİRKSE BU SÖZDE İSLAM TOPLUMU KUR’AN DAN HİÇ BİR ŞEY ANLAMAMIŞ DEMEKTİR… KİMİN DOĞRU YOLDA OLDUĞUNU GÖRECEĞİZ..

Leave a reply

Name (required)

Website