Enam Suresi 99 ve Klorofil

Enam Suresi
99-“Gökten su indiren.onunla her çeşit bitkiyi çıkaran,o bitkiden meydana gelen yeşil madde ile de sayısız taneler üreten,tomurcuğundan salkımlar sarkan hurma ağaçları,üzüm bağları,zeytin ve nar gibi ,birbirine benzeyen ve benzemeyen ürünler çıkaran Allah’tır.Her birinin meyve verme zamanında meyvesine ve olgunluğuna bakın .İnanan bir toplum için bunda deliller ve ibretler vardır.”

 

Yukarıdaki Kuran ayetinde bitkilerdeki sayısız taneleri yani meyveleri çıkaranın bitkide bulunan yeşil bir madde sayesinde olduğu bildiriliyor.Bugün ki bilimin bize verdiği bilgilere göre klorofilin çeşitli dalga boylarındaki ışıkları emerek bitkide fotosentez olayının meydana gelmesine sebep olan, yeşil renkli bir pigment olduğunu biliyoruz.Ayrıca bitkide klorofil sayesinde olan fotosentez olayıda ışık enerjisi kullanılarak organik bileşiklerin üretilmesi olayıdır.

Kısaca bitkide yeşil renkli klorofil fotosentez olayını meydana getirir ve fotosentezle de  bitkiler tomurcuklanır ve meyvelenir.

Bu ayette buna işaret olduğunu düşünüyorum.En doğrusunu Allah bilir.

 

 


About the Author
Author

yusuf

Comments (2)
 • Avatar

  karınca Nov 9 2014 - 01:26 Reply

  bende sizin gibi düşünüyordum, sonuçta herşeyi yaratan Allahü Teala olduğuna göre düşüncelerinizin doğruluğu %90 ihtimal.

 • Avatar

  Dsnnlrdn. Nov 11 2014 - 09:54 Reply

  Sanayi devrimini Müslümanlar yapamadı neden demirin faydaları öğ-re-ni-le-me-di?
  Sonra faizden dünya kaosa sürükleniyor neden hâlâ %10-20 helal var iken %sıfır.. lı faizlere alınarak kötülüğe arka çıkılıyor..

Leave a reply

Name (required)

Website